Спецпроєкти
Як виховувати малюка й продовжувати вести активний спосіб життя

Розповідає фешн та селебріті фотограф Михайло Федорак

Разом із Philips Avent говоримо з молодими татами про те, як вони піклуються про своїх немовлят та які можливі труднощі долають.

У цьому матеріалі досвідом свого батьківства ділиться фешн та селебріті фотограф Михайло Федорак. Пів року тому разом із дружиною Дар'єю вони вперше стали батьками — у їхній сім'ї з'явилася донька Поліна.
Для розвитку малюка однаково важливе спілкування як з мамою, так і з татом. У такий спосіб дитина вже змалечку розумітиме, що поряд є повноцінна сім'я, яка завжди допоможе й підтримає.

Історично склалося, що більше часу з новонародженим проводить усе ж мати, проте варто змінювати ці традиції. До того ж з'являється все більше гаджетів, які полегшують батьківство.

Як дізналися про вагітність?

Першим про вагітність дізнався я, а не дружина. У нас по життю все не так як у людей. Освідчилася мені кохана, а про вагітність першим дізнався я (сміється).

Ми довго намагалися завагітніти — більш ніж два роки, і майже кожну спробу перевіряли тестом. Якось ми зробили черговий тест, і дружина сказала, що він негативний, залишивши його на полиці.
Через кілька хвилин підходжу, а там з'явилася друга смужка. Кажу Даші: «Ти пожартувала? Ти вагітна!». Вона прийшла й теж побачила дві смужки, не повірила цьому диву. Зробили другий тест — позитивний, третій — також позитивний. Ми були найщасливішими людьми у світі.

Як готувалися до народження дитини?

Ми зберігали свій колишній ритм життя — як і раніше, ходили на зйомки. Перші два триместри минули непомітно, майже нічого не змінилося. Даша постійно займалася йогою онлайн.

А ось із третього триместру ми почали серйозніше готуватися до народження дитини: вивчали девайси для немовлят, читали книжки з виховання, ходили на курси для щасливого батьківства, які проводили в пологовому будинку.

Пологи були партнерськими. Ми навіть не брали до уваги інші варіанти й не думали про те, що Даша народжуватиме сама.

Як змінилося життя після народження дитини?

Є батьки, на яких дивишся — і вже не хочеш мати дитину, бо чуєш тільки про негативні сторони батьківства. У нас — навпаки: ночами Поліна спить і не створює проблем. У подорожах за емоційним підйомом дитини та виразом її обличчя ми помічаємо, що їй цей ритм дуже подобається. Засинати в одному місці, а прокидатися зовсім в іншому — ви бачили б її очі... (сміється).
У зв'язку з цим у наш побут із догляду за немовлям увійшли перші девайси: молоковідсмоктувач і підігрівач для пляшечок від Philips Avent. З ними я не хвилювався, якщо Даша трохи затримається. Вона заздалегідь зціджувала молоко, а я підігрівав його й годував Полю. Так вдавалося не відволікати кохану від навчання.

Насправді нам пощастило, бо Поліна не завдає багато клопоту. Після її народження, десь через 3-4 тижні, коли я приходив на зйомки, друзі та знайомі запитували: «Виспався?», «Чому маєш такий гарний вигляд?», «Де синці під очима?» (сміється).
А я відповідав: «У нас спокійна та щаслива дитина».
Ми дуже раді щодня відкривати нові риси в ній. Якщо бути уважним, то можна помічати кожну деталь її зростання (і це не про сантиметри): доросліший погляд, вже усвідомлена усмішка, вміння розпізнавати наші обличчя й навіть здатність розуміти наші емоції.

Діти так швидко ростуть, тому ми дуже цінуємо й насолоджуємося моментом, який відбувається з нами зараз, поки дочка маленька та завжди поруч.
Не можу сказати, що наше життя суттєво змінилося.

Ми дуже активні батьки. До народження доньки багато подорожували, та з її появою нічого не змінилося. За пів року з моменту народження Поліни ми встигли вже місяць пожити в Дубаї, майже тиждень відпочивали в Карпатах і просто поїздили Україною.

Цікаво, що після того як Поля народилася, Даша захистила кандидатську з мистецтвознавства та стала кандидаткою наук. У цей період дружині потрібна була особлива концентрація, уважність та особистий простір. Час від часу в неї траплялися зустрічі з викладачами й zoom-діалоги, які іноді тривали більш ніж три години.

Які проблеми все ж виникли?

Найбільша проблема була пов'язана з грудним вигодовуванням. Негаразди виникли ввечері, коли ми приїхали з пологового будинку. Але все вдалося вирішити.

Ми проконсультувалися з лікарями, порадилися зі знайомими досвідченими батьками й начитались порад. До того ж у нас уже був молоковідсмоктувач від Philips Avent, який спростив увесь процес грудного вигодовування.
Опісля навіть жартували, що я можу залишити професію фотографа та йти в «Молочні ріки» допомагати жінкам із грудним вигодовуванням (сміється).

А так, серйозних труднощів не було. Наші батьки живуть далеко, тому ми були готові, що залишимося з дитиною сам на сам. Нянь поки не розглядали, адже, як кажуть: «хороша няня передається з рук у руки або із сім'ї в сім'ю», а ми досі не знайшли добрих рекомендацій. Тож чекаємо свого моменту.
Іноді було морально складно справлятися з плачем Поліни. Ми думали, що вона не повинна плакати, а якщо плаче, то ми щось робимо не так. Але педіатр пояснив, що всі діти плачуть, тому це нормально.

Коли в гості на місяць приїхала мама Даші, у нас відкрилося друге дихання й ми трішки відпочили. Зараз уже чотири місяці вдвох із дитиною — і все чудово. Більше часу з малою проводить Даша, бо я часто на зйомках. Але коли вдома, то завжди приймаю цю чудову естафету.

Як розподіляєте обов'язки?

Спеціального поділу обов'язків у нас немає. Поки я вдома, за дитиною доглядаємо вдвох, коли я на роботі — з дитиною Даша. Увечері купаємо Поліну по черзі — хто вільний.

Гуляємо з донькою й ходимо до педіатра також удвох. Єдине, що Даша робить сама — вкладає Поліну спати, бо перед цим її потрібно погодувати. Ми тільки зараз починаємо вводити прикорм.

Які девайси потрібні для подорожей із дитиною?

Зараз ми переходимо на прикорм і розуміємо, наскільки важливий девайс, який подрібнює продукти в пюрешку. Без нього ми вперше потовкли картоплю, і виникли грудочки — Поліні це явно не сподобалося. А вдруге спробували пароварку-блендер Philips Avent і зрозуміли, що це наш ще один musthave. Усе-таки для дітей має бути своя спеціальна техніка. Особливо стала в пригоді книжка з корисними рецептами для малюка, що є в комплекті з пароваркою-блендером.
Важливо зберігати режим у подорожах. Де б ми не перебували, завжди купаємо Поліну в той самий час. Також корисні умовні ритуали. Наприклад, у нас завжди із собою є іграшковий ведмідь, який співає колискові — він служить знаком для Полі, що час спати.
Якщо подорожувати на авто, необхідно мати автокрісло — і за законом, і щоб звільнити руки. Якщо на літаку, то для дитини буде зручно мати вільне місце. Увесь політ тримати малюка на руках важко: і сам будеш мучитися, і дитину втомиш.

У нас є ерго-рюкзак — кенгурушка, яку фіксуєш на собі й у такий спосіб звільняєш руки. Це musthave десь із третього місяця, коли дитина починає самостійно тримати голову. Також у нас є хіпсіт — теж рюкзак, тільки дитина в ньому повернута до зовнішнього світу, а не до батьків. І обов'язково потрібен легкий візок, який складається в ручну поклажу.

Стати дбайливими батьками не навчать жодні підручники, але Philips Avent із легкістю візьме на себе купу рутинних справ. Сучасні прилади полегшують перші місяці батьківства й дарують вам більше вільного часу.

Ручний молоковідсмоктувач допоможе зціджувати молоко легко та комфортно, куди б ви не пішли. Мама може піти до перукарні й не хвилюватися, що її дитина залишиться не нагодованою.
Електричний стерилізатор забезпечує підготовку до наступного годування дитини за 40 хвилин.
Він діє швидко й гігієнічно, вбиваючи 99,9% бактерій для вашого спокою під час кожного годування.
Швидкий підігрівач пляшечок менш ніж за три хвилини рівномірно підігріє їжу для малюка та автоматично налаштує ідеальну температуру для неї.
Пароварка-блендер
допоможе просто готувати смачні домашні страви, які потрібні саме вашому малюку.

Даша Федорак, стилістка:

Якщо порівнювати за коефіцієнтом складності, то перші місяці батьківства були найважчими, тому що це новий досвід. У ці дні дуже важлива підтримка одне одного.

Я вдячна чоловікові: він чимало допомагав, коли мене емоційно «ламало». Він завжди помічав, що мені потрібно поспати або сходити в душ — саме тоді брав відповідальність за малу на себе, відкладаючи свої справи.
Ми не домовлялися, але догляд за дитиною в нас був більш інтуїтивним. Якщо вночі Поліна прокидалася, ми вставали до неї по черзі.

А зараз усе взагалі прекрасно. Я кажу, що нам пощастило з малятком, а Міша додає, що в цілому вірить в ідею: якою ти собі придумав дитину, такою вона й буде. Ми ще з початку знали, що дитина буде спокійною.

Головне — самим зберігати рівновагу, бути більш рішучими та впевненими батьками, адже щасливе майбутнє дитині можуть забезпечити тільки щасливі батьки.