Спецпроєкти

Як я поверталась у Китай під час епідемії коронавірусу: історія українки в ізоляції


Хоча за кількістю інфікованих COVID-19 Китай посідає перше місце у світі, адже коронавірус там виявили у 81 218 людей, та ситуація покращується з кожним днем і епідемія йде на спад. Станом на 25 березня 73 650 людей у Китаї вже одужали від коронавірусу, а нових випадків за добу було зафіксовано всього 47.

Ми поспілкувалися з українкою Олею, яка живе та працює в Шанхаї. Оля змушена була летіти в Китай минулого тижня, щоб встигнути перед закриттям українських кордонів.

Історія Олі

Я живу в Китаї вже 5 років, з них роки 3-4 у Шанхаї, працюю викладачем англійської мови. Мої учні – це переважно діти дошкільного віку.

Коли в Китаї почалася епідемія, я саме була в Україні. Епідемія почала набирати обертів на китайський новий рік, коли у всіх канікули або відпустки, я також за тиждень до свят поїхала додому на 3-тижневі канікули. 

Друзі надсилали мені фото з пустими полицями в супермаркетах, був величезний дефіцит усього: їжі, масок, дезінфекторів. Усе залежало від району, де ти мешкаєш. Ближче до центру була більша ймовірність щось купити. Зараз із цим уже простіше. Суворість карантину також залежала від району. Деякі мої друзі могли вийти тільки за спеціальними перепустками двічі на тиждень, а декому просто вимірювали температуру при вході-виході з будинку. На Шанхай приходився невеликий відсоток хворих, тому особливої паніки не було. Усі хвилювалися лише тоді, коли ще не було відомо, як ситуація буде розвиватися у Шанхаї. У будь-якому випадку правил карантину люди дотримувались і самі старалися не виходити на вулицю без потреби. 

Зараз я розумію, що якби я взяла із собою всі цінні речі в Україну, то можливо, і не поверталася б назад.
Але оскільки я цього не зробила, то потрібно було летіти в Китай. Спочатку в мене були квитки на 6 лютого, але в той час у Китаї саме розгорталась епідемія, це був точно не найкращий час, щоб летіти туди. Тому я вирішила повертатися вже наприкінці березня. Та дізнавшись, що після прильоту мене можуть посадити на двотижневий карантин, а школа, в якій я працюю, мала відкриватися з 1 квітня, я зрозуміла, що мені потрібно перестрахуватися. Врешті, я взяла квиток на автобус до Москви на 16 березня, а звідти мала летіли літаком у Шанхай, але коли почалися розмови про закриття кордонів, то змінила квиток на 14 березня, щоб точно встигнути виїхати. 

Переліт у Шанхай, пасажири в захисних комбінезонах і перевірка в аеропорту

Я переймалася не так тим, що лечу саме в Китай, адже на той час ситуація там уже нормалізувалася, як тим, що більша ймовірність заразитися була саме в літаку, де замкнений простір і циркулює одне й те ж повітря, або в аеропорту, де люди з усього світу. У літаку з нами були й сім’ї з маленькими дітьми, не китайці. Мене здивувало, що вони наважилися на цей переліт, враховуючи те, що саме в літаку та в аеропортах велика ймовірність заразитися. 

Майже всі люди в літаку були в масках, а деякі китайці ще й у рукавичках, окулярах і навіть у захисних комбінезонах. Вони справді дуже серйозно до цього поставилися. 

Після прильоту довгий час ми сиділи в літаку, нам потрібно було заповнити великий документ з різними своїми даними. Коли ми вже вийшли з літака, всім потрібно було відсканувати QR-код у WeChat і зареєструватися в спеціальній програмі, знову заповнити там усі свої контактні дані, інформацію про рейс, яким ти летів і місце, на якому сидів. У результаті мої дані їм таки знадобилися. 

Потім кожен пасажир розмовляв зі спеціальним працівником, йому ставили ті ж запитання, які були в анкеті, і нарешті клеїли зелену, червону або жовту наліпку. Зелена означала, що все окей і можна їхати додому, жовта – що людина прилетіла із зони ризику (з Італії, Франції тощо), але жодних симптомів хвороби не мала, червона – якщо в людина була реальна підозра на зараження коронавірусом. Що відбувалося з людьми, яким поставили жовту або червону наліпки, я не знаю. Нам з подругою наліпили зелені і дозволили повернутися додому, про самоізоляцію нічого не сказали. Україна і Росія, з якої я летіла, принаймні на той момент, не входили до переліку країн, які вважалися небезпечними в плані поширення коронавірусу. Загалом уся ця процедура перевірки зайняла в мене 3 години, а в моєї подруги – 5. 

Сусід з коронавірусом та ізоляція в готелі

Наступного вечора нам позвонили і сказали, що в літаку поруч з нами сиділа людина, в якої виявили коронавірус, тому до нас приїдуть взяти аналіз крови, і помістять нас на карантин. Тоді ми ще не розуміли, вдома це буде чи деінде. Наступного дня, точніше вже о 10 вечора, до мене додому приїхали і сказали, щоб я збирала речі і що я буду ізольована в будь-якому випадку, незалежно від результату тесту на коронавірус. А сусідка, з якою я живу, також має бути 2 тижні на карантині вдома, хоча за ці два дні я навіть жодного разу з нею не зустрілась – у нас окремі спальні, ванні кімнати і дуже різні графіки. 

Мене ізолювали в готель, який переобладнали для людей, яких поміщають на карантин. Я живу в номері і не можу виходити з нього взагалі. За мене платить держава, але мені просто пощастило, що я з України, а летіла з Росії і не була в Західній Європі останнім часом. Якби я прилетіла з Італії, то мені довелося б платити самій по 300 юанів на добу (близько $40), тобто за 2 тижні вийшло б понад $500. 

Оскільки мені заборонено виходити з номера, то харчуванням мене забезпечують. Для цього біля кожного номера стоїть спеціальний стільчик, на який тричі на день приносять їжу.
Коли співробітник, який її приніс, ставить їжу на стілець, він стукає у двері. Відкрити двері, доки він не пішов, я не маю права, тому мушу трохи почекати. Також один раз на день до мене в номер заходять, щоб забрати сміття і розпилити дезінфектор. У цей час я зобов’язана бути в масці, також двічі на день я міряю температуру і надсилаю її у WeChat. Якщо мені потрібно щось, крім їжі, я можу замовити це через інтернет і мені принесуть разом з їжею. Питну воду, наприклад, я повинна замовляти сама.

До речі, мені так і не зробили тест на коронавірус, хоча спочатку, ще по телефону, говорили, що потрібно буде здати аналіз.

 

Вплив на роботу і економіку

Зараз я працюю онлайн. У лютому я майже не отримала зарплату, оскільки працюю вчителем, а школи були закриті. Згідно із законом офіційно вчителем англійської мови може працювати лише людина з англомовної країни, тому я не можу нікому поскаржитися, це просто немає сенсу.

Зараз моя оплата залежить від відпрацьованих годин. Але школам також не просто: не всі батьки погоджуються на навчання онлайн, частина чекає, коли все відкриється і запрацює.

Загалом на економіку ця епідемія вплинула сильно, враховуючи те, що на китайський Новий рік припадають найбільші продажі за рік.

 

Китай vs Україна: різниця в підходах

Люди вже гуляють у парках, ходять у кафе, звісно, ще в масках, але вже починають повертатися до звичного життя. Деякі мої знайомі говорять, що китайці тепер косо дивляться на іноземців, побоюються їх, тому що вони приїжджають з країн, де зараз стрімко поширюється коронавірус.

У Китаї все відбувалося значно організованіше, ніж в Україні. Якщо держава сказала сидіти вдома, то всі й сиділи.

Мені здається, що саме завдяки тим жорстким заходам, які були запроваджені китайською владою, вдалося побороти епідемію так швидко.
Плюс самі китайці поставилися до цього серйозно. Так, вони змітали все з полиць у супермаркетах, але робили це, аби максимально довго не виходити з дому. 

А в Україні навіть маски мало хто носить, люди гуляють вулицями та парками, збираються групами і думають, що це їх не зачепить або що все несерйозно. У мого друга з Франції сім’я також так ставилась, і тепер у його мами підозра на коронавірус. 

Я хотіла б, щоб люди більше думали про своє оточення, про батьків, бабусь і дідусів, щоб не забували, що у всього є свої наслідки. Тому, будь ласка, сидіть вдома.


P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька питань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу із подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Долучайтеся до нашого Telegram-каналу з тестами! 😎