Спецпроєкти

Як пройшли 3 космічні ночі у Ботанічному саду


Як і в будь-якій гарній історії, ніхто насправді не знає з чого це почалося і що саме сталося. Чи то київський ботсад накрило зорепадом, чи то на Університеті відкрили портал у  Всесвіт. Але що б то не було, брама до «забороненої» частини ботсаду (там, де стара оранжерея та місток над доріжками) трохи відчинилася. Цього було достатньо, щоб ми прошмигнули до незвіданої території.

Закрита, ніби зона-51, частина парку виявилася сповненою дивних речей. Сутінкове небо опустилось на верхівки дерев. Стежки затягнуло туманом, ніби ботсад мав що приховувати. А далі був космос…

Так почалися три ночі злиття світів – нашого та іншопланетного. Ми присвятили «Трьом космічним ночам у саду» цілий репортаж не лише тому, що ця подія була гарною та незвичайною, а й тому, що це крутий приклад з урбаністики – як обіграти закриті особливі зони міста та зробити їх ближчими до мешканців.

Перший контакт

Прогноз погоди цього не віщував, проте, здається, тут був метеоритний дощ. Ось жевріє автівка, розплющена об асфальт. А тут – рештки дороги та уламки метеорів. Насправді все ок, адже паркові доріжки не постраждали. Це просто круті insta-споти. А зорепад, якщо й трапився, то лише для загадування бажань.

Прямо по курсу – перший зоряний бар. Welcome drinks та снеки у вигляді вакуумних тюбиків, неначе в космонавтів на орбіті. Це не дивує. У такі ночі може трапитися будь-що, навіть раптова невагомість.
Затуманені доріжки та таємничі звуки інших світів ведуть нас далі.

Місця сили

Змінену територію ботсаду вивчаємо заново. Під квітковою аркою – портал із чорною дірою. На галявині – космічний шатл із панорамним видом на Землю з орбіти. За паростю ялівця припаркувалася летюча тарілка. Потрапиш у промінь світла – вона тебе викраде. Затуманена алея – це ніби річка, береги якої поєднав міст Golden Gate. Звісно, за голлівудськими стандартами й метеорити, і прибульці завжди починають із Сан-Франциско. З мосту на поле лазером проєктувалися зоряні передбачення. Оранжерея перетворилася на загадкову Пандору з «Аватару».

Міжгалактичний піт-стоп

Здається, тепер знаємо, як розважатимуться земляни, коли Ілон Маск колонізує космос. А також розуміємо, що на будь-якій планеті знайдеться місце крутим брендам. Megogo облаштували кінотеатри під зорями. Крутили, звісно ж, фільми космічної тематики: «Марсіанин», «Армагеддон» і «5 елемент». IQOS показав гостям свою космічну лімітовану новинку гаджету для нагрівання тютюну – IQOS Platinum. Jameson та Havana Club пригощали гостей коктейлями в незвичайних місцях: серед падучих метеоритів, у тропічній оранжереї чи в місці висадки прибульців серед лісу. Бар «Бєздєльникі» готував старі добрі бургери для тих, хто вже повернувся з космосу та втомився від їжі астронавтів.

Зірки стали ближчими

Блукаючи стежками, ми раділи, коли з туману виринали знайомі обличчя. Ми зустріли Валерія Харшичина, Яніну Соколову, Сабіну Мусіну, Лєру Бородіну, Володимира Дантеса, Юлію Юріну, Дмитра Ступку, Поліну Логунову.

Космічний урбанізм

Окремо хочемо поговорити про роль таких заходів у житті міста. Ви, напевно, знаєте, що приблизно третина ботанічного саду ім. Фоміна (або малого ботсаду) – це закрита для відвідувачів територія, призначена для наукової роботи. Потрапити туди легально можна, якщо ви науковий працівник чи студент із профільною практикою, або у складі платних групових екскурсій до оранжереї. Так, в університетському ботсаду є навіть оранжереї.

Звісно ж, в обмеженні доступу до частини саду є певний сенс. По-перше, це домівка для багатьох рідкісних рослин, що потребують дбайливого ставлення та особливого догляду. По-друге, це база для навчання та роботи науковців. Проте хочеться, щоб інтеграція цієї локації в життя містян не обмежувалася плановими екскурсіями.

«3 космічні ночі в саду» – крутий кейс про те, як можна зробити закриту зону ботсаду частиною простору киян. З одного боку, ботсад дістав додаткове фінансування, яке можна вкласти в розвиток інстраструктури. З іншого – організаторам (DTF) вдалося відшукати баланс між доступністю та дбайливим ставленням до саду. Усі стежки, доріжки та майданчики, відкриті для гостей, розмітили та огородили стрічками. Адже на узбіччі – не газони для відпочинку, а рідкісні рослини.

Кожні кілька метрів спеціальні знаки у стилі заходу ненав’язливо та весело нагадують, що за межами доріжок – територія лише для рослин. До речі, здається попередження «Обережно, тут падають метеорити. Краще не заходити» та «Тут можуть бути прибульці. Краще не заходити» спрацювали ліпше, ніж шаблонні «Вхід заборонено».

Відвідування оранжереї – невеликими групами, щоб випадково не пошкодили тропічні рослини. Територію обладнали мобільними вбиральнями та смітниками. Для спецефектів та туманової завіси використовували лише сухий лід. З поваги до саду та мешканців прилеглих будівель – жодних голосних ефектів. Феєрверкам, гучній музиці, концертам не місце в тихій центральній частині міста.

Сподіваємося, що «3 космічні ночі в саду» стануть початком для цікавої співпраці ботанічного саду з містом.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь