Спецпроєкти
Тест
Тест. Справжнє дослідження чи фейк?
Вйо до науки! 6 вересня, за підтримки Carlsberg, у Києві відбудеться Science Night Show — найкумедніше з усіх наукових шоу за участю Майкла Щура («Телебачення Торонто»), Ярослави Кравченко та цілої плеяди суперзірок-науковців. Перед тим, як піти, обов'язково пройди цей тест. Можливо, у тебе «все серйозно» з наукою, а ти про це і не здогадуєшся.
Почати
Наприкінці 19 сторіччя німецький хімік Костянтин Фальберг вивчав властивості кам'яновугільних смол. В один із днів він забув помити руки після лабораторії — і вдома за вечерею відчував дивний солодкуватий присмак їжі. Наступні тижні він присвятив змішуванню різних складових, поки не дійшов до висновку, що при поєднанні ортосульфобензойної кислоти із хлористим фосфором і аміаком виходить речовина з тим самим солодким присмаком. Так був винайдений сахарин.
Так, це здається дуже дивним, що вчений пробував на смак хімічні речовини. Але, завдяки відважності Фальбергу, сахарин — перший безпечний замінник цукру — став дуже важливим елементом харчової промисловості. До того ж, його дозволено вживати тим, кому цукор протипоказаний.
Ні, насправді все так і було. Випадковість, трохи неуважності та багато наполегливості — і ми отримали сахарин, без якого важко собі уявити сьогоднішню харчову промисловість.
Далі
Перевірити
Результат
Винахідником вулканізованої гуми вважають Чарльза Гуд'їра. З 1830-го по 1839-ий рік він працював над створенням матеріалу, здатного залишатися еластичним і міцним і у спеку, і у холод. Безуспішно. У 1839 році, працюючи на Массачусетській гумовій фабриці, він упустив на розпечену плиту шматок гуми, змішаної із сіркою. Вона не розплавилася, а, навпаки, обвуглилася, немов шкіра. Продовжуючи експерименти, Гуд'їр віднайшов оптимальний режим вулканізації — і передбачив появу сучасних автомобільних шин.
Девять років експериментів, а потім один випадок, якій підштовхнув винахідника на потрібний шлях. Завдячуючи йому, нам так комфортно їздити в автомобілях та змінювати шини.
Тобто, як це ти не знаєш історію появи вулканізованої гуми?! Нікому про це ніколи не кажи — і приходь 6 вересня на Science Night Show, там буде багато кул сторіз про науку, зможеш потім друзям розказувати.
Далі
Перевірити
Результат
Група вчених Колумбійського університету у Нью-Йорку опублікувала у 2018-му році дослідження, у якому стверджується, що у дорослих людей також відбувається нейрогенез — процес відтворення нервових клітин. Більше того, з віком швидкість нейрогенезу не зменшується.
Це відкриття у майбутньому допоможе знайти спосіб лікування багатьох "вікових" хвороб мозку - від Альцгеймера до конкретних психічних розладів (наприклад, шизофренії, неврозів, пов'язанних з цим порушень пам'яті). До речі, приходь 6 вересня на Science Night Show, там спростують ще парочку наукових міфів.
Так, помилитися неважко: занадто багато часу ми чули про те, що «нервові клітини не відновлюються». Забудь усе, що знав/-ла раніше — і приходь на Science Night Show, можливо, там спростують ще парочку міфів.
Далі
Перевірити
Результат
Наш Всесвіт має певний «кінець», хоч і неосяжний, але його можливо вирахувати. І також має певну форму, яка нагадує яйце. Так вважають вчені Манчестерського технічного університету: їхні достовірні обгрунтування цієї екстравагантної теорії були представлені у минулому році.
Ти що, у товаристві послідовників теорії про пласку Землю? Не забивай собі голову «альтернативною наукою», краще приходь 6 вересня на Science Night Show — і ти дізнаєшся про Всесвіт багато цікавого.
Так тримати! Дійсно, на одне з ключових питань науки («як з'явився наш Всесвіт?») досі немає однозначної відповіді. Але теорія про яйце - ну зовсім антинаукова, і 6 вересня на Science Night Show на цю тему будуть прикольні жарти (і цікаві факти).
Далі
Перевірити
Результат
У 2004-му році вчені Андрій Гейм та Костянтин Новосьолов вперше відкрили графен — найбільш тонкий та міцний матеріал, відомий людству на сьогоднішній день. Він супер легкий, у 200 разів міцніший за сталь і, до того ж, не становить загрози для навколишнього середовища, адже біологічно розкладається.
Так, за відкриття графену Гейм та Новосьолов отримали Нобелівську премію. Він ідеальний для створення сенсорних екранів і комп'ютерів, м'яких годинників-браслетів, світлових панелей та інших ноу-хау. Ідеальний матеріал для побутової техніки (наприклад, графенові навушники зможуть передати кожен нюанс звуку) і не тільки: уже прямо зараз декілька авіакомпаній розроблюють моделі графенових літаків — найбільш надійних та легких.
Можна легко переплутати графен із графітом — і помилитись. Але це правда: за відкриття графену Гейм та Новосьолов отримали Нобелівську премію. Потенційні можливості графену необмежені: від застосування у нових сферах високих технологій до «космічного» приладдя. Його використовують і зараз: «розумні» устілки для взуття спортсменів, які фіксують зміни у вазі з точністю до міліграму. Найбільш ефективні «сонячні панелі», які генерують набагато більше енергії, аніж класичні. З графену навіть роблять прототипи мозкових імплантантів.
Далі
Перевірити
Результат
Незалежна іспанська лабораторія La Horsa Bianca дослідила декілька популярних ГМО-продуктів, у виробництві яких використовувався «синтетичний риб'ячий ген», і виявила, що їхнє регулярне споживання у їжу може призвести до алергії.
Камон! Ти справді віриш у це чи просто мало знаєш про ГМО? Приходь 6 вересня на на Science Night Show, там про це багато розповідатимуть (і жартуватимуть).
Саме так! Трохи перероблена новина з сатиричного сайту World News Daily Report декілька років тому змусила багато занадто довірливих читачів засумніватися в ГМО.
Далі
Перевірити
Результат
У 2009-му році незалежна група нейробіологів з Амстердаму відкрила так званий «ген геніальності», завдяки якому у людини ще з дитинства можна помітити і розвинути певні екстраординарні здібності. Не в останню чергу цей «ген» залежить від уважності батьків майбутнього генія, їхнього вміння концентрувати свою увагу, внутрішнього спокою — ці параметри можуть «передаватися» дитині.
Правда. Нам хотілося б в таке вірити, щоб не нести відповідальності за власні «вміння», але це не відповідає дійсності. Геніями не народжуються, але дещо цікаве про геніїв та секрети мозку людини можна буде дізнатись 6 вересня на Science Night Show.
Звісно! Набір ДНК у всіх людей однаковий. І «генів геніальності» чи «гену тупості» насправді не існує. Про це більше розповідатимуть 6 вересня на Science Night Show.
Далі
Перевірити
Результат
Група вчених з Австралії у 2013-му році розробила спеціальну смарт-таблетку для ковтання, яка може виконувати функції «сканера» стану кишечника та надсилати дані на смартфон.
Тільки задумайся: про неприємну колоноскопію кишечника можна забути! Просто ковтаєш крихітну (11х24 мм) скануючу таблетку, запиваєш водою — і вже у курсі того, що відбувається у тебе всередині. Таким чином лікарі матимуть змогу набагато ефективніше проводити свої дослідження та запобігати запущеним хворобам.
Бачиш, скільки всього про науку ти ще не знаєш! Це правда: капсульна ендоскопія — це новий успішний тренд, який змінить уяву про моніторинг стану кишечнику і допоможе своєчасно виявляти та лікувати захворювання, не чекаючи, поки пацієнт «добіжить» до лікаря через больові відчуття.
Далі
Перевірити
Результат
Ти — початківець і «Теорію Великого Вибуху» більше асоціюєш із однойменним серіалом
Нічого страшного, якщо ти душею «гуманітарій». До того ж, що тобі заважає об'єднати свою допитливість та любов до знань із точністю відтворення картини світу з наукової точки зору? Думаємо, що ти потайки давно цікавишся дослідженнями, просто ще не зізнався/-лась собі у цьому. Є гарний привід:

Приходь 6 вересня на Science Night Show, спонсором якого виступає Carlsberg. Ми певні, що ти зловиш там хоча б парочку корисних інсайтів, як зробити цей світ кращим. А крім того, зможеш прогресивно відпочити і посміятися, незважаючи на свій великий мозок.
Спробувати ще
Ти — інтуїтивний знавець
Можливо, ти не так добре знаєшся на точних науках, але що у тебе не відібрати — так це інтуїцію, яку плекаєш ще із самого дитинства. Якщо влаштувати синергію цього відчуття із серйозним багажем наукових знань – тебе неодмінно очікує успіх.

Перевірити свої сили/знання у реальності можна на Science Night Show, спонсором якого виступає Carlsberg. Ми певні, що ти зловиш там хоча б парочку корисних інсайтів, як зробити цей світ кращим. А крім того, зможеш прогресивно відпочити і посміятися, незважаючи на свій допитливий мозок.
Спробувати ще
Ти — КМС із логічного мислення
Те, що ти не можеш збагнути через брак знань, легко вирішуєш логікою і тим, що називають «common sense». Твоя улюблена література — це нон-фікшн у твердій палітурці (навіть без переваг у тій чи іншій області — тобі цікаво буквально ВСЕ, від Докінза до Талеба).

Перевірити свої сили/знання у реальності можна на Science Night Show, спонсором якого виступає Carlsberg. Ми певні, що ти зловиш там хоча б парочку корисних інсайтів, як зробити цей світ кращим. А крім того, зможеш прогресивно відпочити і посміятися, незважаючи на свій допитливий мозок.
Спробувати ще
Ти — чемпіон з усіх наук
Тебе не так легко обвести навколо пальця, адже ти завжди у курсі наукових баталій та новин. Тим більше, ти знаєш «секрет науковця»: теоретичні знання мають йти у симбіозі із природною цікавістю та сміливими експериментами.

А перевірити свої сили/знання у реальності можна на Science Night Show, спонсором якого виступає Carlsberg. Ми певні, що ти зловиш там хоча б парочку корисних інсайтів, як зробити цей світ кращим. А крім того, зможеш прогресивно відпочити і посміятися, незважаючи на свій великий мозок.
Спробувати ще