Спецпроєкти
10 тонн декорацій та іспанські дзеркала. Розповідаємо про виставу «Інші» – технологічний цирк світового рівня

10 тонн декорацій та іспанські дзеркала. Розповідаємо про виставу «Інші» – технологічний цирк світового рівня

місто та номер відділення пошти необхідно вказати власноруч
10 тонн декорацій та іспанські дзеркала. Розповідаємо про виставу «Інші» – технологічний цирк світового рівня
150 років тому в Україні з'явилися перші циркові шоу. За цей час циркове мистецтво змінилося. Сучасні перформанси стали технологічними – тепер сцени рухаються, а саме дійство супроводжує 3D-відеоряд. Український перфоманс «Інші» легко складе конкуренцію Cirque du Soleil.

Як виникла ідея технологічної циркової вистави, скільки часу тривала підготовка, у чому складність і особливості номерів – ми дізнались в артистів і режисерів. Заразом поговорили й про те, як локдаун вплинув на графік виступів.

Як з'явилося шоу «Інші»
та новий зал Teatroom
Про ідею створення перформансу та виникнення нової зали розповідає автор ідеї, художній керівник шоу «Інші» та радник генерального директора палацу «Україна» Сергій Перман:
Сергій Перман
«У палаці "Україна" завжди існував Малий зал, у якому проходили антрепризні вистави. Коли відбувалася реконструкція Великої зали та заміна крісел, у нас залишилися невикористані гроші, які ми вирішили витратити на ремонт Малого залу. У результаті отримали сучасний простір зі зручним амфітеатром для глядача.

Найкращі циркові артисти – українці. Майже в кожному світовому цирковому шоу третина артистів саме з України. Естрадно-цирковий коледж, школа Анатолія Залевського у Бердичеві готують найкращих. До того ж нелегкі карантинні часи залишили всіх без контрактів за кордоном. Ми дали можливість українським цирковим талантам створити щось унікальне на Батьківщині та презентувати новий формат цирку тільки для нашого українського глядача.


автор ідеї, художній керівник шоу «Інші» та радник генерального директора палацу «Україна»
Стати режисерами шоу я запросив свого давнього товариша Володимира Кошового – відомого українського сценографа й режисера, та Романа Хафізова – молодого талановитого українського циркового артиста.

Під час створення шоу ми орієнтувалися суто на власний досвід, він у нас досить великий. За роки подорожей я відвідав Цирк Дю Солей у Лас-Вегасі, Макао «Дім танцюючої води», звісно, що ці унікальні світові шоу надихнули та не залишили осторонь, аби задуматися про створення власного продукту в Україні. Але найбільший відбиток у пам'яті залишив Франко Драгоне з фантастичним шоу La Reve – симбіозом музики, танців, вогню, фонтанів, цирку та театру. Безперечно, там інші бюджети, інші технології, але саме це шоу стало рушійною силою, щоб спробувати показати інший формат цирку Україні.
13 лютого 2021 року відбулася прем'єра шоу і протягом місяця майже на кожну виставу був SOLD OUT – усі квитки розкуплено, а шоу набирало обертів і користувалося неймовірним успіхом. На жаль, три тижні карантину виявилися для України ще одним випробуванням у боротьбі з вірусом, але ми успішно повернулися в травні з оновленим шоу за дотриманням усіх епідеміологічних рекомендацій. Вистави триватимуть до 30 травня.
Технічна частина шоу
Основна частина 8-метрової сцени – рухливе коло, де розвиваються основні події перформансу. Позаду кола розташований спеціальний ліфт, на якому актори підіймаються під час вистави. Сама сцена запрограмована, та її додатково контролює оператор. Загальна вага всіх конструкцій сцени та світлодіодних екранів становить близько 10 тонн.
Ще один елемент сцени нагадує кільця Юпітера – вона розташована довкола головної частини. У це велике кільце вбудовано пілони, схожі на артоб'єкти. Одні схожі на жердочки птахів, інші мають форму нескінченности або кілець того самого Юпітера.

Там, де у звичайному театрі декорації, в «Інших» встановлено екран, на якому постійно змінюється відеоряд. Зображення настільки реалістичне, що переносить глядачів із крісел до посушливої пустелі або до кам'яної печери з потужними фонтанами, оповитої туманом.
Володимир Кошовий
«Конструкції створювали більш як місяць. Зважаючи на досить короткий термін підготовки до запуску шоу, команда плідно працювала майже цілодобово, тому тестували декорації вже під час репетицій до прем'єри в лютому.

Під час шоу «Інші» вперше в Україні використовується система іспанських дзеркал зі спеціальним напиленням. Унікальна програма управління механізмами та декораціями на сцені була створена спеціально для шоу. Вона дає змогу швидко та безперебійно синхронізувати світло, звук і відео».
режисер та сценограф
Звук теж є одним із ключових компонентів технологічної вистави. Роман Хафізов розповів нам, що під час показу шоу використовується найсучасніше звукове та світлове обладнання, наприклад екран 4К та ефект 3D. Один екран розділено на п'ять частин, які розташовано під різними кутами.
Володимир Кошовий пояснює, як відбувалася технічна реалізація проєкту:

«Протягом усієї вистави ми не можемо зробити заміну реквізиту, тому вміло використовуємо ті технології, які маємо.

Первинним у створенні вистави був набір музичного матеріалу, а потім, з урахуванням сценічних постановок, ми його розширювали. Далі працювали зі сценою, а опісля давали завдання на створення відеоконтенту.

Світлодіодні екрани, звук і відеоконтент на екрані в нас також мають сценарій і синхронізовані за таймкодами».

Космічний сюжет і артисти
з надможливостями
Крім технічного виконання, на увагу заслуговує ще й сюжетна лінія.

На іншій планеті з'являється нова істота – головний герой, який поки що не усвідомлює свого призначення. Він спілкується із шаманом, і той пропонує йому кульку, яка допоможе пройти довгий шлях і знайти себе.

Кулька веде планетою головного героя. Він зустрічає жителів, які вже відкрили власні можливості. Він пробує себе в різних справах, а наприкінці зустрічає схожих на себе. Саме це допомагає герою зрозуміти, у чому його особлива магнетична сила та надможливості.

«Ще до прем'єри шоу ми хотіли, щоб наш головний герой ліпив із пластиліну ляльку та дарував її дівчинці. Але якоїсь миті я зрозумів, що головним героєм вистави є кулька», – ВОЛОДИМИР КОШОВИЙ.
За словами артистів, вони вперше брали участь у такому шоу. Технологічність їх не злякала – навпаки, навіть зацікавила.
«Ми додали технології та майже об'єднали цирк із планетарієм. І це справді щось нове, чого ще не бачила Україна. Нам самим усе цікаво та незвично, і це допомагає ще глибше занурити нашого глядача в космічну атмосферу».
Максим Воронін
каучук-еквілібр
«Для мене це був прямий виклик: у мене тут у руках літають предмети, а там ще й знизу щось крутиться. Але цікавість перемогла страх».
Влад Василенко
головний герой
«Насправді це дуже цікаво, ми любимо в перформансі пробувати щось нове. Маємо класний конект і любимо імпровізувати, хоча деяким було складно.

Я, наприклад, еквілібрист, і мені потрібно, щоб на сцені все було стабільно, а коли під тобою щось крутиться, це вже інший баланс й по-іншому треба підлаштовуватися».
Андрій Андрійчук
еквілібрист
Роман Хафізов розповідає, як відбувалася підготовка артистів до шоу:

«З 25 грудня та до прем'єри – 13 лютого – репетиції проходили щодня з дев'ятої ранку близько 8-10 годин на день. За весь період в артистів і команди шоу було п'ять або шість вихідних. Нічого не змінилося у графіку репетицій, ми репетируємо щодня та вдосконалюємо кожну деталь шоу».
Його доповнює Володимир Кошовий:

«15 артистів, 1 художній керівник, 2 режисери-постановники, 20 декораторів, 4 керівних сцени, 1 продюсер – і це тільки мала частина команди, яка працює над шоу щодня.

Ми залучали й наших товаришів-одноплемінників, які через пандемію опинилися в різних частинах світу. Наприклад, номер для хлопців-пілоністів готував українець, який живе в Новій Зеландії. Працювали ми також із хлопцями з Ріо-де-Жанейро, Канкуна, Мексики та Хабаровська.

Окрім техніки та жанру, у нас ще є багато чого незвичайного. Наприклад, Максим Воронін – представник відомої циркової династії, його батько – відомий український ілюзіоніст. До вистави вони з Андрієм займалися в одному залі, але тільки на нашій сцені з'явився їхній дует. Андрій же бере участь у двох номерах – він і каучук, і пілоніст».Один з акторів Михайло володіє надприродними властивостями – уже 11 років займається жанром «конторсіонізм» і «ламає кістки» – уміє вигинати тіло, суглоби в незвичайні форми. Наприклад, він уміє повертати голову майже на 180 градусів, як сова.

Сам Михайло досить самокритично ставиться до своїх виступів. Каже, що завжди знаходить моменти, які можна було б зробити кращими, та все одно насолоджується процесом.

«Я ходив навіть на репетиції, де не беру участи, настільки цікаво та комфортно було творити перформанс. Це не було роботою – ми залюбки приходили сюди, нам усе подобалося та було по кайфу спілкуватися», – Михайло МАКАРОВ.
Роман Хафізов
«Технології мають величезний вплив на атмосферу та подальші враження глядача. У нас розміщено найсучасніші 3D-екрани з космічною графікою, спеціальне звукове обладнання для повного занурення в атмосферу шоу. Завдяки технологічності зали TEATROOM та сцени глядач не просто спостерігає за історією – він перебуває в центрі того, що відбувається на сцені».
режисер-постановник
Перформанс «Інші» це цифрова вистава міжнародного та світового рівня. Його технологічність додає їй глибини та яскравости, даючи глядачам змогу переживати історію разом з акторами.

Подивіться «Інших» – це справді космічно.м.Київ, вул. Велика ВасилькIвська, 103,
зал TEATROOM