Спецпроєкти

У дощ, сніг та для профілактики. Гайд із догляду за взуттям усіх матеріалів та у будь-яку погоду


Одна пара взуття може прослужити втричі довше, якщо забезпечити їй якісний догляд. Навіть у суворих реаліях української повсякденности з її калюжами, громадським транспортом і тією білою присипкою, що з’являється на вулицях під час ожеледиці та нещадно шкодить взуттю. 

Як доглядати за улюбленими черевиками із замші, шкіри, нубуку та екошкіри, розбираємося у цій статті.

 «Інструменти», які знадобляться 

 Однією ганчіркою та чорним кремом для взуття набір не обмежиться. Для базового догляду варто мати:

  • щіточку для сухого чищення верхньої частини (для замші та нубуку);
  • щіточку для вологого чищення підошви та її країв (стара зубна щітка є? Бери її!);
  • декілька ганчірок, одну – обов’язково з дуже м’якої тканини (для лакового взуття);
  • піноочищувач для взуття;
  • двосторонній ластик (для видалення плям із замші);
  • крепову щітку (для замші та нубуку);
  • гумову щітку для нубуку;
  • водовіштовхувальний спрей;
  • кілька формотримачів для взуття;
  • крем або фарбу для взуття потрібного кольору.

 Такий набір коштуватиме приблизно 500 гривень. Єдине, на чому ми не радимо економити, – це якісна фарба для взуття.

 Взуття зі шкіри

1. Після вулиці більшість людей миє взуття під проточною водою. Але тут важливо ні в якому разі не заливати шкіру, особливу тонку або ту, на якій залишаються вологі відбитки. Краще скористатися піноочищувачем та щіточкою. Якщо на взутті залишилося багато вологого бруду, то він спочатку має висохнути, а тільки потім його можна видалити щіткою та змити залишки.

2. Після миття і перед нанесенням доглядових засобів черевики мають повністю висохнути. Це must! Інакше фарба або спрей можуть нерівномірно розподілитися по шкіряній поверхні та залишити плями.

3. Якщо потрібно повністю пофарбувати обидва черевики, то спочатку змащуємо сухе взуття засобом для видалення зайвого жиру та бруду, потім пензликом наносимо фарбу та закріплювач.

4. Для простого догляду можна обійтися без засобу для видалення жиру, а просто розпилити вологовідштовхувальний аерозоль і після цього саму фарбу. Обов’язково протерти взуття наприкінці процедури.

5. Під час доглядових процедур вкладай всередину черевиків розпорки, щоб вони тримали форму взуття.

Бонус-трек: змащення черевиків спеціальним бальзамом для шкіри. Він заповнює всю поверхню і робить її надзвичайно гладенькою та м’якою. Звучить ніби реклама крему для обличчя, але саме такий ефект і надає бальзам. Взуттєві реставратори кажуть, що це ще й круто зберігає взуття поміж сезонів.

 Взуття лакове, з екошкіри та екзотичних видів шкіри

Що стосується лакового взуття, то спеціалісти радять користуватися виключно теплою мильною водою, а якщо черевики дуже дорогі та з тонкої лакової шкіри – тільки спеціальними засобами для делікатної чистки та м’якими ганчірками. Якщо на лаковому взутті з’явилися значні подряпини або тріщини, їх одразу ж слід віднести неси до чоботаря. Якщо є декілька маленьких подряпин, то можна взяти засіб «рідка шкіра» та нанести його на дефектні місця, дати висохнути і заполірувати. 

Якщо ваші черевики вироблено з екзотичної шкіри (алігатор, ящірка, змія та інші), то користуйся тільки спеціальними засобами. Інакше її можна серйозно зіпсувати. Наприклад, черевики зі шкіри алігатора хоч і мають брутальний вигляд, але доволі вибагливі, тому для них потрібен спеціальний бальзам, полірувальні щітки та обов’язково норковий жир, яким потрібно змащувати зовнішню поверхню для блиску. Також такий тип шкіри може втрачати колір у певних місцях, тому готуйся до постійного підфарбовування.

Догляд за екошкірою = догляд за звичайним шкіряним взуттям мінус агресивне тертя. Черевики з екошкіри не подякують тобі за довгі хвилини полірування. Просто будь акуратним на етапі чищення та полірування.

 Взуття із замші та нубуку

З ким замша та нубук у стані холодної війни, то це з водою. «Але ж ми носимо високі боти із замші взимку», – сказав зараз хтось подумки. Так, носимо, але не завжди правильно доглядаємо. Тільки чесно: хтось колись ставив замшеві черевики на просушку під батарею? Олімпійський, не бачу ваших рук! Ста-а-авили. А волога замша ще більше не любить агресивне тепло, яке йде від батареї або обігрівача. Вона одразу ж стає жорсткою та береться плямами в місцях згибів.

Базовий догляд за черевиками із замші або нубуку такий:

1. Ніколи, НІКОЛИ не починайте чищення такого взуття, якщо воно дуже мокре. Краще обтерти черевики сухими серветками та дати їм висохнути в коридорі.

2. Як висохли, то спеціальною жорсткою щіточкою чистимо бруд та пил із зовнішньої поверхні. Потім ретельно та обережно миємо підошву.

3. Є плями на замші? Скористайтеся спочатку піноочищувачем, а потім спеціальним ластиком від плям – підходить як для замші, так і нубуку. Якщо плями залишаються, то краще віднести взуття до чоботаря. Але тільки не починайте шкрябати чи користуватися народними методами на кшталт «три краплі лимона й залишити на ніч». Дуже часто після таких методів ціна реставрації збільшується.

4. Після етапу чищення потрібно розчесати черевики із замші креповою щіткою, яка розгладжує та випрямляє ворс. Для ніжного нубуку варто взяти спеціальну гладеньку щітку.

5. Потім водовіштовхувальний аерозоль (у вологий сезон варто нанести 2-3 шари) та аерозольна фарба (якщо потрібно). Якщо певну пару ви носите щодня, то її краще фарбувати раз на 10-14 днів, щоб захистити колір від сонця та наслідків погодних умов.

6. Якщо колір сильно потьмянів, допоможе відновлювальний засіб. Процедура така: нанести відновлювач, потім декілька шарів фарби і залишити до повного висихання. Тільки після цього нанести водовідштовхувач.

 Ще декілька загальних порад:

 ! Як тільки на взутті з’явилися серйозні пошкодження – одразу ж несіть до майстра. Якщо продовжити носити, то потім потрібна буде вже дороговартісна реставрація.

! Перед початком дощового сезону оброблюйте взуття вологовідштовхувальним аерозолем. Оновлюйте його за потрібності, але тільки, коли взуття сухе.

! Не очищуйте взуття звичайними вологими серветками. Деякі серветки містять спирт, який може нейтралізувати колір шкіри, замші чи нубуку.

! Зберігайте не в сезон кожну пару взуття в окремій коробці та обов’язково вкладайте в черевики розпорки, щоб взуття не зменшилося.

! Стежте за станом внутрішніх устілок: змінюйте за потреби на тепліші або холодніші, або просто на нові. Для нейтралізації запаху використовуйте гігієнічні устілки.

Вуаля, базовий гайд завершено, а ось вашому взуттю ще жити й жити.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь