Спецпроєкти

Чому покоління Z не займається сексом? І чого воно хоче насправді


Нещодавно ми писали про те, що міленіали вбивають майонез, хутро та діаманти і переходять на більш усвідомлений, здоровий та екологічний спосіб життя. Але, здається, покоління Z замахнулося на щось значно важливіше – секс. Американські вчені справді висловлюють занепокоєння про те, що учні старших класів, студенти та просто молоді люди все менше займаються сексом. Якщо в 1991 році старшокласників, які вели статеве життя, було 54%, то у 2017 році вже 40%, із кожним роком цей відсоток ще більше скорочується.

То чи справді секс перебуває під загрозою зникнення та чому це заняття перестало цікавити нове покоління людей – спробуємо з’ясувати у статті.

Хто належить до покоління Z?

Покоління Z (iGen, Net Generation, зумери) – це термін, який використовують для означення покоління людей, що народилися наприкінці 90-х і пізніше (з 1995–1997 років або на початку 2000-х). Загалом 1997–2003 роки вважаються перехідним етапом між міленіалами (покоління Y) та зумерами (покоління Z). Загальноприйнятої верхньої межі покоління Z наразі немає, хоча ще у 2005 році Марк Маккріндл запропонував термін «Покоління А (альфа)», відлік якого починається орієнтовно з 2010–2015 років. 

Дорослішають раніше, але із сексом не поспішають

Покоління Z – це люди, які не знали світу без інтернету, а тому орієнтуються в інформаційному просторі набагато вільніше, швидше та якісніше. Люди, які ніколи не вчились користуватися гаджетами, а просто завжди це вміли. Зумери вміють швидко знаходити та перевіряти інформацію, генерувати нові ідеї, відстоювати свої погляди і ламати усталені принципи та стереотипи. Здавалося, ще нещодавно ми читали статті про те, як працювати з міленіалами, а тепер уже представники наступного покоління стають підприємцями та запрошують нас на роботу у власні компанії. У свої 18-20 років багато молодих людей вже запустили власні стартапи і навіть встигли потрапити в список переможців премій типу «30 under 30», але при цьому вирішили відкласти початок статевого життя або просто значно скоротили його кількість порівняно зі старшими поколіннями. Чому?

Кожне наступне покоління дорослішає та переходить у стадію статевого дозрівання швидше, тобто фактично має проявляти інтерес до сексу раніше, зокрема ранній початок статевого життя серед міленіалів часом лякав їхніх батьків. Та за дослідженням 2019 року лише 3% 14-річних вже втратили цноту або мали оральний секс, водночас 30% людей, які народилися у 80-90-х роках, мали перший секс до 16 років, а 18% із народжених на початку 90-х – до 15 років. За іншим дослідженням, яке порівнювало 14-ти-річних у 2005 та 2015 роках, кількість підлітків, які вже мали статеві стосунки, скоротилася з 2,1% до 0,9%.

Не п’єш – сексом не займаєшся

Ще 10 років тому була актуальною статистика, яка вказувала на те, що від 60% до 85% людей свій перший сексуальний досвід отримали в стані алкогольного сп’яніння.

Вечірки з алкоголем, сигарети/легкі наркотики – передвісники «дорослого» життя – довгий час були ознакою крутости серед підлітків. Та з появою часу соціальних мереж всі вечірки перейшли туди. За даними Berenberg Research, зумери вживають алкоголь на 20% менше, ніж міленіали, які також пили менше за попередні покоління. Часто представники покоління Z говорять, що хочуть вживати менше алкоголю, ніж їхні батьки (а здається, лише нещодавно все було зовсім навпаки). Можливо, роки освітніх кампаній проти алкоголю, паління та вживання наркотиків нарешті зробили своє. Тепер «не пити» не дорівнює бути некрутим. А отже, і вечірки з алкоголем, про які ми добре знаємо з американських комедій (або зі свого шкільного досвіду), більше не призводять до першого сексу в підлітковому віці. 

Надлишок інформації вбиває бажання

Усі хочуть спробувати «заборонений плід», нас завжди тягне до невідомого і загадкового. Людей цікавив секс набагато більше тоді, коли про нього не прийнято було говорити відкрито, коли майже не було жодної інформації у вільному доступі і тим паче не можна було ввімкнути порно на xvideos або Pornhub. Про секс рідко говорили з батьками, не було поширеним сексуальне виховання, а функцію просвітників виконували старші товариші. Тому всім хотілось якнайшвидше втратити цноту та долучитися до цього світу «обраних».

Із поколінням Z вже зовсім інша історія. Зараз ми живемо в період, певно, найбільшої толерантности до сексу. Інтернет переповнений просвітницькими (і розважальними) матеріалами на тему сексу, сексуальна освіта в школі – це вже норма, батьки все менше соромляться розмовляти про секс зі своїми дітьми. А чого вартий тільки серіал «Sex Education» – я щиро шкодую, що його не зняли, коли мені було 15. Це не просто серіал, а справжнє дослідження – енциклопедія сексуальности для підлітків. Більше несоромно бути гомосексуальним, асексуальним, бісексуальним, поліаморним, проявляти свою сексуальність у будь-який доступний спосіб, головне – за взаємної згоди. В інформаційному полі зумерів завжди існував секс, тому він не здається їм чимось ексклюзивним – вже ніхто не біжить позбуватися цноти в 13. Це правило працює у всіх сферах нашого життя: як тільки знімається «заборона», втрачається і флер загадковости. Якщо ви напишете в пошуковій стрічці в Гуглі слово «sex», то отримаєте 4 мільярди (!) результатів за 0,42 секунди. Так, друзі, нам доведеться визнати, що секс – це більше ніяка не таємниця. 

Тіндер не впорався. Замість сексу без зобов’язань – секс із коханою людиною

Але це не означає, що всі зумери – асексуали і зовсім не займаються сексом або уникають його через те, що він більше немодний. Це може звучати дивно, але у час Тіндеру та інших застосунків, які часто асоціюються у нас (і вірогідно, саме для цього і створювалися) з пошуком сексу на одну ніч, представники покоління Z прагнуть довготривалих стосунків та вірять, що знайдуть справжнє кохання (принаймні 70% опитаних). Бути романтичним – знову в моді, тому можна відкласти свій перший раз до зустрічі з особливою людиною. Але насамперед зумери хочуть знайти себе, самореалізуватися, а дехто навіть досягти перших успіхів у кар’єрі. А вже потім зайнятися сексом.

Просто немає часу

Покоління Z часто називають одним з найбільш розважливих та економних, вони хочуть якомога швидше почати заробляти перші гроші та стати фінансово незалежними від батьків (проте пізніше, ніж інші покоління, готові від них з’їжджати – це просто економічно невигідно). І як свою першу роботу вони хотіли б бачити не підробіток у кафе, а повноцінну роботу з можливістю кар’єрного (і бажано дуже швидкого) росту або власний стартап. Тому так багато часу приділяють навчанню та саморозвитку і в них просто не залишається часу на секс (про що вони самі говорять під час опитувань). Вони зайняті підготовкою до вступу в університет та серйозніше ставляться до питань своєї освіти. Часто такі хвилювання пояснюють тим, що дитинство покоління Z припало на період економічної кризи, вони застали час, коли їхні сім’ї опинилися у скрутному фінансовому становищі, і тепер не хочуть допустити цього у своєму майбутньому. 

Замість сексу – секстинг

Так, нарешті те, що ви чекали на початку статті. Ні для кого не секрет, що зумери живуть у віртуальній реальності більше, ніж у фізичній. Спілкуючись із однолітками, вони обирають месенджери і часто обмінюються повідомленнями між собою, навіть коли перебувають в одній кімнаті. Змінюється не лише ставлення до сексу, а сам секс набуває нових діджиталізованих проявів. З’являється і набирає обертів секстинг – обмін повідомленнями інтимного характеру та оголеними фото. За даними дослідження, 40% опитаних представників покоління Z зізналися, що надсилають свої оголені фото, а отримують від інших – 52%. Цей відсоток вищий, ніж у міленіалів, і набагато вищий, ніж у представників інших поколінь. Проте навіть 3% представників The Greatest Generation (це люди, яким вже 74 і більше років) відповіли, що вони досить добре знайомі із сучасними технологіями, що дозволило їм також спробувати секстинг.

Частково секс справді може трансформуватися в нові віртуальні форми. На це вказують і неоднозначні результати дослідження, під час якого зумерам поставили запитання про те, від чого вони скоріше відмовляться на один рік – від соцмереж чи від сексу. Якщо для багатьох представників різних поколінь відповідь на це запитання досить очевидна, у «зетів» погляди розділилися майже 50/50.

Надто ризиковане заняття

Соціальні мережі та віртуалізація проникли у всі сфери нашого життя і вже непогано там укорінилися. Обмін оголеними фотографіями, перегляд порно та «золотий вік» вібраторів дозволяють змінити ставлення до сексуального життя і все рідше звертатися до класичного сексу як виду фізичного задоволення. Крім того, все більший розголос інформації та застереження лікарів про ЗПСШ (захворювання, що передаються статевим шляхом) і страх небажаної вагітности роблять секс для представників покоління Z надто ризикованим заняттям. Із цим пов’язаний і той факт, що коли вони вже наважуються на секс, то проявляють більше свідомости в питаннях безпеки: 65% опитаних зумерів відповіли, що користуються презервативами. Це справді дуже хороший показник – на 11% вищий, ніж у міленіалів, та набагато вищий, ніж у старших поколінь.

Та сам секстинг має в собі не менше ризиків – якщо не фізичних, то психологічних. Кожен четвертий зумер зізнався, що ділився отриманим оголеним фото з іншими людьми, що в результаті може призводити до психологічного насилля, тиску чи шантажу. Проте якщо ви все ще хочете спробувати, то ми підготували для вас спеціальний гайд із безпечного секстингу. Тільки пам’ятайте: все, що одного разу потрапило в інтернет, назавжди залишиться в інтернеті, просто часом його буває складніше знайти. 

Хто винен?

Ми з’ясували причини, через які молодше покоління вирішує відкласти секс на потім, чому він їх не надто цікавить, чому він перестав бути ознакою крутости та на що його охоче проміняє половина зумерів, але це не пояснює того факту, що сексу у світі загалом стало менше. За даними американського дослідження 2019 року, кількість людей серед 18–29-річних, які повідомили, що зовсім не мали сексу протягом минулого року, досягла 23% (це більше, ніж удвічі порівняно з результатами 2008 року). Це явище дуже непокоїть дослідників, психологів та лікарів, і його навіть встигли назвати «сексуальною рецесією». Такі ж тенденції спостерігають у Великій Британії, Швеції, Нідерландах та інших європейських країнах, які досліджують статеве життя своїх громадян. Щодо японців, то вони завжди були відомі своїм особливим ставленням до сексу. Але за останніми дослідженнями 43% опитаних людей віком від 18 до 35 років взагалі ніколи не займалися сексом, а 15% із них називають секс непотрібним досвідом і не планують його пробувати. Порівняно з 2004 роком, у 2019 році кількість людей, які ніколи не мали сексуальних контактів, виросла майже на 25%. У випадку з Японією такі цифри справді лякають, оскільки в країні вже давно від’ємний приріст населення та «старіння нації», а якщо буде зберігатися нова тенденція, то є ризик вимирання нації як такої.

Якщо раніше жартували про те, що люди, які досягають 40-50 років, вже не займаються сексом, то зараз реалістичнішим видається те, що власне ця вікова група сексом все ще займається, на відміну від їхніх дітей. Причин цієї рецесії може бути скільки завгодно: екологічна ситуація, зниження рівня тестостерону та лібідо, значне психологічне навантаження, втома і вигорання на роботі, розвиток порноіндустрії, соцмережі, підписка на Netflix врешті.

Ще в 1900-х і на початку 2000-х проводили дослідження, які доводили, що на кількість сексу в парі впливає те, чи мають вони в спальні телевізор (за різними даними у різних країнах, пари, які не мали телевізора в спальні, займалися сексом у 2-3 рази частіше, ніж ті, хто мав). І хоча зараз телевізора немає у багатьох квартирах і часом ми навіть цим хизуємось, та ми охоче знаходимо час на свій смартфон, який зазвичай у нас в руках (якщо ми не сидимо за ноутбуком) – у транспорті, на роботі, в ресторані на побаченні, на робочій зустрічі, на концерті і, звісно, в ліжку. Ми прокидаємось і починаємо свій ранок з того, що скролимо стрічку в соцмережах, і завершуємо день цим же ритуалом. Тепер нам завжди є чим зайнятись у ліжку о 23-й годині, і все рідше цим чимось виявляється секс. 

І хоча наявність регулярного статевого життя все ще асоціюють зі стабільним емоційним станом та ознакою гармонійних стосунків, а лікарі і сексологи нагадують про важливість сексу для здоров’я, навряд чи хтось хотів би займатися сексом «через треба, а не хочу», з почуття обов’язку або прирівнювати його до щоденного ритуалу в стилі ранкової зарядки або чищення зубів. Зараз ми можемо обирати з величезної кількости доступних задоволень чи емоційних розрядок та зближуватися зі своїм партнером іншими способами. Цікаво, що пізнавальний інтерес до сексу при цьому не падає: статті про секс все ще набирають найбільшу кількість переглядів, люди читають підбірки в стилі «топ фільмів на межі порно», сама порноіндустрія заробляє мільярди доларів та продовжують виходити нові сезони «Sex Education». 

Що ж, здається, ми живемо в дивовижний час, коли про секс модно говорити, та не займатися ним. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎