Спецпроєкти
Відповіді у direct, предоплата і кешбек: гайд з безпечного онлайн-шопінгу
Ми могли бути на сто відсотків впевнені, що ніколи не придбаємо взуття чи нові парфуми онлайн: як їх узагалі можна обирати за зображенням? Але карантин встановив свої правила, тож сьогодні в інтернеті ми замовляємо геть усе – від їжі та одягу до техніки й медикаментів.

Спершу онлайн-шопінг може здатися фільмом жахів, де на кожному кутку на нас чатують небезпеки. За естетичною сторінкою продавця в інстаграмі може приховуватися холоднокровний шахрай, а за платіжною системою на сайті – кардингові інструменти. Як продертися через ці перепони, не втратити гроші та отримати омріяний товар? З'ясовуємо разом із Idea Bank – досвідченими борцями з онлайн-крадіями.
Шахраї VS Трушні інтернет-магазини
На наше щастя, недобросовісні продавці – далеко не головні герої фільму «Спіймай мене, якщо зможеш» і придопускаються прикрих та недолугих помилок. Тож зовсім параноїти щодо покупок онлайн не варто. Наше завдання – вчасно розпізнати шахрая за його підозрілою поведінкою. Тож беремо фірмову лупу детектива та дивимось, як виявити небезпечний онлайн-магазин і врятувати свої гроші.
Зазвичай продавці можуть просити про незначний відсоток передоплати, який покриє вартість поштової доставки товару. Це потрібно, щоб не нести збитків, якщо ти з якихось причин не прийдеш до поштового відділення та не забереш товар. Але безапеляційна вимога повної вартости – тривожний дзвіночок. У такому разі краще запитати, чим пояснюється таке «правило». Серед адекватних відповідей – повністю індивідуальне виробництво вашого товару чи замовлення продукту в іноземних постачальників. У останньому випадку продавець виступає тільки посередником – і це теж привід замислитися, чи можете ви придбати потрібну річ напряму та без націнок.


Вимога 100% передоплати
Якщо хтось називає себе офіційним акаунтом бренда, але не має синьої галочки біля логіну – це привід запитати про причини цього, адже соцмережі підтверджують достовірність сторінок тільки після перевірки документів.
Акаунт відомого бренда не верифікований
Якщо магазин молодий, то в нього може ще не назбиратися сотні відгуків клієнтів – це логічно. Але якщо на сторінці ви бачите коментарі, що їх жива людина точно не напише («Ця мікрохвильовка змінила моє життя! Тепер у мене є сенс прокидатися зранку та зустрічати новий день із посмішкою!»), то краще двічі подумати перед покупкою. Якщо продавець обманює клієнтів щодо відгуків, то чи буде він чесним у інших питаннях?
Фейкові відгуки
Ви тільки запитали, чи є цей смартфон у іншому кольорі, а вам уже написали десять повідомлень: «Поспішайте! Акція діє тільки годину! Залишилося тільки 3 штуки!». Шахраям вигідно, коли покупка імпульсивна та необдумана, адже тоді в клієнта немає зайвого часу на тверезу оцінку ситуації. Тоді як порядним магазинам вигідніше, якщо річ придбана без зайвого поспіху – менше шансів на повернення або обмін товару за кілька днів (і менше зайвої роботи відповідно).
Надто нав'язлива манера спілкування
Коли адреса сайту складається з одних піддоменів і взагалі не має нічого спільного з назвою магазину, це поганий знак. Зазвичай так роблять магазини-одноденки, які після набирання купи замовлень просто видаляються і переїжджають на новий безкоштовний хостинг.
Сайт розміщений на безкоштовних хостингах
Якщо у вас з'являються хоч найменші сумніви, питайте в продавця необхідну інформацію. Чесні магазини вичерпно все пояснять, а з неадекватними в будь-якому випадку краще не мати справ. От про що варто поцікавитися:
Чи зареєстрований продавець як ФОП або ТОВ? Підприємницька діяльність без реєстрації незаконна.
Чи є фізична адреса магазину (наприклад, для самовивозу) та номер телефону? Прогугліть ці дані: подивіться, чи існує на мапі така точка та чи не трапляється телефон у різних статтях про шахраїв.
Чи є відгуки про продавця на незалежних ресурсах? До таких належать Google, Facebook, інші агрегатори та соціальні мережі з можливістю персональних відгуків.
Чи можливі обмін або повернення товару? За законом, ви можете повернути річ упродовж двох тижнів, якщо нею не користувалися. Це можна зробити з будь-якої причини: не підійшов розмір, колір або просто передумали. Винятки – їжа, медикаменти, косметика, постіль, дитячі іграшки, прикраси, книжки та деякі інші категорії. Якщо ж продавець не передбачає обмін або повернення взагалі – це незаконно та має викликати насторогу.
«Відповіла в direct» чи «У нас нові новиночки»:
яка ти типова фраза інстапродавця?

Оплатити і не затупити
Втратити гроші можна не тільки якщо перераховуєш суму незнайомцеві на особисту картку. Більшу довіру зазвичай у нас викликають «серйозні» платежі: коли на сайті є спеціальне віконце для введення реквізитів своєї картки та коду CV2. А потім ще й приходить есемеска на мобільний, і ви вже цілком впевнені в прозорості такого платежу.

Але до абсолютно всіх платіжних сервісів потрібно ставитися обережно й уважно. Шахрайство з платіжними картами має власну назву – кардинг. Він може бути фізичним (у вас вкрали картку), але зараз частіше викрадають дані, які дозволяють виводити гроші, коли сама картка спокійно лежить у вашому гаманці. І тут варто поговорити про ще одне поняття – фішинг.
Шахраї створюють підробки сторінок відомих банків, платіжних систем або магазинів. Наприклад, змінюють назву з Amazon на Amason, копіюють дизайн і наповнення сайту. Покупець не помічає одруківки в назві та вводить свої дані. Так доступ до картки отримують злочинці.


Як вберегтися? Уважно перевіряти адреси сайтів, на яких ви залишаєте реквізити й коди карток. Звертати увагу, щоб адреса починалася з «https://». Не відкривати посилання з дивних розсилок, які приходять на вашу пошту. А якщо сайт викликає у вас підозру, перевірте, чи працюють інші сторінки, крім головної та платіжної, – підробники часто не довантажують іншу інформацію.


Також обирайте банки, які пропонують сучасні системи захисту від найвишуканішого та недослідженого фішингу. Наприклад, кредитна картка Card Blanche White від Idea Bank має спеціальну технологію для захисту коштів на картці 3D Secure. Це одноразовий динамічний секретний код, згенерований системою для кожної транзакції на інтернет-сайтах, що підтримують технологію 3D-Secure. Секретний код 3D-Secure банк автоматично направляє у SMS-повідомленні на номер мобільного телефону, до якого підключено послугу SMS-інформування про операції з карткою. Такий захист унеможливлює використання без вашого відома втраченої або викраденої картки або її даних.

Інтернет-фішинг
Есемес-фішинг
Часто на номери телефонів можуть приходити повідомлення або надходити дзвінки начебто від працівників банку. Для розблокування картки або вирішення ще якихось питань вони просять назвати ваші реквізити та код.


Як вберегтися? Справжні працівники банку ніколи не будуть вимагати від вас даних вашої картки. Якщо виникають проблеми з банківським рахунком, вас попросять під'їхати до офісу або зайти у свій онлайн-кабінет.


Коли вам зателефонували або надіслали есемес з вимогами надати особисті дані, негайно наберіть офіційні номери свого банку та попередьте їх про такий випадок.
Скімінг, шимінг або підробні банкомати
Деякі шахраї встановлюють стеження за вуличними банкоматами та за допомогою спеціальних пристроїв записують дані карток.


Як вберегтися? Користуватися насамперед банкоматами у відділеннях банків. Якщо знімаєте гроші на вулиці, обирайте банкомати в людних або охоронюваних місцях. Стежте, щоб приймач картки був непошкодженим, а люди поряд не могли бачити ваш пінкод. Якщо ви не отримали гроші з банкомата – одразу телефонуйте у свій банк.


Раніше також були випадки підробки магнітної стрічки на карті, але з розповсюдженням чипів ця проблема стала менш актуальною. У Idea Bank ви можете оформити картку з чипом абсолютно безкоштовно. Це гарантує вищий захист ваших платіжних даних.
А коли ви будете убезпечені на повну, варто нарешті насолодитися онлайн-шопінгом, на який заслуговуємо. Тут також можливості Card Blanche White стануть у пригоді:
- кредитний ліміт до 200 000

- пільговий період до 92 днів

- кешбек 5% при будь-яких онлайн-покупках

- кешбек до 30% при підписці на такі платні послуги, як Apple Music, Google Music,YouTube Music, Apple TV+, YouTube Premium, Apple iCloud, Google One, що дуже актуально для карантинного часу
Відкрити кредитну картку можна, не виходячи з дому (та що там – не залишаючи ліжечка), варто лише заповнити просту заявку на сайті банку. Рішення щодо кредитного ліміту вам повідомлять за одну хвилину.

А далі – тримайтеся, онлайн-магазини!
АТ «Ідея Банк», Ліцензія НБУ №96 від 04.11.2011