Спецпроєкти

новорічні звичаї молоді
в олдскульних 2000-х
і діджитальному 2020-му


Згадати все:

Скоро наші месенджери розпухнуть від мерехтливих листівок з оленями і сніжинками, мандаринки окупують холодильники, а яскраво-червона вантажівка, оздоблена строкатими вогниками, помчить світом під пісню про свято, яке наближається… Словом, Новий рік близько! І щоб у тебе з'явився настрій на танці та тости про щастя-здоров'я, тримай наш із Coca-Cola новорічний проєкт. У ньому – про олів'єшні новорічні традиції молоді 2000-х і про хумусові святкові обряди молоді 2020 року!
Кажуть, років зо 20 тому молодь жила без політичних суперечок у фейсбук-коментарях і звітів про свої походеньки до кав'ярень у сторіз. А в новорічні свята закривали свій діджитал-гештальт тим, що дивилися нон-стоп «Короля Льва» та «Тома і Джері» на відіку, грали в «гоночки» на тетрісі та в «Соніка» і «Той Сторіз» на старенькій приставці SEGA (пращур наших з вами модних PlayStation). Але в ті буремні часи підлітків ще муштрували, дозволяючи грати з електронними штучками дві години на день, і то тільки на честь свят. Тож міксували віртуальні розваги з перегонами на санчатах (важезних – це вам не гіроборд!), картонках (екофрендлі варіант) чи… звичайних господарських тазиках (хард варіант) надворі.
Молодь-2020 своїх попередників (дісклеймер: це слово не має політичного підтексту) не зрозуміє: вони розсікають на морозостійких моноколесах, електровелосипедах і смартсамокатах. А свій діджитал-гештальт закривають, передивляючись історію Хлопчика-який-вижив у форматі VR. Надягають шолом віртуальної реальности й ніби стають мешканцями світу алахамори, гоґвортських пишних кексів і товстенних талмудів із закляттями… Чи, озброївшись порадами тревелблогерів, наддешевим квитком (вихопленим завдяки телеграм-каналу про бюджетні подорожі), візою та мінівалізою, мчать на лондонську кіностудію, де колись знімали «потеріану»!

Відік і санчата
vs VR-шолом
і моноколесо

Та мали підлітки й інші «розваги», крім чілу із санчатами і приставкою. Вони допомагали поратися татам-мамам-бабусям, що напередодні свят ночували і днювали біля духовок. І все це – аби тільки не зганьбитися своїм скудним святковим меню перед сватами, кумами і гостями здалеку! Тож і дорослі, і малі осатаніло шинкували олів'є, смажили десятки курячих тушок, випікали пахлаву та пляцки тацю за тацею, варили казани компоту з яблук, кориці та кілограмів цукру...Щастило тільки тим, хто жив біля лакшері-гастроному, куди завезли таки ту саму Coca-Cola з етикеткою з Сантою!
Сучасній молоді пощастило більше, ніж їхнім батькам. Один клік у додатку Glovo – і до них вже мчить кур'єр з яскраво-жовтим рюкзаком та готовою новорічною вечерею в ньому. Жодних шуб і мімоз, натомість – вечеря з мандаринових смузі-боулів, гранатового хумусу і рамену з чорнилами каракатиці. Та й хенд-мейд компот можна чергувати з іншими напоями: Coca-Cola Ваніла з мінімумом калорій (вподобає навіть фітнес-фанатик), Fanta Shokata і Fanta Мандарин (аромат цитрусових – найноворічніший)... і канонічна Coca-Cola, що, підозрюємо, потрапляє до нас саме завдяки тій вантажівці з яскравими вогниками!

Олів'є з
«докторською»
vs мандариновий
смузі-боул

Двотисячні – не надто дайвьорсіті часи, тому новорічним деревцем ставали лише натуральні ялиці. Підлітки оздоблювали їх бузковим дощиком, скляними і глітерними кульками, перламутровими намистами і шматочками вати, а також льодяниками по десять копійок, які колись давали замість решти в магазинах. Хоч Instagram тоді ще не було, та на полароїдних світлинах, що попрямують поштою до родичів з Миколаєва, ялинка мала бути лакшері!
Сучасні підлітки, виховані в дусі slow, sustainable і мінімалізму, обирають альтернативи деревцям, що займають собою півкімнати і обсипають килими своїм гіллям! Тож майструють новорічні деревця зі вторинної сировини чи купують живі мініялиці в горщиках, що прикрашають екологічними іграшками з дерева і фетру чи паперовими гірляндами. А потім фотографують ялинки для тих же родичів з Миколаєва, тільки пересилають не звичайною поштою, а гуглівською.

Деревце з лісу
vs ялинка
в горщику

Готувати «грибну галявинку» за бабусиним рецептом чи замовляти боули через Glovo, святкувати вдома чи в євротурі, ставити натуральну ялинку чи екофрендлі замінник – ми можемо обирати «свої» новорічні традиції. У цьому, певно, найголовніша принадність наших подіджиталізованих часів! Хоча є й вічні атрибути, які колись вподобали підлітки 2000-х і якими смакує молодь версії 20.20. Це – та сама Coca-Cola або... Coca-Cola Zero на столі, що сповіщає з року в рік: свято наближається!
І наостанок пройди тест на уважність: