Про (не)прибутковий український стендап, біг і блогерство: розповідає стендапер Іван Барбул
Як встигати щодня робити пробіжки, генерувати жарти, які заходитимуть публіці, та ще й вести блог? Ми вирішили з’ясувати це в людини, яка змогла, – в українського б’ютібігуна, стендапера та блогера Івана Барбула.
Разом із брендом Stance розпитали Івана, як мотивувати себе займатися спортом, почати заробляти на стендапі та водночас успішно вести блог, за яким хочеться стежити.
Спорт, біг та мотивація
Зазвичай кажуть, що потрібно 24 дні для закріплення звички. Мені знадобилося трошки більше.
Я бігаю тільки зранку, вибігаю о 4:40. І біг, напевно, і є мій мотиватор на весь день. Це працює так: я прокидаюся на світанку (це вже маленька перемога), роблю розминку і починаю бігати. Бігаю по-різному: швидко чи повільно, 5 або 21 кілометр – це завжди за відчуттями. Коли закінчую пробіжку – 5:20-5:40, – відчуваю величезний заряд сили до самого вечора.
Ще одна маленькая моя мотивація – це #бігатищобжерти. Люблю поїсти перед сном, і що більше з’їм, то вимогливіший до себе зранку.
Кожен повинен шукати для себе не мотивацію, а мету, яку можна реалізувати завдяки бігу: схуднути, пробігти марафон, привчити себе рано прокидатися.
Лінь мені насправді допомагає. Коли, наприклад, за вікном дощ або я почуваюся не дуже, лінь є найсильнішим стимулом. Бо після пробіжки в невдалий день почуваєшся богом, який може абсолютно все.
Мій біговий клуб називається «б’ютібіг». На відміну від бігових клубів-гігантів, ми чисто онлайн run club. Слоган, який має казати кожен учасник під час пробіжки: «Всім хаюшки, це мій б’ютібіг», зняти це на відео та позначити мене в інстаграмі. А я, звісно ж, роблю репост. Зараз такі відео знімають люди від Одеси до Львова, від Буковеля до Харкова. Це люди різних професій та занять: від чемпіонів світу з легкої атлетики до архітекторів.
Почалося все як прикол ще чотири роки тому – тоді мене бісили б’ютіблогери та бігуни, які просто знімали свої ніжки під час пробіжки. Ось і вийшов стьобний образ б’ютібігуна, який дає неправдиві поради, які більше веселять, ніж допомагають. А потім все переросло у серйозніше заняття.
Я мотивую людей тим, що вони спочатку теж просто хочуть пожартувати, сказати кодову фразу, а для цього їм необхідно вийти на пробіжку.
Для бігу важливе екіпірування. Не варто бігати у взутті, що для цього не призначене: черевики, шльопанці, кросівки чи кеди на тонкій підошві. Верхній одяг – завжди dry fit. Я, наприклад, люблю з довгим рукавом. На низ одягаю зазвичай лосини – в холодну пору року люблю, коли м’язи в теплі. Літом обираю короткі лосини.
Нещодавно зробив для себе відкриття в екіпіровці – шкарпетки Stance. Раніше бігав у звичайних, спочатку було нібито нормально. Та згодом помітив, як на ступнях та пальцях почали з’являтися невеликі мозолі або навіть сильні натоптиші. А зараз все клас, і такого немає. Ще мені сподобалося, що шкарпетки не затримують вологу, після пробіжки ноги та взуття не тхнуть. Ну і, звісно, стиль, який підкреслюють ці шкарпеточки – все ж я б’ютібігун!

Переваги шкарпеток Stance:
- зносостійкі; краще відводять вологу; швидко висихають; терморегуляторні; з принтами для кожного – від фанів Nirvana до марвеломанів.
Новачкам не варто одразу очікувати побиття олімпійських рекордів. Починати потрібно обов’язково з розминки (можна користуватися додатком Nike training club) та з невеликих дистанцій. Варто подивитися хоча б один відеоурок, як правильно і неправильно бігти.
Від себе додам: не бігайте швидко, кайфуйте. Найкращий спосіб зрозуміти, що ви бігали правильно, – це тілесні враження. Вам має бути краще, ніж перед пробіжкою.
Щодо харчування – все дуже індивідуально. Якщо вирішив побігти ввечері, а до цього вдень з’їв смачний стейк, пам’ятай – до вечора твоя їжа не перетравиться, тож ти бігатимеш не один. Я прихильник ранкового бігу – прокидаєшся, п’єш склянку води (багато не варто пити) та біжиш. Уже після пробіжки вживаю протеїн і за 10-15 хвилин їм – зазвичай вівсянку з фруктами та щось солоденьке без цукру, а на десерт і каву. Я відмовився від м’яса, цукру, натомість в моєму раціоні багато овочів. А ще я обожнюю хумус.
Якщо біг – не твоє, є інші види спорту, які можуть тобі підійти: йога, велосипед, плавання, воркаут.
Український та світовий стендап. Як заробляти гумором?
Напевно, історія українського стендапу починається з Андрія Данилка – я дуже люблю його ранню творчість. А якщо казати про сучасних стендаперів, хочу відзначити творчість Андрія Шабанова, Наталі Гарипової та Свята Загайкевича. Крім виступів, ціную їхній ентузіазм в організації стендап-вечорів.
На жаль, у нас круті коміки їдуть з країни або ж їх вербують великі компанії на кшталт 95 кварталу. Якщо дивитися загалом, впродовж останніх 10 років український стендап дуже виріс. Ми на порозі глобальних змін: відкриваються нові стендап-клуби, є молоді коміки, які дуже хочуть втерти носа старій школі.
Мій топ 3 українських стендаперів – Сергій Дєтков (подобаються його жарти, подача та самоіронія), Наталя Гарипова (мама українського стендапу: як вона жартує про секс, ніхто не може) та Андрій Щегель (неймовірно артистичний, може навіть не смішний жарт подати як смішний).
Перевага української стендап-сцени – ми активні та боремося за розвиток. У нас дуже сильні редактори, які пишуть жарти як роботи (зізнаюсь, я так не можу). А от слабкість – охоплення аудиторії. Ми досі не маємо стендап-клубу чи бару, де завжди був би стендап. Та проблема не лише в цьому. Немає інтересу з боку медіа, а телеетер заповнений продуктом коміків, яким вже час на пенсію.
Якщо в мене немає страху перед виступом, це лякає. Я люблю стан хвилювання. Коли ти хвилюєшся, значить дійсно хочеш добре виступити. Зазвичай я боюся рівно до моменту виходу на сцену, а потім страх вже трансформується в потік сильної енергії.
Якщо хочеш одразу заробляти на стендапі – забудь. Тобі доведеться дуже довго виступати безкоштовно. До того ж стендап вдається добре, коли ти вічно у хвилюваннях, проблемах. Якщо в тебе все добре, ти нічого кумедного не скажеш, крім жартів на кшталт «моя дружина тупа», «моя дитина тупа» – і це не буде смішно.
Є можливість заробляти гумором, головне – ставитися до цього як до бізнесу. Ти і є власний бренд, твоє завдання – розвивати його в медіа, і тоді все вдасться. Однак тобі точно буде потрібна команда: редактор, концертний директор, оператор, який зніматиме твої виступи, та інші люди.
У стендапі я не люблю формат без лайки. Для мене лайка – це відвертість та чесність перед публікою. А щодо тем для жартів – думаю, що не варто жартувати на тему наших солдатів або воєнних дій, а інші теми можна розкривати.
Блогерство
Якщо ти класний блогер, не зашкварний, про тебе не забудуть, навіть якщо ти не надто часто будеш щось постити. Та якщо взагалі забити на свій інстаграм – тоді пиши пропало, все потрібно починати спочатку. Краще за все розробити декілька рубрик для сторіз та кілька для стрічки. Так підписникам буде цікавіше спостерігати. Ну і якщо у вас згодом все складеться з рекламою, приділяйте увагу інтеграції бренда – важливо, щоби це було цікаво і/або смішно.
У нас зараз дуже багато б’ютіблогерів, моделей, вайнерів, спортсменів. Як на мене, зараз недостатньо цікавого і пізнавального контенту. Я, наприклад, люблю новинні ресурси, мені загалом цікаво читати про те, чого я не знав до цього.
Блогери можуть жити за рахунок донатів, багато хто так і живе (водночас не забуває про рекламу). Історія з донатами популярніша в YouTube. Тільки одиниці відмовляються від донатів – і дарма. Якщо робиш дійсно класний контент, навіщо відмовлятися? Я сам кілька разів збирав гроші, але певну обмежену суму. Виник форсмажор, і мої улюблені підписники мене врятували.
Поки що не можу точно сказати, від реклами якого продукту я відмовлюся. Мене радше налякає незвичний формат, а не сам бренд. Якщо реклама качає, я готовий долучитися – особливо якщо бренд мені близький до душі.
Я ніколи не мав конфліктів з іншими блогерами. Та одного разу робив рекламну кампанію для двох брендів у медіа, де вони поливали один одного брудом. Це захопило увагу аудиторії, та врешті-решт ми розкрили карти – і це дало нам ще більше охоплення.
Якщо хочеш стати блогером – звертай увагу на розвиток. Дослухайся до думки інших: чи цікаво те, що ти робиш, чи варто це розвивати. Якщо нічого цікавого немає, краще стати продюсером людини, яка вміє робити щось круте, – і тоді це також принесе тобі гроші.
Мій особистий топ блогерів:
- @ilyaprymak – тренер з боксу. А ще у нього чудовий собака, і я обожнюю дивитися сторіз із ним;
- @snoopzub – український американець та просто мій старий хоумі;
- @sergeyvovk – директор KAMA, у нього все найсвіжіше, це рупор сучасних новин.
Від себе я хочу побажати кожному йти вперед і не зупинятися, перестрибувати всі перешкоди, що трапляються на вашому шляху, більше мрійте та реалізовуйте ваші мрії, допомагайте людям і даруйте добро, завжди залишайтеся б’юті і бережіть ваші ніжки: вони вас годують, тож мають відчувати комфорт…