Спецпроєкти
Від мильниць до смартфонів:
Як змінювалися фотографії за останні 20 років
Ще якихось 15 років тому фотографія була чимось особливим. Для того, щоб зробити фотку, треба було піти до професіонала, або почекати, коли закінчаться всі 24 кадри у плівці та віднести її на проявлення. Пам'ятайте момент, коли тремтячими руками відкриваєш конверт з роздрукованими фотографіями? Одне з кращих відчуттів у житті!

Ставлення до фотографії сильно змінилося з появою смартфонів та інстаграму. Сьогодні 24 кадри ми можемо зробити за 60 секунд. Вміти красиво фотографувати – так само природно, як вміти готувати або друкувати. Красиві фотки стали важливою частиною не лише спогадів, але і, прости господи, успішності. І спробуй тільки запостити неправильний, зроблений не у композиції, застарілий кадр!

У зв'язку з появою HUAWEI P30 Pro – надсучасного смартфону-фотокамери з системою чотирьох камер культового бренду Leica – ми вирішили розібратися, як змінювалися тренди фотографії з моменту появи інстаграму і до 2019 року. Допоможе нам у цьому професійний фотограф Антон Ткаченко.
Антон Ткаченко – фотограф з 13-річним стажем, оператор, режисер. Учасник проекту Kaddr.Com, викладав у кращих фотошколах Києва, а зараз читає лекції в Bazilik. Випустив понад 300 студентів. Зняв близько 10 музичних кліпів і один короткий метр. Основний напрямок - комерційна зйомка. Обожнює знімати на мобільний телефон.
Всі фото зроблені на HUAWEI P30 Pro
– Чим відрізняються наші фото з відпочинку зараз від тих, що були до інстаграму?
– Мені здається, раніше культура фотографій з відпочинку була кращою, ніж зараз. На них можна було щось цікаве побачити: мавпочки, удави, папуги. Так, це було смішно, постановчо і у всіх однаково. Але цінність знімка була вищою. Зараз більшість фото робиться заради фото, заради лайків і себе коханого. А не заради пам'яті. Раніше, звичайно, була класика: «я і море», «я і друзі» і «я і пивко». Плюс, погана якість тодішніх цифрових мильниць робила результат цікавим та жахливим одночасно.
ВІДПУСТКА
– А у перші роки інстаграму? Пам'ятаєш ці їх вбудовані фільтри?
– Був період, коли здавалося, що більше фільтрів – тим краще! Вони дозволяли зробити звичайну фотографію не такою простою. Дуже популярними були рамочки та ефект HDR, коли фотка майже вистрибувала на тебе з екрану, а кольори роз'їдали очі. Взагалі, що стосується фільтрів, перші два-три були найпопулярніші тому, що лінь гортати наступні.
– Що змінилося зараз?
– Дуже важливо, що для України останні 10 років стали проривними у подорожах в принципі. Безвіз, лоукости зробили свою справу. Тому бажання виділитися у своїй подорожі стало значно більше. Екзотична подорож перестала бути чимось лише для багатих, тому тревел-фотографії стали більш інформативними, люди перестали знімати «як всі», почали шукати нові ракурси і погляди на звичайні речі.
– Як зробити класну фотку у відпустці?
– На ура заходять масштабні фото, зроблені у режимний час (на заході та на світанку). Також фото, де є щось автентичне для даної країни (тварини, локації, їжа). Завжди важливий ексклюзив, щось рідкісне: кити, північне сяйво.
Головне, намагатися потрапити у локацію без туристів. Не лінуйтеся вставати раніше або лізти туди, куди інші не лізуть. Користуйтеся сіткою у камері, щоб скомпонувати кадр композиційно правильно. Ну, і протріть об'єктив!
– Пам'ятаєш, коли з'явилися перші селфі на телефон?
– Насправді, вже не пам'ятаю, коли вони з'явилися. Мені здається, що селфі – це ще одна штука, яку використовують не так, як вона задумувалася. Наприклад: сфотографуватися великою компанією – це круто! А постійні самозакохані знімки – це вже психологічні проблеми. Чому всі різко почали їх робити? Тому що це просто і можна швидко запостити у соціальні мережі.
СЕЛФІ ТА ПОРТРЕТ
– А як ти ставишся до селфі-палок?
– Думаю, селфі-палки – це крутий винахід, якщо ти самотній, поїхав один, або ніхто не хоче тебе фотографувати. Просто наш менталітет жорстокий і самотнім бути немодно, соромно і прикро, а із селфі-палкою це відразу всім видно. Тому, напевно їх популярність так швидко минула. Та й селфі-камери дуже виросли в якості, що багато в чому звело необхідність палки до нуля.
– Так що, краще не робити селфі?
– Робити, але робити зі змістом. Найважливіше – це освітлення. Найкраще, коли розсіяне світло світить на вас, а задній фон трохи темніший. Наприклад, якщо ви підійдете до вікна і підіймете обличчя до світла. Хоча в контровому світлі можна домогтися більшої загадковості на фото.
– Звідки взявся цей тренд: фотографувати свою їжу?
– Тренд запустили блогери. Постити щось треба постійно, так чому б не розповісти про те що я їм, це ж цілих три пости можна зробити!
ФОТО ЇЖІ
– Як знімати їжу так, щоб не дратувати підписників?
– Щоб красиво знімати їжу, її треба любити і, в ідеалі, самому мати уявлення, як її готувати. Треба дивитися багато фоток їжі. Вибрати свій стиль і навчитися розуміти, яке світло може зробити той чи інший ефект на фото. Зрозуміти, яке освітлення підкреслить дану страву, а яке зробить її гірше. Для фудфото треба багато терпіння і швидке прийняття рішень. Деякі страви «живуть» кілька хвилин – не встигнеш, вона розтечеться і треба буде переробляти.
– Чому раніше закохані фотографувалися біля пам'ятників? І куди зникла ця традиція?
– Не було інтернету, і ми не могли щодня показувати пам'ятки міст один одному. Тому для фото обирали значущі локації. Років п'ять тому у мене була пара, яка реально дала мені список пам'яток, біля яких їх треба було зняти на весіллі. Я у подиві питаю: ви серйозно? А вони кажуть: у нас купа родичів приїжджає з маленьких міст, покажемо їм заодно і Київ.
ЛАВСТОРІ
– Згадай найдивніші весільні фото, які тобі траплялися.
– Найбільш дивні ідеї зазвичай пов'язані з контрастами: шикарна сукня і смітник, дорога машина та напівзруйнована будівля.
– Як зараз фотографуються на весіллі?
– Зараз у моді репортажний підхід. Коли все ненапряжно і зворушливо. Коли фотограф відсторонений від основних дій, дає всьому траплятися і просто ловить кращі моменти. Звичайно, є обов'язкові фото, де трохи постановки. Але, у цілому, весільний день став більш атмосферним і самодостатнім, без чіткого поділу на викуп-рагс-фотосесія-банкет. Молодята від такого тільки у виграші, я вважаю.
– Як зробити красиву зйомку лавсторі, якщо люди соромляться фотографуватися?
– Добре, коли фотограф знайомий, або пара давно з ним веде переговори і звикла вже. А взагалі, треба більше зніматися. Публічні виступи теж можуть допомогти. Важливо взаєморозуміння з фотографом, щоб він не вимагав від моделей того, чого вони не хочуть. Фотограф зацікавлений, щоб ви вийшли гарно, він не хоче посміятися з вас. І закладайте більше часу на зйомку – сором'язливі люди можуть години дві тільки налаштовуватись.
– Чому фото з вечірок так часто виходять жахливими, навіть якщо люди на них – тверезі?
– Насправді, все можна подати в більш-менш пристойному світлі. Освітлення – це головне! Часто власники телефонів поняття не мають, як працює камера. Знімають людей на світлому фоні і отримують лиш силуети на фото або ставлять людей в промінь світла – виходить, що людина пересвічена. Дуже важливо правильно тримати телефон в умовах недостатньої освітленості.
ВЕЧІРКИ
– Як зробити нормальне фото на вечірці?
– Навіть професійні камери не завжди якісно знімають в умовах дискотеки, а телефони – тим більше. Тому в закладах є «Інста-місця» з красивим світлом, спеціальні фотозони – краще за все фотографуватися там. Або хоча би підсвітити іншим телефоном обличчя, коли фотографуєш.
HUAWEI P30 Pro – це смартфон нового покоління із суперсучасною системою чотирьох камер культового бренду фотоапаратів Leica. Оптичний 5-кратний та цифровий 50-кратний зум, надчутлива камера 40 Мп, надширококутний об'єктив 20 Мп і TOF-камера від HUAWEI відкривають безпрецедентні можливості для зйомки незабутніх моментів. Роздивитися найменші деталі, небачені раніше; впіймати на 40% більше світла на знімках, зроблених удень або вночі; зробити ідеальний портрет – тепер все це стало просто.