Спецпроєкти

«Книгарня Є», Yakaboo та Vivat припиняють співпрацю з видавництвом Bookchef через його можливі звʼязки з рф


Видавництво та мережа книгарень Vivat і книжкові рітейлери «Книгарня Є» та Yakaboo оголосили про припинення співпраці з видавництвом Bookchef. Причиною є оприлюднене розслідування «Сенсор» спільно з «Мольфар», в якому йдеться про звʼязки видавництва з росією.

Деталі розслідування

  • У 2003 році в Україні відкрили «дочку» російського «Ексмо» – ТОВ «Ексмо-Україна». Засновником був місцевий підприємець Ярослав Маринович. У 2014-му він заявив про припинення співпраці з рф. Тоді ж українське «Ексмо» отримало нову назву – «Дистрибуційна Книготорговельна Компанія».
  • До 2016 року співзасновником «ДКК» залишався Маринович. Пізніше власницею бізнесу стала харківська пенсіонерка Людмила Олексіївна Божко, а співзасновником – офшорна компанія Мариновича «YM Investments Ltd».
  • Також на Божко зареєстровано ТОВ «Форс Україна» – компанія-власник торгівельних марок видавництв «Форс Україна», Bookchef та онлайн-магазину книжок book24.ua. До повномасштабного вторгнення «Форс Україна» завозили в Україну книги російських видавців: 98,7% закупівель уклали саме з «Ексмо».
  • Згідно з даними розслідування, книги «Форс Україна», датовані 2022 роком, досі продаються на російських платформах, зокрема в онлайн-магазині Megamarket. Продавцем є російське «Ексмо».
  • Як згадувалося вище, власницею «Форс Україна» де-юре є Людмила Божко. Засновницею book24.ua є Наталія Плєхова – дочка Божко, а бенефіціаром Bookchef є харків’янин Андрій Плєхов – чоловік Наталі. Зараз гендиректором Bookchef є Олександр Кірпічов, який у 2016–2020 роках очолював «Дистрибуційну Книготорговельну Компанію», співвласницею якої також була Божко.
  • Ярослав Маринович є співвласником мережі книгарень «Буква», а також опосередковано володіє видавничою групою «КМ-Букс» через свою польську юрособу.
  • У «КМ-Букс» вже прокоментували розслідування, назвавши «ці матеріали є маніпулятивними та недостовірними, що шкодять нашій репутації та мають ознаки наклепу». Також у заяві видавничої групи йдеться, що вона та ТОВ «Буква УНМ», зокрема засновники «ніколи не мали відношення до видавництва “Форс Україна”, онлайн-магазину книжок book24.ua, а також видавництва Bookchef».

Повне розслідування можна прочитати за посиланням.

Позиція «Книгарні Є», Yakaboo та Vivat

У «Книгарні Є» заявили, що припиняють продаж книг видавництва Bookchef в офлайн-мережі та інтернет-магазині.

«Вважаємо, що питання недопущення діяльності структур, пов’язаних з державою агресором, є завданням державних органів безпеки. Тому очікуємо, що СБУ прояснить свою позицію щодо правомірності функціонування видавництва Bookchef», – йдеться в заяві компанії.

У Yakaboo заявили про негайне припинення співпраці з видавництвом Bookchef.

«Книги цього видавництва більше не з’являться на полицях нашої книгарні та на наших майданчиках! Ми вважаємо, що видавництво, яке підтримує російську агресію проти України, не може працювати на українському книжковому ринку. Російська агресія проти України є актом тероризму, який призвів до загибелі тисяч людей і руйнування українських міст. Вони атакують нашу культуру, нашу свідомість, нашу інтелектуальну спадщину!» – йдеться в заяві компанії.

СЕО Vivat Юлія Орлова заявила, що всі книжки Bookchef будуть вилучені з нашої мережі книгарень та з онлайн-магазину до того, як видавництво прокоментує розслідування і надасть докази припинення співпраці з рф.

Відповідь BookChef

У видавництві заявили, що після виходу матеріалу звернулися до власника з запитом прояснити ситуацію.

«Перше, що хочемо зауважити, що на момент створення компанії власники, керівники та особи, які приймали участь в управлінні були і залишаються громадянами України. Після кількох років існування видавництва Форс, редакція BOOKCHEF виявила бажання відокремитись та займатися виключно виданням української книжки для українського читача. Оскільки такі ідеї відрізнялися від стратегії власника щодо розвитку Форсу, команда домовилась про створення окремого видавництва Bookchef, і про можливість в майбутньому юридичного трансферту повного контролю та володіння на користь керівництва компанії ТОВ «Видавництво “Букшеф». Саме через цю домовленість власник Плєхов А.О. НІКОЛИ не отримував від компанії дивідендів або будь-яких інших виплат. Всі зароблені гроші після сплати податків ЗАВЖДИ йшли на розвиток видавництва та видання нових книжок. Нова компанія ТОВ «Видавництво «Букшеф» НІКОЛИ не купляла права в російських компаніях, та не сплачувала за своє існування жодної копійки контрагентам з країни-агресора», – йдеться в заяві.

Раніше ми публікували добірку найкращих українських книжок 2023-го року за версією PEN.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь