Спецпроєкти
Три особистості одного шахрая:

як ми «ловили» аферистів на дитячий комбінезон

Здається, що під час онлайн-шопінгу продавці ризикують набагато менше, ніж покупці. Однак це так тільки на перший погляд. Варто пам'ятати, що шахраї не сплять і полюють там, де передусім йдеться про гроші.
Разом з OLX ми вирішили вивести махінаторів на чисту воду. Минулого разу ми шукали шахрайські оголошення про продаж. Тоді на це пішло багато часу, бо шахраїв, які «продають», виявилося не так багато. На пошуки покупців-шахраїв ми витратили ще більше часу, можливо, вони були у відпустці. Упродовж місяця ми намагалися продати понад 10 різних речей: техніку, прикраси, одяг, аксесуари. Проте нам таки вдалося знайти аферистів.


Розповідаємо докладно про наш експеримент і шахрайську схему, а спеціалісти зі служби безпеки OLX радять, як не попастися на гачок та на що звернути увагу, щоб не втратити кровно зароблені.


Не переходь у сторонні месенджери при купівлі чи продажі товару, бо у шахраїв буде можливість стерти там вашу переписку і безслідно зникнути.

На сайті OLX зберігається історія повідомлень, тобто цифровий слід злочинця, і блокується можливість надсилати активні посилання. А якщо оголошення чи профіль співрозмовника моделі штучного інтелекту визначать як підозрілі – ваше спілкування одразу завершиться, оголошення буде деактивоване, а профіль заблокований. На справжньому сайті в тебе завжди є можливість оперативно перевірити статус угоди з OLX Доставка (відповідна вкладка в «Мій профіль»).


Отримуємо
повідомлення від афериста
Продаємо дитячий комбінезон за 1600 гривень. На наше оголошення відгукнулася пані Ніка. Спочатку ніщо не говорило про те, що нас намагаються надурити. У чаті OLX пані спитала, чи можемо ми надіслати товар, користуючись послугою OLX Доставка. Ми погоджуємося і пишемо, що сьогодні ж надішлемо. Проте Ніка повела нас у сторонній месенджер – нібито для того, щоб ми надіслали їй відео комбінезона (хоча в оголошенні були доволі детальні фото).


Цікаво, що ми «продавали» й iPhone, і ноутбуки, і навіть коштовності. Однак шахраї йдуть «у ногу» з трендами – якщо зима, то шукають сезонні пропозиції, які потрібно продати тут і зараз. До того ж ми пропонували комбінезон за 1600 гривень – це достатня сума для шахраїв, щоб витрачати свій час.Теми, які потенційно тобі цікаві, – ключ до твоєї прихильности. І шахраї це добре знають та користуються цим. Очевидно, що продавець дитячого комбінезону цікавиться темою виховання. Тож підтримка розмови про дітей зблизить афериста з продавчинею та трошки погасить її пильність.


Дивно, але в цьому месенджері покупчиню вже звати Інна. Добре, йдемо на її умови та надсилаємо відео товару – раптом вона дійсно просто переймається його якістю. Покупчині все подобається, і вона навіть підтримує бесіду щодо дітей.
Переходимо
у сторонній месенджер
За допомогою психологічної маніпуляції, такої як терміновість, ажіотаж, залякування чи скрутне становище, користувача змушують розкривати всю конфіденційну інформацію (дані платіжної картки, паролі, баланс рахунку). Підтверджують це й дослідження CBR – 70% шахрайств в Україні пов'язані саме із соціальною інженерією. А за оцінкою Асоціації ЕMA, за допомогою соцінженерії цього року інтернет-шахраї «заробили» вже 116,5 млн грн.


Особисто нас повеселила згадка про часті випадки банківських махінацій у підводці до правил. До того ж ми знайшли декілька граматичних помилок у тексті.
Також дивно, що псевдопокупець надіслала саме скриншот, а не посилання на правила. Ми радимо завжди перевіряти всю інформацію щодо OLX Доставка на сайті Центру підтримки клієнтів за цим посиланням.
Отримуємо фейкові
правила OLX Доставка

Проте раптом псевдопокупець питає, чи знаємо ми умови OLX Доставка та надсилає скриншот з дивними правилами. У «правилах безпеки» говорять про картку самого продавця – баланс на рахунку та ліміт оплати в інтернеті нібито має бути не менше, ніж вартість товару. Це вкрай нелогічно. А якщо у продавця немає такої самої суми на рахунку, то він не зможе продати свій товар?
Єдиний правильний варіант адреси – olx.ua, після неї завжди стоїть слеш /. Якщо адреса в посиланні, яким з тобою діляться, відрізняється, – це точно шахраї. Вони створили сайт-копію, візуально схожу зі справжнім сайтом OLX. А там тебе чекає підробна форма на отримання коштів, щоб виманити твої платіжні дані і в результаті – гроші. Тож варто бути уважним та перевіряти домен (адресу сайту), а ще краще – не відвідувати сторонні посилання зовсім.
Далі наша покупчиня кидає посилання нібито на оформлення замовлення і просить нас його підтвердити. Одразу бачимо, що з посиланням щось не так. ua.pay-olx.net – неоригінальна адреса OLX і вона жодним чином не стосується сервісу.

Інна квапить нас та просить підтвердити замовлення.Отримуємо неоригінальне посилання для підтвердження замовлення
Коли натискаємо «Далее», завантажуються дані нашої «отримувачки». Однак чомусь без номера телефону, що дивно, адже для оформлення доставки на пошті потрібен номер.
Клікаємо на посилання. Відкривається вікно, де потрібно заповнити особисті дані: ім'я, прізвище, по-батькові та номер телефону. Добре, заповнюємо.
Заповнюємо особисті
дані на сайті шахраїв
Зверни увагу, що на фальшивому сайті не працює перемикач на іншу мову. На справжній платформі OLX така можливість є. Також варто пам'ятати, що послугу OLX Доставка не можна підключати для актуального оголошення. Для продавця послуга активується автоматично під час розміщення оголошень, які відповідають параметрам доставки. Продавати з OLX Доставка легко – просто підтвердіть угоду у своєму профілі на сайті olx.ua на вкладці OLX Доставка -> Мої продажі. Жодної іншої інформації щоразу вводити не потрібно.Щоб заплатити тобі за товар, покупцеві досить знати тільки номер картки — 16 цифр на лицевій стороні «пластика». Якщо тебе просять вказати більше інформації, нібито без цих даних неможливо оформити доставку чи верифікувати картку в банку, — перед тобою шахрай і він хоче вкрасти твої гроші.

Натискаємо «Далее» і бачимо сторінку, де нам потрібно заповнити дані банківської картки. І не просто банальні номер, термін дії та CVV-код, але ще й баланс. Оскільки в нас експеримент, вводимо дані недійсної картки.
Вводимо
дані картки
Цікаво, що на сайті шахраїв є сертифікат безпеки. Тобто на той момент Google чомусь вважав ресурс безпечним. Нині сторінка заблокована.
Звернімо увагу: нібито через навантаження на сервер псевдо-OLX відправлення коду може затримуватися. Тобто за логікою шахраїв, есемеску має надіслати саме сервіс, проте на твій телефон на цьому етапі надійде повідомлення з кодом підтвердження від банку. Якщо віддаси шахраям ці цифри – гроші з картки зникнуть.


До того ж справжній сервіс OLX не надсилає жодних SMS, Viber та E-mail-повідомлень щодо платіжних операцій під час оформлення послуги OLX Доставка.


Коли підтверджуємо банківські дані, відкривається віконце, де нас просять ввести код підтвердження від банку.
Підтвердження
операції
Звісно, оскільки ми вводили недійсні дані картки і недійсний код, нашу оплату відхилено.
Розглянемо шахрайську службу підтримки
Окей, нас запрошують відвідати техпідтримку. Бачимо, що в діалоговому вікні є дивний перелік «Найпоширеніших питань».
Адреса офіційної служби підтримки – help.olx.ua/hc/uk. А чат Центру підтримки завжди починається словами українською «Потрібна допомога?», навіть якщо ти обираєш російську версію сайту. Справжній чат має такий вигляд:
Два пункти особливо муляють око.
Покупатель забыл подтвердить заказ – насправді покупець не має підтверджувати замовлення, він його оформлює і цим дає згоду на операцію. Підтвердження потрібно лише від продавця протягом 48 год і зовсім не в такий спосіб, як описано на цьому сайті-підробці (справжні правила оформлення шукай на сайті Центру підтримки клієнтів).
Мне не приходит SMS код для подтверждения – жодних SMS під час оформлення OLX Доставка сервіс OLX не надсилає.
Тут ми вже чітко розуміємо, що нас намагаються обдурити. У месенджер написала наша покупчиня. Вимагає підтвердити замовлення і починає вигадувати історію, що вона вже сконтактувала зі службою підтримки.
Тролимо
шахраїв
Інна дуже наполеглива. І ми вирішуємо перевірити її витримку. Кажемо, що вже отримали код, а згодом і гроші.
Ми перевірили номер картки, яку нам надіслали, – вона оформлена на якогось чоловіка. Це і є третя особистість нашого шахрая або шахрайки.
У цьому повідомленні – остання спроба махінаторів маніпулювати та повернути ситуацію так, щоб нам захотілося виправдовуватися та все ж піти за їхньою схемою. Але ні, ми не з дурних.
Продавець у жодному разі не має надавати всі дані банківської картки – лише 16-значний номер, а також ПІП (не обов'язково). Якщо продаєш товар з послугою OLX Доставка, твої дані картки доступні лише при оформленні в особистому кабінеті для фінансового партнера OLX – UaPay.
Насправді, якщо придивитися, на кожному етапі шахраїв видавало багато подробиць. Проте якщо ця схема досі існує, на неї хтось «клює». Тож щоб не потрапити у пастку аферистів, намагайся «увімкнути» максимальну уважність та пам'ятай:
Жодних повідомлень щодо угоди ані на телефон, ані в месенджери OLX не надсилає. Уся комунікація відбувається в чаті OLX на платформі.
Звісно ж, не існує умови щодо балансу твоєї картки, який має бути еквівалентний вартості товару (навіть в умовах банків та платіжних систем). І взагалі ніхто ніколи не питає, скільки в тебе грошей на рахунку, особливо коли ти маєш отримати гроші за свій товар.
Читай ретельно умови OLX Доставка на офіційному сайті Центру підтримки клієнтів. Не варто довіряти скринам, зловмисники люблять їх підроблювати.
Стеж за адресою посилання. Єдиний правильний варіант – olx.ua. Шахраї часто використовують у назві щось дуже схоже, наприклад, olx-ua.com, 0lx.in.ua, olx.uno тощо. Це все копії, які жодним чином не пов`язані зі справжнім сайтом компанії.
Щоб прокачати ще свою кіберграмотність та бути в курсі, як захиститися від шахраїв, – заходь на освітній сайт Онлайн[за]хист.
Якщо маєш сумніви щодо оригінальности тієї чи іншої сторінки, пиши в офіційний чат Центру підтримки клієнтів та на сторінки компанії в соціальних мережах Facebook / Instagram. Служба безпеки OLX зробить усе можливе, щоб заблокувати профілі та оголошення нечесних покупців. Обов'язково звертайся до правоохоронних органів. А про сайт-підробку краще повідомити пошукову платформу Google. Цілком імовірно, що тоді сторінку заблокують і ніхто більше не зможе відмивати через неї гроші.
Тепер ти знаєш, як безпечно продавати будь-що з OLX Доставка, на що звертати увагу та які прийоми використовують шахраї, щоб ошукати продавців.
Сподіваємося, ніщо не зможе зіпсувати тобі ні настрій, ні продажі ;)