Cпецпроєкти

Ні токсикозу, ні живота, ні здогадки… Що таке «прихована вагітність»?


Одного разу по дорозі на роботу я скролила стрічку Фейсбуку в пошуках новин і випадково натрапила на статтю-розповідь жінки, яка дізналася про свою вагітність у процесі пологів. Якщо коротко, то їй стало зле на роботі, вона приїхала додому, а сусідка викликала швидку. Коли прибули лікарі, то прийняли пологи просто у вбиральні, де й почалися потуги в жінки, яка доти навіть не здогадувалася про власну вагітність. Ця історія здалася мені дуже загадковою, заплутаною і трохи моторошною, я навіть спочатку в неї не повірила, тому що жодного разу не чула про подібні речі. Коментарі теж були різними: багато хто просто не вірив у те, що це можливо, хтось звинувачував у всьому саму жінку, мовляв «як можна це не зрозуміти, як можна не звертати увагу на симптоми і не відчувати рухи дитини», хтось натякав на зайву вагу й психічні відхилення, а дехто (дуже мало хто) співчував і розповідав, що знає про подібні випадки. Для мене це справді стало шоком, і я почала уявляти себе на місці цієї жінки. Як це, коли ти маєш всього кілька годин, а іноді й хвилин, щоб морально підготуватися до материнства, і коли в тебе вже не залишається права зробити вибір? Ти вже народжуєш. Це звучало як злий жарт природи і особисто мені здалося дуже несправедливим, але сумніви про те, чи так взагалі буває і чи можливо це з медичного погляду, все одно не полишали мене.

Я розповіла про цю новину всім своїм знайомим і вирішила самостійно дослідити це питання. Тоді я з’ясувала, що одна з 400-500 жінок дізнається про свою вагітність на 20 тижні, а одна з 2500 жінок – у той момент, коли починає народжувати. Саме це явище і називають прихованою або непомітною вагітністю. А її ймовірність у три рази вища, ніж, наприклад, імовірність, що у вас народиться трійня. Тільки трійнею нікого вже не здивуєш. Ось у Ілона Маска, наприклад, чудові сини-трійнята. А ще двійнята, тобто всього 5 дітей і всі хлопчики. Але щось ми відхилилися від теми. «Як все-таки можна не помітити вагітність, є ж симптоми?!», – скажете ви. Що ж,  спробуємо з’ясувати. 

Прихована (непомітна) вагітність, або cryptic pregnancy це явище, яке характеризується тим, що жінка не знає, що вона вагітна, до останніх тижнів вагітности, а в деяких випадках і до самих пологів. Часом навіть сімейний лікар жінки, якого вона регулярно відвідує, не здогадується про її вагітність. Я почула про це дивовижне явище тільки нещодавно, ніхто з моїх знайомих про це також не знав, більше того, я не знайшла майже жодної медичної інформації в гуглі українською або російською мовою про приховану вагітність (немає навіть статті у Вікіпедії), окрім перекладених новин про випадки прихованої вагітности в Британії, США чи Австралії. 

В англомовних виданнях про cryptic pregnancy пишуть давно, у США навіть було реаліті-шоу, яке називалось «Я не знала, що вагітна», де жінки діляться своїм досвідом прихованих вагітностей. А згодом вийшла його друга частина, де знімалися жінки, які пережили вже дві непомітні вагітності. Розумію, що все це може здаватися не зовсім реалістичним. Але згадаймо про статистику: 1 на 2500 жінок дізналася про те, що була вагітною, під час пологів. Ця статистика з’явилася у Британському медичному журналі ще у 2002 році, відповідно до неї ж 320 випадків прихованої вагітности на рік трапляється саме у Великій Британії. Як говорить професорка Хелен Чейне із Глазго: «Прихована вагітність буває не часто, але не так вже й рідко. Наприклад, в акушерських колах, навіть якщо ти сама ніколи не стикалася з прихованою вагітністю, то ти знаєш когось (або знаєш когось, хто знає когось), у кого вона була».

Загалом прихована вагітність і її причини все ще мало досліджені. Для її опису спочатку частіше використовували термін denial of pregnancy (pregnancy denial) – «заперечення вагітности», апелюючи до того, що жінка не може не знати і не відчувати фізично, що вона вагітна, а заперечує свою вагітність тільки з психологічних причин (неготовність прийняти саму вагітність та її наслідки) або й через очевидні психічні відхилення, як шизофренія, наприклад. Ставлення жінки протягом всієї вагітности може змінюватися від повного прийняття до рішучого заперечення. 

Та насправді це далеко не тотожні поняття. Марко дель Гуідічі, італійський психолог, одним із перших вирішив переосмислити поняття «заперечення вагітности», ввівши термін cryptic pregnancy (непомітна, прихована вагітність), звертаючи увагу саме на  її неусвідомлений характер. Він провів дослідження і не знайшов залежности між психічними відхиленням і так званим «запереченням вагітности». Це ще раз підкреслює той факт, що людям простіше назвати щось відхиленням, захворюванням або просто ненормальним, якщо в них не виходить знайти причину чи усвідомити, що може бути по-іншому, не так, як у них або в їхньому оточенні, не так, «як прийнято». Ще не так давно гомосексуальність також була в списку психічних захворювань. 

Так, поняття «заперечення вагітности» також існує, але жінки заперечують свою вагітність лише у 0,26% випадків. Причинами цього можуть бути психологічна та/або фінансова неготовність до народження дитини (дуже юний вік, психологічний тиск з боку партнера і/або батьків), психічні захворювання, емоційний та психологічний стрес (небажана вагітність), зовнішні стресові чинники (бажана робота несумісна з вагітністю). Тобто реально психічні захворювання є лише одним чинником, що можуть спричинити це явище. У сучасному світі на жінку покладається стільки нових ролей і стільки можливих виборів цих ролей, що буває легко заплутатись навіть у власних бажаннях. А якщо сюди ще додати очікування суспільства або психологічний тиск, то стає зовсім складно. Не хочу народжувати дітей, але партнер і батьки тиснуть? Хочу будувати кар’єру і мати велику сім’ю, але боюсь, що не зможу поєднати? Хочу присвятити себе вихованню дітей, але успішні подруги засміють? Якими б незалежними і сміливими ми не були, але все одно порівнюємо себе з іншими, із «загальноприйнятими» стандартами та сумніваємось у власних виборах. Будьмо ж добрішими один до одного, обережнішими в судженнях та уважнішими до власних бажань. А якщо вам здається, що комусь у вашому оточенні складно та потрібна підтримка, не бійтесь її пропонувати. 

Повернімося до поняття cryptic pregnancy. Прихована (непомітна) вагітність визначається саме фізичними факторами, які заважають визначити вагітність не лише самій жінці, а часто й лікарям:

  • відсутність або слабка вираженість типових симптомів (підвищена втомлюваність, ранкова нудота). Наприклад, нудота могла прийматися за харчове отруєння, а підвищена втомлюваність списуватися на складний період на роботі;
  • зміна ваги (якщо в жінки нестабільна вага або проблеми із зайвою вагою, вона може не розпізнати зміни і додаткову вагу дитини або вирішити, що набрала трохи зайвих кг через стрес);
  • нерегулярний менструальний цикл або відсутність менструації. Затримка (припинення) менструації – це одна з основних ознак, які наштовхують жінку на думки про вагітність і бажання зробити тест і/або звернутися до лікаря. Але менструації може не бути взагалі або жінка може мати дуже нерегулярний цикл – через прийом ліків, оральні контрацептиви, постійний стрес або хворобу. Під час вагітности також можливі певні виділення, які деякі жінки можуть прийняти за менструацію;
  • жінка не відчуває рухів дитини (зазвичай, ці рухи можна відчути на 18-20 тижні вагітності, але через специфічне розташування плоду вони справді можуть не відчуватися).

Якщо збігаються принаймні кілька цих чинників, то навряд жінка подумає, що вона вагітна, особливо якщо вона до цього не готувалася, не планувала і приймала протизаплідні таблетки. Тож якщо ви почуваєтеся як зазвичай і не помічаєте жодних змін, навіщо робити тест на вагітність? «Діагностувати вагітність дуже легко, якщо ви очікуєте вагітність», – говорить доктор Чейн. Дуже часто жінки, які мали приховану вагітність, розповідають про те, що приймали протизаплідні таблетки, а деякі навіть мали діагноз «безпліддя». Завжди є невелика ймовірність помилки або щось може дати збій. Доктор Чейн згадує випадок, який трапився ще у 80-х роках. До лікарні потрапила жінка, яка дізналася, що вагітна, коли почала народжувати дитину. Цікаво те, що вона вже народжувала дітей раніше, тобто це була не перша її вагітність. Жінка сама ніяк не могла зрозуміти, як з нею це трапилось, адже за її словами: «Відчуття дитини всередині неможливо сплутати ні з чим, особливо якщо ви вже народжували раніше». Так вона думала доти, поки з нею не трапилась прихована вагітність. 

Навіть якщо у жінки з’явилися підозри про вагітність і вона зробила тест (а тести зазвичай дають максимально точні результати), у випадку прихованої вагітности він може виявитися негативними через низький рівень ХГЛ («вагітного гормону»). Це характерно для жінок, які мають синдром полікістозних яєчників, нерегулярний менструальний цикл, для професійних спортсменок або для жінок, які нещодавно народили дитину. Саме вони насамперед входять до «групи ризику», а якщо додати сюди ще й специфічне розташування плоду, при якому майже не росте живіт і відсутність типових симптомів, то визначити таку вагітність буде дуже складно. Навіть за допомогою УЗД є ризик не виявити таку вагітність на ранніх термінах – усе залежить від будови матки та розташування ембріона.

Коли приховану вагітність називають «запереченням вагітности» і враховують лише психологічні причини, які її спричиняють, одним із підтверджень є те, що дуже часто жінки відмовляються від народжених дітей. Італійський психолог Гуідічі не погоджується із цим, він провів своє дослідження в Австралії, за результатами якого за два роки не було жодної відмови або емоційного неприйняття дитини. Жінки приймають цю ситуації, хоча в них і немає часу підготуватися до материнства. Звісно, він аналізував лише ті випадки, про які врешті стало відомо лікарям. Не потрібно романтизувати це явище, прихована вагітність – це часто небезпечно як для дитини, так і для жінки. Трапляються історії і без гепіендів. Крім того, з дитиною може щось трапитися через спосіб життя мами, яка не знає, що вагітна. А якщо це випадок «заперечення вагітности», то через психологічні причини і без необхідної допомоги жінка може завдати шкоди і навмисно. 

Як говорила Клара Доллан – жінка, яка дізналася про вагітність під час пологів, «люди зазвичай готуються до того, щоб стати батьками. Я ж мала дві секунди, щоб зрозуміти, що відбувається і що мені робити. Я навіть хотіла все це приховати». Багато хто їй не повірив, як хтось не повірив і австралійській моделі Ерін Ленгмейд, яка народила доньку восени 2019 року. Я вже бачу ці коментарі у соцмережах: «фейк», «чого ти зможеш навчити свою дитину, якщо навіть не змогла зрозуміти, що вагітна», «ну і мама з тебе буде, бідна дитина». Та я захоплююся цими жінками, які не побоялися розповісти свої історії, які показують, що і так буває, у природи для нас ще багато сюрпризів. 

Більшість англомовних досліджень цього феномену закінчується висновками про те, що cryptic pregnancy потребує складних комплексних досліджень на багатьох рівнях, зокрема з генетики. Наразі навіть невідомо, чи прихована вагітність триває стільки ж, як і звичайна, чи довше (на це вказує низький рівень гормону ХГЛ) / коротше (може бути схильність до передчасних пологів, оскільки жінці не надавався медичний догляд і вона могла вести надто активний спосіб життя).

Зупинімося на хвилинку, прислухаймося до себе, до свого організму, до свого самопочуття. Часом у гонитві за новими перемогами, плюсиками в списках і в списках списків, ми забуваємо про самих себе, про своє здоров’я, емоційний та психологічний стан. Ми не розуміємо, про що нам сигналізує наше тіло або наші думки. Якщо ви відчуваєте будь-які симптоми вагітности, а ваш тест виявився негативним, не забудьте відвідати лікаря і здати всі необхідні аналізи і пройти обстеження. Навіть якщо результати виявилися негативними, а ви досі відчуваєте якісь симптоми або маєте сумніви, здайте аналізи ще раз, знайдіть лікаря, якому будете довіряти. Не відкладайте це рішення на довгі місяці. Не забувайте, що ваше бажання мати чи не мати дитину – це лише ваше рішення, яке ніким не може бути нав’язане. А навіть якщо ви виявитесь однією на 2500 жінок, які дізналися про власну вагітність вже під час пологів, це в жодному випадку не буде характеризувати вас як погану людину або погану маму.

ТАКОЖ ЧИТАЙТЕ Тест. Наскільки добре ти розбираєшся в сексі?

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь
 

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: