Спецпроєкти

Тест на шкідливість для IQOS, Juul і вейпа. Нікотинова рідина, вогонь та пластикові труби.


У квітні цього року я проводив експеримент, де визначав, що ж шкідливіше – сигарети, кальян чи IQOS. Тоді результати тесту показали, що цигарки – то чиста отрута, і від них у легенях залишається купа канцерогенних смол. А ще вони нестерпно смердять.

Втім, у коментарях вказували, що для чистоти експерименту не вистачає ще декількох гаджетів, які теж використовують курці. Тому я вирішив провести другий експеримент, у якому взяли участь електронні сигарети (після першого відео до традиційних наша знімальна група більше не доторкнеться), вейп та IQOS.

Цього разу ми вирішили розширити межі експерименту та запросили тестувальника – нашу подругу Вікторію, яка зголосилася перевірити усі три гаджети та поділитися власними враженнями.

Тож наш експеримент складався з 2-х частин – технологічної та, так би мовити, «людської». У першій частині ми імітували помпою десять затяжок кожним гаджетом, щоб перевірити, що осяде на стінках трубок та серветковому фільтрі (ми встановили шматочок серветки у трубці, через яку помпа витягувала повітря). А у другій частині Віка використовувала гаджети та розповідала про відчуття від них. Забігаючи наперед, зазначу, що експеримент довести до кінця не вдалось через загрозу життю і здоров’ю експериментаторів.

Почали з IQOS. У минулому відео я вже казав, що у ньому немає канцерогенних смол, на відміну від звичайних цигарок. Втім, певні користувачі все одно наголошували, що склалось враження, неначе використання IQOS цілком безпечне. Ні, це не так – виробник і сам наголошує, що IQOS не є безпечним на 100 відсотків. Стіки наповнені тютюном, а той містить нікотин, який в свою чергу викликає звикання. Тому, якщо ви не палите взагалі, то краще і не починати ані палити, ані використовувати електронні сигарети чи IQOS. Цей гаджет підійде курцям звичайних цигарок, які хочуть зменшити шкідливий вплив паління. У IQOS тютюн не горить, а нагрівається, і тому там немає канцерогенних смол та інших шкідливих бяк, які людина вдихає разом з сигаретним димом.

За допомогою помпи ми 10 разів «затягнулися» айкосом, а потім уважно обдивилися трубку і наш серветковий фільтр. На них не було жодних змін, слідів чи осаду. Що стосується тесту «на людях», то Віка поставила плюсик смаковим якостям стіків для IQOS – сказала, що це справжній тютюн і за відчуттями схоже на сигарету (але безпечніше, бо у тютюновому парі немає смол). Другий плюсик – у роті зовсім інший присмак, аніж після сигарет. Немає першіння, гіркоти чи смороду.

Наступним етапом експерименту стало куріння електронних сигарет Juul (Джул, джуул). Juul – це наспарвді не зовсім електронна сигарета, це так званий сольовий вейп або pod-система. У подах (змінних кардтриджах) для Джула не рідина, а нікотинова сіль, яка утворюється, якщо розвести нікотинову рідину з вейпа бензойною кислотою. Головна фішка цієї солі, що при випаровуванні нікотин всмоктується у кров в рази швидше, ніж з вейпової пари. Але не можу вас не попередити, що у подах Juul дуже висока концентрація нікотину – вона у 2.5 рази перевищує рекомендації Євросоюзу (5% замість дозволених у ЄС 2%).

Заміряти дозування нікотину у рідині чи парі ми не зможемо. Але легко перевірити вміст нікотину в сечі за допомогою простого аптечного тесту (він коштує близько 40 гривень).

Але повернемось до помпи. Ми зробили 10 «затяжок» Juul і помітили, що серветка стала вологою, на стінках трубки – також краплинки рідини. Я багато чув та читав у відгуках про Juul, що, мовляв, гаджет «плюється» заправкою. Як бачите, наш експеримент також це показав. Виходить, курцю фактично капають на губи нікотином. На мою думку, це не набагато безпечніше за паління звичайної цигарки.

Коли Віка тестувала Juul, пристрій знову «плюнув» рідиною.

Третім етапом експерименту став вейп (бренд ELeaf). Роблячи «затяжки», ми одразу помітили, як трубка від помпи вкрилася сильним конденсатом. Ця частина експерименту стала дуже наочною, адже саме таке відбувається з людиною, коли вона курить вейп – краплини рідини збираються на її легенях. Вчені вказують, що небажано напускати скільки вологи у легені, оскільки пара у вигляді крапельок води осідає на стінках і порушує їх роботу. Через це у кров надходить менше кисню, що призводить до кисневого голодування та пришвидшеного старіння клітин.

Я думаю, що мало хто з власників вейпу курить його раз на місяць. Тож назвати потужний вейп кращою альтернативою цигаркам не ризикну.

Втім, це не найгірше, що показав наш експеримент. Адже друга його частина навіть не відбулася – вейп почав буквально «дихати вогнем»! Можна тільки здогадуватися, з якою періодичністю вейпи починають іскрити та горіти – особисто в мене збирати по ним статистику щось немає ніякого бажання. Ну і зрозуміло, що після такого фаєр-шоу я не міг дозволити своїй напарниці тестувати вейп.

Результати експерименту

Результати цього експерименту кращі, аніж минулого разу (якщо не брати вейп до уваги та до рота), тому що ми відмовились від цигарок. Вчені стверджують, що будь-яка електронна альтернатива сигареті буде менш шкідливою за паління, якщо ви не хочете кидати. Так принаймні ви позбавите організм від небезпечного впливу диму та продуктів горіння. Наша знімальна група також дуже раділа, що на майданчику не тхнуло гидким сигаретним димом.

Нагадаю, всі три гаджети порівнювалися в однакових умовах. Ми за Вікою робили по 10 «затяжок» кожним з допомогою помпи, а потім Віка ще тестувала IQOS і Juul особисто.

Кожен з пристроїв, як виявилось, має свої переваги та недоліки.

IQOS:
+ працює з натуральним тютюном
+ за відчуттями й смаком схожий на сигарету, але шкоди значно менше
+ фільтр з серветки залишився сухим та чистим
– ну пахне він так собі, якщо чесно (але не так гидко, як цигарка)

JUUL:
+ компактний за розміром, простий у використанні
+ пара має набагато приємніший запах, ніж сигарети
– дуже висока концентрація нікотину (в 2.5 вища, ніж дозволено в ЄС)
– протікає і «плюється» рідиною
– на серветковому фільтрі плями рідини

ВЕЙП:
+ пара пахне смачно
+ дуже багато пари (для тих, хто таке любить)
– було дуже багато конденсату, а зайва волога шкідлива для легень
– серветковий фільтр мокрий наскрізь
– він загорівся!!!

IQOS найбільше сподобався моїй гості за смаком та за відчуттями. Віка вирішила, що перейде з сигарет на айкос, аби менше шкодити свому здоров‘ю. Я їй сказав (і вам також кажу), що краще за все кидати погану звичку взагалі. Але якщо вже вибирати альтернативу сигареті, то я згоден з вибором Віки, бо IQOS єдиний не протік під час нашого експерименту і нічим не плювався.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 🧐