Спецпроєкти
Маржа по-українськи:
історії успіху перших підприємців нашої країни
Ще у 19 столітті українські бізнесмени демонстрували дива підприємливости. Вони викуповували себе з кріпатства, домовлялися з поміщиками про оренду млинів та фабрик і будували інноваційні заводи. Згодом вони неймовірно багатіли, а кошти витрачали на будівництво лікарень і шкіл.

Разом з Idea Bank розповідаємо, як українцям вдавалося побудувати бізнес-імперії ще в ті буремні часи.
Нас зі школи вчать, що українці – це кріпацтво, страждання, зубожіння і журба. Утім, це не так. Понад 200 років тому серед українців були такі бізнесмени, крутості яких заздрила вся Російська імперія! Наша працьовитість і підприємливість ще тоді дивувала весь світ.
Це – Федір Симиренко із Черкащини. Стартові можливості у нього було так собі. Ані багатих родичів, ані бабусиної квартири в Києві. Після смерти батька Федір став кріпаком, і ніякого світла в кінці тунелю не передбачалося.
Натомість язик у Симиренка був підвішений так, що він умовив свого поміщика здати йому в оренду млин. Для цього потрібні були гроші. Однак звідки вони у кріпака? Федір взяв своєрідний кредит, тобто позичив гроші у знайомих, і справа пішла. За кілька років млин він викупив, а гроші повернув. А заразом і викупив із кріпацтва себе та своїх синів.

А ось бізнес-партнери Симиренків – брати Яхненки: Степан, Кіндрат і Терентій. Їхній батько викупив їх із кріпацтва, продавши все-все майно родини, навіть намисто своєї дружини.

Утім, жили у злиднях вони недовго. Разом із Симиренками брати ризикнули позичити грошей і розпочати власний бізнес. У 19 столітті це було чимось нереальним. Врешті у 1815 році дві ці родини заснували одну з перших агропромислових компаній на теренах України. Вона називалася «Брати Яхненки і Симиренко». Продавали зерно, худобу та іншу сільськогосподарську продукцію, мали свої магазини.
А потім знову знадобився кредит, бо талант талантом, а без кешу ніяк. Позичивши ще трохи грошей, підприємці масштабували бізнес та відкрили цілий цукровий завод. Причому не простий, а інноваційний. Поки на сусідніх заводах випарювали цукор на сковорідках, у Яхненків-Симиренка цукор отримували за допомогою парового двигуна. За тодішніми мірками це було майже як запустити в космос Tesla Roadster. Справа пішла, завод був крутішим за всі підприємства в Російській імперії. Проте Симиренки та Яхненки не просто «косили бабло», а й вкладалися в хороші справи. Побудували для своїх працівників ціле містечко зі школою і навіть театром. А всі знедолені приходили до їхніх млинів і безкоштовно отримували борошно.

А ще вони профінансували вихід «Кобзаря», бо вірші Шевченка не наважувалося друкувати жодне видавництво.

Ще один їхній родич, Левко, згодом стане провідним садівником-селекціонером та збере в саду понад 900 сортів яблук. Один із цих сортів ми знаємо як «яблука Симиренка».
Симиренки, Яхненки і їхній цукробізнес
А ось батько і син Терещенки із Глухівщини. Вони стали однією з найбагатших родин Російської імперії. А все почалося з торгових кредитів.

Артемій та Микола Терещенки торгували різноманітними дрібницями і заробляли копійки. На те, щоб скупити оптову партію товарів, грошей не було.
Згодом вони подумали: а що, якщо домовитись із селянами та отримувати в них продукцію, а оплатити пізніше? Ті погодилися. На ярмарку у Глухівщині вони віддавали Терещенкам продукти та дрова. Батько й син їхали у Крим, де це все постачали армії. Згодом поверталися і віддавали селянам гроші за їхній товар. Завдяки такому кредитуванню Терещенки значно збільшили оборот.

Відтак вони почали скуповувати та брати в оренду в поміщиків невеликі заводики та модернізувати їх. А заробивши грошей, у 1855 році сім'я побудувала свій перший цукрозавод під Глуховом. За кілька десятиліть Терещенки мали вже 10 великих цукроварень та були одними з найбільших землевласників Московської імперії.

Як бізнес-магнати сім'я Терещенків витрачала 80% прибутку від цукрового бізнесу на меценатство. Їхнім коштом у Глухові побудували ремісниче училище, жіночу та чоловічу гімназії, учительський інститут, банк, безкоштовну лікарню, притулок для сиріт і Трьох-Анастасіївську церкву.
Родина Терещенків, або Перші українські магнати
Твої пращури робили бізнес у буремному 19 столітті, а ти боїшся його робити у 21-му? Ну камоооон, гоу масштабувати свою справу! А з капіталом допоможе Idea Bank.

Ти можеш взяти кошти на розвиток власної справи і круто масштабувати свій бізнес, авжеж, сплативши банку відсотки та необхідні одноразові платежі, втім, заробиш за цей час у сто разів більше.

Чи отримаєш ти кредит — можна дізнатися онлайн. Не потрібно надягати маску, зайвий раз псувати руки антисептиком та йти в банк. На сайті Idea Bank є калькулятор, де можна порахувати, скільки коштів потрібно буде сплачувати щомісяця.

А як закосплеїти пращурів? Мінігайд
Щоб оформити такий кредит: береш паспорт, податковий номер та декларацію і буквально за хвилину отримуєш попереднє рішення: чи дадуть тобі гроші. А відкриваючи рахунок, ти отримуєш Business Card із прямим доступом до свого підприємницького рахунку.

Зверни увагу: кредити можуть оформити тільки ті підприємці, які понад рік працюють над власною справою. Це ж саме ти? Тоді тицяй сюди і заповнюй форму. Покажемо всім, що нащадки Симиренків та Яценків так само ульотно роблять гроші у 21 столітті.
Ось три кроки для отримання кредиту:
Заповнюєш заявку.
Отримуєш есемескою рішення.
Забираєш гроші в найближчому відділенні банку готівкою або на рахунок.
АТ "Ідея Банк"
м. Львів, вул. Валова, 11
Ліцензія НБУ №96 від 04.11.2011 р.