Спецпроєкти

Карантин VS Онлайн-шопінг:
скільки грошей ми тепер витрачаємо?

Наше життя розділилося на часи до та після карантину. Змінилися обставини та можливості, робота, шопінг і навіть вечірки для багатьох перейшли в онлайн. Сформувалися нові звички, які стали нашою реальністю за дуже короткий проміжок часу.

Спільно з платформою онлайн-оголошень OLX ми вирішили дізнатися, які саме нові звички з'явилися в нас із вами як у споживачів. Що змінилося та як навчитися розумно витрачати гроші, зважаючи на карантинні обмеження, – розповідаємо далі.

Помітний зв'язок між попитом на деякі товари та хвилею карантинних обмежень.
Розважались як могли
Кількість покупок побутової техніки, як і кількість сторіз з їжею в Instagram, зросла вдвічі.


Інстакухарі входять у чат
Зі зміною сезонів завжди зростає попит на взуття.
Сезонні тенденції такі сезонні тенденції, навіть у карантин
Середній чек на побутові товари в онлайн-магазині став удвічі вищим за чек в офлайні*.
Режим «хом'як» активовано: купуємо більше товарів в інтернеті за один раз
71%* українців тепер купує одяг онлайн.
E-commerce – новий чорний

E-commerce — новий чорний

За часи карантину відбувся справжній сплеск у сфері електронної комерції, зокрема й у категорії «Мода і стиль». 71%* українців тепер купує одяг онлайн.

І це не дивно, адже під час жорсткого карантину магазини з одягом зачинялися, а нові сукня або сорочка все одно були потрібні модникам/-цям, які ходили вигулювати свої фешн-луки в супермаркет (ред. – ми теж так робили). Аналітики OLX Доставка також помітили, що під час адаптивного карантину, коли можна було відвідати фізичні магазини, попит на одяг в інтернеті зменшувався.

*за дослідженням компанії «Делойт» в Україні.
Вибери, скільки витрачаєш на одяг за один раз, та дізнайся, скільки відсотків українців роблять так само.

Сезонні тенденції такі сезонні тенденції, навіть у карантин

За даними OLX Доставка, упродовж усього року саме сезон впливав на те, яке взуття ми вибирали. Наприклад, із кінця осени до середини зими зріс попит на зимове взуття. Карантин карантином, а нові теплі чоботи на зиму або модні туфлі на підборах на весну ніхто не скасовував!
Вибери, скільки витрачаєш на взуття за один раз, та дізнайся, скільки відсотків українців роблять так само.

Режим «хом'як» активовано: купуємо більше товарів в інтернеті за один раз

Мило, пральні порошки, гелі та шампуні, губки, автокосметику – усе це й не тільки купували українці в одному онлайн-замовленні, економлячи свій час і фінанси. Водночас загальна кількість покупок побутових товарів зменшилася.

І це логічно, бо навіщо купувати по одному рулону туалетного паперу, якщо можна взяти відразу десять? Збільшення кошика замовлення – це світова тенденція, яку також підтверджує дослідження* компанії McKinsey.

А ви теж із настанням карантину почали економити на побутовій хімії та предметах домашнього вжитку? Бо, за дослідженнями*, це роблять 62% українців.

Цікаво, що водночас гаджети від Apple досі, попри локдаун, посідають лідерські позиції за кількістю пошуків на платформі OLX. Виходить, що українці готові відмовитися від деяких звичних побутових товарів, а от від мрій про айфон – у жодному разі :)

*за дослідженням компанії «Делойт» в Україні.
Вибери, скільки витрачаєш на побутові товари за один раз, та дізнайся, скільки відсотків українців роблять так само.

Розважались як могли

Транспортний колапс, неможливість скористатися маршруткою або метро – із цих ситуацій ми шукали вихід. Тому з початком активної фази карантинних обмежень почали частіше цікавитися велотранспортом і роликовими ковзанами.

Інтерес зріс більш ніж удвічі, показує аналітика OLX. І коли громадський транспорт знову запустили, показники в категорії впали. А ми, щасливі, знову каталися на маршрутках на роботу, де нарешті бачили живих людей.

Після послаблення карантинних обмежень зріс попит на квитки (+318%), який під час першого локдауну суттєво впав. Здається, ми так скучили за концертами, кіно й театром, що купуємо квитки, навіть коли є ймовірність чергового локдауну.

Несподівано дуже зросла популярність приставок, на OLX у 2020-му їх купували вдвічі частіше. А от із послабленням карантину показник продажу ігор для PC, наприклад, удвічі впав.

Бачите зв'язок між попитом на деякі товари та хвилею карантинних обмежень? Він очевидний, і це зрозуміло. Ми розважаємось як можемо, поки деякі можливості взагалі є.
Вибери, скільки витрачаєш на товари для спорту і відпочинку за один раз, та дізнайся, скільки відсотків українців роблять так само.

Інстакухарі входять у чат

Закриття багатьох закладів харчування у 2020-му та примусова ізоляція вдома розкрили в багатьох українців хист до ведення домашнього господарства, а техніка для дому стала лідером продажів. Її купували з OLX Доставка вдвічі частіше, ніж у 2019-му.

Особливий бум відбувся в категорії кухонної техніки (35,4 тис. покупок проти 18,8 тис. роком раніше). Instagram заполонили фото домашніх кулінарних шедеврів, а новоспечені шефи були готові тепер витрачати більше на нові девайси для пухких пиріжків і смачних смузі.

Зросла й актуальність аудіотехніки – у 2020-му її замовляли вдвічі частіше. Бо тоді поговорити за кавою з друзями, які живуть на іншому кінці міста, можна було тільки онлайн. А от відвідати диджей-вечірку можна було в піжамі, просто надівши навушники.
Вибери, скільки витрачаєш на купівлю техніки для дому за один раз, та дізнайся, скільки відсотків українців роблять так само.

Як заощадити на карантині?
Поради від фінансової експертки Альони Мисько


Альона Мисько
фінансова експертка, CEO/Founder у fuelfinance
Жити від зарплати до зарплати, працювати на п'яти роботах одночасно або відмовляти собі в улюбленій філіжанці кави не потрібно, якщо знаєш, як розумно поводитися з грошима, планувати бюджет і ставити фінансові цілі.
Для тих, хто хоче управляти своїм бюджетом краще, пропонуємо п'ятірку порад від фінансової експертки Альони Мисько:
1
Економія має бути здоровою
Економити на базових речах, розвагах, відпочинку, спорті – це не о'кей, навіть у важкі карантинні часи. Якоїсь миті можна просто зірватися і зробити відразу багато покупок і так нашкодити собі. Краще приділи час своїй фінансовій грамотності, аналізуй і плануй свій дохід.
2
Проаналізуй свої витрати
Важливо розуміти, скільки в тебе фіксованих витрат (напр., комуналка, оренда квартири, постійне хобі), а скільки змінних, і яку суму ти витрачаєш на ці категорії товарів. Проаналізуй кожну та вибери дешевші альтернативи там, де це можливо.
3
Створи фінансовий план на рік
Склади мінімальний план зі своїми фінансовими цілями. Запиши, скільки ти приблизно будеш заробляти цього року, чи буде щось змінюватися протягом наступних 12 місяців. Важливо, щоб твій дохід був із різних джерел і так ти розвивав свою фінансову гнучкість. Можна додати свій план у програму в смартфоні, наприклад «Дзен-мані», і щомісяця порівнювати очікування та реальність.
4
Використовуй принцип 50-20-30
Є популярний і зручний принцип, за яким я раджу спланувати свій бюджет, він називається 50-20-30. Спробуй 50% свого доходу витрачати на базові речі, догляд за здоров'ям, харчування, оренду квартири, комунальні послуги, проїзд. 20% – на довгострокові фінансові цілі, виплату кредитів, інвестиції, депозити, відкладання коштів. 30% залиш для гнучкого використання, на відпустку, відвідування ресторанів/доставку їжі, купівлю гаджетів, закупи, що не повторюються щомісяця. Так можна створити баланс між витратами, щоб тобі вистачило і на тусовки з друзями, і на необхідні девайси, і щоб фінансова подушка в тебе теж була.
5
Зроби павзу, якщо сумніваєшся
Щодо закупів в інтернеті, вони часто бувають імпульсивними. Ми сидимо вдома на карантині, нам нудно, і за допомогою шопінгу ми розважаємось. Тому іноді треба зробити павзу, перш ніж переказувати гроші продавцеві. Часто імпульсивний шопінг більше пов'язаний із певними психологічними моментами, а не з потребою. Тому важливо мати проміжок часу між емоцією та вибором. Постав собі запитання «чи можу я обійтися без цієї витрати?». Якщо твоя відповідь «ні», зі спокійною душею купуй цю річ або послугу. А якщо ця купівля не критично важлива — варто ще раз добре подумати.
Якщо дочитав матеріал до кінця, значить ти, як і ми, живеш сьогодні у новій реальності. Що нам залишається? Адаптуватися та обрати шлях розумного споживання й витрат. І гаманцю буде приємно, і на новенький айфон вистачить :)
Партнер проєкту —
Поділитися