Спецпроєкти

Лабораторний експеримент. Що шкідливіше? Сигарети, кальян чи IQOS.


Ми не знаємо, як раніше вирішували суперечки. Адже з приходом інтернету в кожний дім, ми за секунду можемо довести свою правоту беззаперечними фактами, або визнати власні помилки. Максимальна швидкість сокола-сапсана, населення Торонто або «Голландія чи Нідерланди» – безмежний об'єм знань знаходиться прямо у нас у кишенях.

Втім, на деякі питання не може відповісти навіть інтернет. Або ж відповіді, які є в мережі нас не задовольняють. Тоді ми і згадуємо, нащо нам мозок, і починаємо самі шукати правду. Саме це і трапилось зі мною, коли я став героєм суперечки про шкоду паління. Я вже писав, чому варто кинути палити прямо сьогодні, втім мій суперник не знав моїх безапеляційних аргументів. Тим паче, він сказав, що вживає айкоси (маючи на увазі IQOS) і так собі не шкодить

«Скурив» пачку стіків IQOS, пачку сигарет та кальян

Я не знайшов в мережі порівняння цигарок і IQOS, якому б міг довіряти, тому вчинив, як вчив тато: хочеш щось зробити добре – зроби це сам. Я влаштував експеримент, в якому вирішив наочно перевірити: чи дійсно сучасні сигарети шкідливі для організму. А заодно перевірити на шкідливість альтернативи цигаркам – кальян та IQOS. Так, лише по завершенню експерименту я зрозумів, що зовсім забув про вейпи, тому колись влаштую ще один експеримент.

Для початку мені треба було обдумати, як наочно визначити рівень шкідливості від різного тютюну. Можна було б попросити когось пригубить цигарок, кальяну та IQOS, але це виглядало не зовсім гуманно. Тому я вирішив пропускати дим всіх трьох екземплярів через звичайну 6-літрову пластикову пляшку, в яку напхав вату. За моїми прогнозами, якщо в диму було б щось погане, то воно б «залишило» свої сліди на білосніжній ваті. В пляшці зробив 2 дірки: з однієї сторони вставляв цигарку, кальян та стік IQOS, а з іншої висасував повітря портативною помпою.

Сигарети – чи справді шкідливо?

Відразу зазначу, що дать викурить помпі 20 цигарок було дуже поганою ідеєю. Можливо, найгіршою, яка приходила мені за останні півроку. Адже я не люблю дим однієї сигарети, а тут довелось в закритому приміщенні вдихнути тютюн 20-и цигарок. Але експеримент захопив і я не міг зупинитися, адже з кожною цигаркою вата поруч ставала все страшнішою, що змушувало ще більше переживати за друзів, які до сих пір палять.

І як результат – вата в деяких місцях стала майже чорною (и лише завдяки великій кількості не пожовтіла повністю). Після першого етапу я зрозумів, що якби взяв меншу пляшку і менше вати, то дивитися на це було б ще страшніше. А це всього-навсього 20 сигарет. І люди, які палять постійно, отримують ще більшу шкоду.

Кальян – чи справді безпечно?

Другим етапом експерименту став кальян. Це трішки підняло настрій, адже з 3 піддослідних до цього справу я мав лише з ним. Ну і я міг в цілях експерименту, трішки спробувати, що за тютюн мені привіз друг-кальянщик. Кальян у мене вийшов чудовий, не гіркий і не слабкий. Я відчув розслаблення, втім треба було продовжувати експеримент. І я знову запустив свою помпу.

Кальян називають одним з найбезпечніших способів паління. Кальянщики говорять, що всі шкідливі домішки фільтруються водою і тютюн тліє, а не горить, тому виділяє менше шкідливих речовин. Не знаю, як щодо смол, а от диму було дійсно багато. Перевертаючи вугілля, як вправний кальянщик, я дочекався, поки майже весь тютюн не вигорів, власноруч перевірив чи є ще дим, ледь не задихнувся від нестерпної гіркоти і почав витягати вату з пляшки.

Дихати поруч з нею було теж складно, як і під час «цигаркового етапу». Адже через цю вату пройшла неймовірна кількість диму. Вже після експерименту я дізнався, що під час паління кальяну людина вдихає в 200 разів більше диму, аніж курець однієї цигарки. Чадний газ проникає в потаємні куточки легень, адже ми докладаємо значно більше зусиль, ніж під час паління цигарок.

За час другого етапу помітив, що з пляшки до помпи йде певна кількість рідини, яка за фізичними властивостями не схожа на воду. Ця рідина потрапляла і до помпи, але та продовжувала працювати, тому я не надав цьому значення. Але коли витягував вату, то зрозумів, що ця речовина певним чином обволокла «мої штучні легені», зробивши її липкими. Відчуття не з приємних, тим паче, коли розумієш, що такі речовини потрапляють до твоїх легень.

IQOS – чи краще за сигарети та кальяни?

Що таке айкос, розповідати не буду. Уся інфа є на їхньому сайті: iqos.ua.

Я обзавівся двома приладами, тому що мені сказали, що його не можна використовувати «один за одним», як цигарки. Враховуючи це, домовився з власниками однакових гаджетів. Порахував, що поки буде диміть одна установка, інша – зарядиться. Забігаючи наперед, так і сталось.

На третьому етапі умови вживання не змінились. Тепер до вхідного отвору я підключав стіки IQOS. Добре, що коли прилад відчував, що вже немає чим диміти, то символізував про це індикатором. І так, варто віддати належне: з цигаркою цей досвід був більш наочним. А стіки не горіли так ефектно, як цигарки.

Втім, хорошою новиною для мене став майже відсутній дим навколо. Так, він, звичайно, був, але я щойно змусив свою установку-смоктуна викурить цілий кальян та 20 цигарок. Тому той аерозоль, який виділив IQOS, був майже непомітним. Ну і він був не таким відразливим, як дим цигарок. Але і не таким солодким, як кальян. Просто звичайний тютюновий запах.

Як виявилось, смалити – це певною мірою технологія IQOS. Адже всередині гаджету тютюн нагрівається, а не горить. Мабуть, через це моя лабораторія знову не заповнилась димом. Та і вата не змінилась ззовні. Лише концентрований запах горілої деревини, який мені подобався, коли в 7-му класі на уроках праці ми проходили випалювання по дереву.

Результати тесту

Так як я проводив відео-експеримент, то результати краще сприймаються візуально. Можна 100 разів писати, як пожовтіла вата, але мені вистачило б одного разу подивитися на нутрощі пляшки з першого етапу експерименту, аби був курцем. Схиляю свою голову перед покупцями цигарок, адже вони кожного разу розуміють, як шкодять своєму організму, втім продовжують це робити.

Вата ж з кальяну майже не змінилась ззовні, але нестерпно тхнула концентрованим фруктовим димом і була в’язкою. Тактильно відчувати, що ось такі речовини потрапляють до легень, неприємно. Але в усякому разі вони не такі страшні, як від цигарок.

А ось вата з IQOS виявилась візуально чистою. Не знаю, можливо, мої друзі дали мені несправжні гаджети, але серйозно – вата не змінилась у відтінку. Я підозрюю, що це результат роботи технологій, адже IQOS більш технологічний прилад, ніж придумана ще індіанцями цигарка.

Після експерименту я знайшов дані щодо хімічних сполук, які виділяють при вживанні IQOS та палінні цигарок. Виробники заявляють, що від першого шкода на 90-95% менше. Я так точно порахувати не можу, але мій експеримент доводить, що цигарки гірше.

 

Поспілкувавшись з володарями цих гаджетів, я зрозумів, що вони усвідомлюють, що теж шкодять собі, коли вживають IQOS. Він не є на 100% безпечним. Але для моїх друзів став кращою альтернативою цигаркам. Як сказав мій товариш «Якщо ти не палиш – не варто ніколи пробувати, тобі це не треба. Але якщо ти вже став курцем – я тобі рекомендую перейти на IQOS». Що ж, мабуть, скористаюсь його порадою і не буду навіть пробувати.

Тим, хто після мого відео наважився кинути палити – шана. А якщо хоча б вирішили перейти на менш шкідливий IQOS, то теж хвалю. Та раджу скористатися опцією безкошовно потестити айкос перед покупкою на iqos.ua

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь