Спецпроєкти

Найкраща компанія. Історії та поради людей, які подорожують наодинці


Подорожі у форматі соло – найпопулярніший тип мандрівок світом. Про це свідчать платформи з букінгу, тревел-компанії, пошукові запити в Гуглі та дослідження університету Прінстон. Представники різних поколінь, особливо міленіали, бронюють житло-квитки-екскурсії «на одного», а повернувшись додому, радять такий вид мандрівок іншим.

Я вирішила з’ясувати, чому люди обирають самотні подорожі, які переваги solo-travel і яких правил варто дотримуватися, щоб подорож вийшла безпечною і добре зорганізованою. Аби додати аромату справжньої пригоди цій статті, я також опитала українських соломандрівників та попросила їх поділитися власним досвідом.

 5 причин, чому ми обираємо самотні подорожі

Після того як у 2006 році вийшла книга «Їсти, молитися, кохати», в якій авторка Елізабет Гілберт розповіла про річну самотню подорож трьома країнами в пошуках себе та сенсу життя, кількість таких мандрівників збільшилася. Хтось хотів повторити шлях письменниці, щоб відчути схожі емоції. Хтось надихнувся красою описаних країн та забронював квитки. На мій погляд, більшість людей була здивована самою ідею самотньої подорожі – невже так можна було? Невже це настільки безпечно? І цікаво? 

Проаналізувавши відповіді українських мандрівників та безліч статистичних матеріалів, я виокремила 5 головних причин, чому ми відправляємося у подорож наодинці:

1. Немає з ким

Не завжди виходить спланувати поїздку для великої компанії або навіть двох осіб. Дата відпустки та плани на неї в усіх різні, тому людина змушена їхати наодинці. Багато хто саме так і приходить до солоформату, у який одразу ж і закохується.

Аліса Калюжна, 31 рік, PR та маркетинг спеціалістка культурних та освітніх проєктів, 34 країни

«У 2012 році я дуже хотіла поїхати до Барселони на день народження, і ми почали планувати з друзями подорож заздалегідь. Але чим ближче до подорожі, тим частіше я чула «не дають відпустку», «в мене навчання», «давай іншу країну/дату/планету». А я дуже хотіла до Барселони. І поїхала. Це була, скажімо, «вимушена» соломандрівка, але вийшло так круто, що зупинитися вже було важко».

2. Відключитися від повсякдення на 100%

Якщо їдеш у подорож із близькими друзями чи родичами, то в певний момент розмова обов’язково повернеться до питань буденних. І це може напружувати морально. Тому певна група мандрівників «залишають дім вдома» і беруть у подорож лише себе.

«Ти придивляєшся, прислухаєшся. І вхоплюєш той самий настрій міста. Той, що так важко відчути вдома, – не тому що його немає, а тому що вдома твої власні думки, турботи, дедлайни гучніші, ніж все навколо».

 3. Свобода та незалежність

99% всіх соломандрівників підкреслюють вагомість абсолютної незалежности. Це одночасно причина та перевага самотньої подорожі, коли ти маєш реальну можливість прислухатися до власних бажань і реалізовувати їх.

Юлія Колесник, 47 років, менеджер, ІТ, 4 країни та багато подорожей Україною

«О, цей кайф незалежности! Незважаючи на те, що на етапі планування було взято до уваги інтереси всіх учасників, під час мандрівки щось може піти не так (а так буває завжди), і тут починаються проблеми. Адже треба знову враховувати побажання кожного, хоча це мав бути твій відпочинок! Коли подорожуєш на самоті, то змінюєш плани як тобі заманеться».

 4. Можливість побути наодинці із собою

Цей пункт робить солоподорожі бажаними та довгоочікуваними для переважної більшости мандрівників. В оточенні незвичних пейзажів, ароматів, людей, культури ти заглиблюєшся у свій внутрішній всесвіт і маєш змогу зрозуміти багато нового про самого себе. Або нарешті знаходиш відповіді на запитання, що довгий час мучили тебе.

Володимир Мельник, 25 років, бізнес-консультант, компанія «Бізнес-Конструктор»

«Солоподорож розглядаю як своєрідну терапію, коли ставлю себе в такі умови, які найбільше сприяють заглибленню в себе. Для мене це повноцінна заміна всім психотерапевтам та психоаналітикам».

 

Скляр Тетяна, 34 роки, копірайтер у ТОВ «Перша Українська Студія»; 37 країн (5 на самоті), майже 100 міст (15 на самоті)  

 

«У 2014 році ризикнула і самотужки полетіла відпочивати на грецький острів Корфу. І анітрохи не пошкодувала про тиждень незвичної відпустки, яку провела на березі Середземного моря наодинці із собою. Саме на Корфу я знову почала писати вірші, як колись в юнацькі роки. І продовжую до цього часу. Як і мандрувати у форматі соло в нові місця та отримувати задоволення від цього».

 5.  Загартовування характеру

Якщо подорожуєш із кимось, то підсвідомо будеш очікувати підтримки з боку друзів або партнера у випадку труднощів. Натомість самостійне подолання всіх викликів під час подорожі зміцнює твій внутрішній стрижень, робить тебе більш самостійним та впевненим у собі. Ти покладаєшся сам на себе і це відчуття повної відповідальности заряджає.

Тетяна Скляр

«Кожна соломандрівка для мене – це ще й можливість знаходити вихід із форсмажорних ситуацій, що іноді трапляються. Наприклад, коли мій автобус зі Львова запізнився до Кошице (Словакія) і в результаті я не потрапила на автобус до Високих Татр, мені довелося вирішувати цю проблему, спілкуючись англійською з водієм наступного за розкладом автобуса».

 Аліса Калюжна

«Тобі немає на кого покластися, і все, що з тобою трапляється або траплятиметься, доведеться вирішувати самостійно. І це найкращий та найшвидший спосіб подорослішати та дізнатися, хто ти та на що здатна».

 Головні переваги самотніх подорожей

Кожний соломандрівник може скласти перелік переваг особисто для себе, але якщо подивитися на ситуацію зверху, то можна побачити дещо спільне для всіх.

 1. Самостійне планування подорожі

Навіть найдосвіченіший турагент не завжди розуміє, що саме людина хоче від поїздки. Розкрию секрет із власного 10-річного досвіду самотніх подорожей: мета подорожі стає зрозумілою, вже коли ти подорожуєш. Але коли ти сам організуєш свою мандрівку, то можеш у будь-який момент – як до бронювання квитків, так і після – додати чи видалити якийсь пункт із програми подорожі.

 Марія Василик, 33 роки, Event lead, LIFT99 Kyiv Hub, 3 країни та 5 міст у самотньому форматі

«Коли подорожую без компанії, то я сама собі гід та господар. Я обожнюю мандрувати нетуристичними вуличками в місті. Наприклад, у Ґданську я більше блукала маленькими боковими вулочками, бо хотіла досліджувати місто та його життя як воно є. Зазвичай саме там відкривається неймовірна краса та шарм міста».

 2. Гра з бюджетом

Немає 500 євро на готовий тур, а є тільки 250? Не проблема! Ти завжди можеш підібрати під потрібний бюджет комфортний спосіб пересування, місце проживання та види розваг. Якщо подорожуєш із компанією, то доводиться підлаштовувати програму під середній для всіх варіант, адже в кожного власні фінансові можливості. Наприклад, хтось може дозволити собі тільки стрітфуд, а хтось – ресторани, тож доведеться знову шукати компроміс.

 3. Відчуття свободи та незалежність

Захотів – залишився у країні ще на 2 дні, не захотів – не поїхав до ресторану, а витратив кошти на ще один музей. Можливість прислухатися до власних бажань – вона безцінна.

 4. Легка зміна графіка під час подорожі

Якщо ти подорожуєш із компанією, то обов’язково доведеться узгодити з іншими навіть найменші зміни до плану подорожі. Зазвичай такі ситуації можуть навіть зіпсувати спогади від поїздки.

 5. Більша відкритість світу

Коли ти наодинці з новою країною, містом чи місцем, то ніби перетворюєшся на вкрай чутливий радар. Не заперечуємо, що так само можна відчувати себе і подорожуючи з друзями чи коханою людиною, але на самоті все стає ніби трішки гостріше. Ти більш націлений на спілкування з місцевими жителями, краще помічаєш красу та незвичності.

 Ось наприклад, цікаве знайомство, яке сталося з Алісою Калюжною під час подорожі на Балі.

«На Балі я зустрілася з Кетутом Лієром, тим самим, про якого писала Елізабет Ґілберт та який з’явився потім в екранізації. Він дуже світла людина. Ти йдеш від нього з якоюсь внутрішньою впевненістю, що все буде добре. У мене не було до нього запитань про майбутнє чи щось таке. Ми просто спілкувалися – з ним, із його сином та маленькою онукою. Він показав мені перше видання книги, частину, де було написано про нього, і було видно, як йому приємно згадувати та тримати в руках цю книгу. Кетут помер три роки тому. Він мав сто років».

 7 правил вдалої самотньої подорожі

1. Завжди повідомляй друзям та родині свої плани на день, точні адреси проживання та тримай їх у курсі щодо будь-яких змін. Декілька разів на день надсилай повідомлення з «місця подій».

2. Зберігай спокій та не панікуй, якщо потрапив у складну ситуацію. І заздалегідь дізнайся номери та адреси служби спасіння та посольства. Збережи їх не тільки в телефоні, але й на папірці, який тримай при собі. Доречною є й наступна порада від мандрівниці.

Анна Коваленко, 32 роки, бізнес-консультантка в компанії «Бізнес-Конструктор», 2 країни в самотньому форматі

«Не шкодуй кошти і підключи собі мобільний інтернет у роумінгу. У країнах Європи це приблизно 200 гривень на тиждень».

3. Якщо зупиняєшся на Airbnb чи Couchsurfing, то дізнайся якомога більше про хост і май про всяк випадок ще декілька варіантів проживання.

4. Прислухайся до інтуїції. Це зазначили майже всі опитані мандрівники. Іноді шосте відчуття може убезпечити тебе від халепи чи ненадійного хоста або гіда.

5. Завжди тримай телефон зарядженим, бери із собою павербенк, мініаптечку. Також не варто зберігати всі гроші в одному місці.

6. Обережніше з напоями та незнайомцями на дискотеках та в барах.

Розкажу історію з власного життя. Це була моя перша самотня подорож. Я обрала Чорногорію та в передостанній вечір перед відльотом пішла на дискотеку. Тільки замовила безалкогольний напій, як до мене підійшов хлопець. Під час розмови я відвернулася на кілька секунд від напою, а потім, після трьох ковтків, відчула себе дивно – запаморочення, часте серцебиття. Щось було не так. До столика підійшли ще двоє «ніби друзів». Інтуїція волала  як гудок. Я вдала, що все добре, посміхнулася і сказала, що піду до дамської кімнати. У натовпі швидко змінила напрям і хитаючись побігла до виходу. Неподалік від дискотеки був ринок, на якому я ще в перші дні познайомилася з молодою продавчинею. Підбігла до неї, розказала, що трапилося. Вона простягнула мені пляшку з водою і сказала: «Пий! Тебе намагалися отруїти. Добре, що ти втекла».

Подібні випадки отруєння трапляються як з дівчатами, так із хлопцями. Тож стежт за власними напоями, коли йдеш до клубу або бару.

 7.  Поважай місцеві порядки та культуру, дізнавайся про них перш ніж зробити щось. 

 Марі Лева, 25 років, координаторка волонтерського фандрейзингу, освітянка, активна волонтерка та менторка-початківиця , 29 країн, жила в 6 країнах

«Подорожуючи по Тайланду я вирішила відвідати одне село в джунглях, яке діяло за принципом самоврядування. Оскільки дістатися його можна було тільки пішки, я зупинилася в селі неподалік. Жила в цьому селі кілька днів, а коли вирішила йти до того, із самоврядуванням, по дорозі мене зупинив місцевий житель і сказав, що туди мені ходу немає. Він – місцевий голова та захисник, а я образила жителів. Ось що трапилося. Я приїхала до цієї місцевости вже з певним багажем туристичних звичок. Одна з них – в Азії можна торгуватися. Коли я снідала в місцевих селян, то просила не додавати певних інгредієнтів до страв і думала, що так вони будуть коштувати трошки менше. Думала, що все окей. Виявилося, що в цьому селі діяли зовсім інші правила, про які мені було варто поцікавитися заздалегідь. А своєю поведінкою я руйнували ці правила та довіру між собою та до мандрівників. Аби не потрапити в подібну ситуацію, раджу дізнаватися більше про місцеві звички та культуру й, безумовно, поважати їх».

8. Залишай місце для спонтанности. Аліса Калюжна додає: «Плануй та дій всупереч власним планам. Звертаю увагу, що це говорить людина-план і людина-список. Але найцікавіше відбувається саме тоді, коли робиш щось всупереч запланованому. Те, що відчуваєш». 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎