Спецпроєкти

Талановиті парфумери, які подарували світу культові аромати


Ми сприймаємо навколишній світ через п’ять почуттів: зір, слух, дотик, смак і запах. Останній – найбільш недооцінений. Він може бути невловимим, неосяжним, м’яким і різким, або ж він здатен огорнути п’янкими нотками. Аромат може змінити настрій, заспокоїти або збадьорити, може справити враження та назавжди закарбуватись у пам’яті співрозмовника.

Усе на світі має свій запах, і справжній талант – втілити його в парфумі. Спільно з Brocard ми вирішили згадати історії життя видатних парфумерів, які змінили уявлення про аромати та індустрію парфумерії.

Едмонд Рудницька
Джерело: www.cafleurebon.com

Один із найвеличніших парфумерів XX-го століття, засновник сучасної парфумерії. Сам Рудницька називав себе «композитором ароматів». Він був впевнений, що парфуми повинні пробуджувати емоції, залишати після себе слід.

Лариса Слівна
Парфумерний експерт Brocard
«Він хотів стати оперним співаком, але став парфумером, а перед ім'ям великого Едмона Рудницька й до сьогодні парфумерний світ схиляється в глибокому реверансі».

За свою кар’єру (1926 – 1996) він створив лише 17 ароматів, але кожен із них знаменував нову епоху в парфумерії.

Едмонд Рудницька
Великий парфумер
«Будь-який сучасний парфумер може створити милий аромат. Штука в тому, щоб створити аромат, який би чіпляв за душу».

Він придумав 1500 нових компонентів, зокрема синтезував запах конвалії. На відміну від інших квітів, її аромат неможливо отримати з ефірних олій. Рудницька вирішив проблему та створив на основі квітки знаменитий парфум Dior Diorissimo. Його свіжий квітковий аромат став революційним і зруйнував тенденцію на солодкі парфуми.

Створив аромат Eau d’Hermes – перший парфум в історії Будинку Hermes.

Едмунд Рудницька
Автор аромату Eau d'Hermes
«Я вдихнув запах апельсинів, які лежали в шкіряній сумці Hermes, і на мене повіяло свободою, затишком, комфортом, усім тим найкращим, що може подарувати тільки сім'я».

Легендарний парфумер є автором Prunol – фруктового акорду на основі сливи, одного з основних елементів сучасної парфумерії. На його основі Рудницька представив аромат Femme модного Дому Rochas. Він користувався неабиякою популярністю у представниць вищого суспільства.


Усе життя для нього існувала одна муза – дружина Тереза. Для неї Рудницька у 1950-х роках створив унікальний аромат із фруктовою композицією Le Parfum de Therese. Півстоліття вона була єдиною, хто «надягав» на себе цей парфум, доки жінка не передала його бренду Frederic Malle.

Олів’є Кресп

Олів’є справедливо вважають іконою французької парфумерії. Він виріс серед квіткових запахів міста Грасс – колиски парфумерного мистецтва, а його сім’я торгувала сировиною. Та попри те, що аромати супроводжують його з дитинства, Креспу вдалось віднайти ідеальний баланс між солодкими квітковими запахами, зеленню та прянощами.

Олів'є Кресп
Великий парфумер
«Я завжди шукаю потужну та унікальну концепцію, яка змусить голови повертатись».

Angel Eau de Parfum Mugler – саме цей аромат 1992 року приніс Креспу світове визнання. Його ноти бергамоту, карамелі, пачуль, тропічних фруктів та ванілі були оцінені не відразу. Та тепер він є основоположником гурманських ароматів з яскравим солодким запахом і має статус культового.

У 2001 році світ побачив один із головних ароматів нульових – Dolce & Gabbana Light Blue. Це найпопулярніший парфум модного Дому. Його цитрусово-квіткова композиція нагадує безтурботні літні дні на морському узбережжі.

Кресп є автором таких знакових парфумів як Dune pour Homme Dior, Cheap and Chic I Love Love Moschino, Nina Nina Ricci та Midnight Poison Dior – яскравих композицій, наповнених солодкими нотами фруктів і квітів.

Митець допоміг переродити парфумерну класику модного Дому Yves Saint Laurent – аромат Black Opium. Завдяки Креспу оригінальний аромат 1997 року дістав рок-н-рольну інтерпретацію з нотками кави, апельсинового цвіту, жасмину, кедру та прянощів. Вважають, що запах відкрив темний таємний бік бренду.

Жан Франсуа Лапорт

Джерело: ekademe.com

Парфумер Жан-Франсуа Лапорт стояв у самих джерел зародження інноваційного напрямку в індустрії – «нішевої» парфумерії. Саме Лапорт є засновником цієї категорії парфумів у Франції.

Мирослав Корпусенко
Парфумерний експерт Brocard
«У середині 70-х кабаре Folies Bergere було одним із наймодніших місць у Парижі. Знамениті бали-маскаради, що відбувались там, були барвистими й екстравагантними. Шампанське лилося рікою. Гості намагалися перевершити одне одного, вибираючи вбрання особливо ретельно. “Усі деталі образу брали до уваги, особливо парфуми. Друг Жана-Франсуа Лапорта попросив його доповнити костюм банана відповідними фруктовими парфумами. Помітивши, що в жасмину є аспект, який нагадує стиглий банан, парфумер змішав банан з олією жасмину... Аромат створив справжній фурор”.

У 1976 році Жан-Франсуа заснував перший нішевий парфумерний Дім L’Artisan Parfumeur, а вже у 1978 році світ побачив перший нішевий аромат Mure et Musc. Легкий та невимушений, він значно відрізнявся від парфумів того часу. Тонкий натуральний аромат ожини контрастував із важкими складними квітковими композиціями.

У 1979 році було відкрито перший магазин-лабораторію, де згодом з’явились наступні шедеври L’Artisan Parfumeur, відомі до сьогодні. Парфумерний бренд, який не належав видатному модному Дому чи дизайнеру, з’явився на ринку вперше за кілька десятиліть.

Другий бренд, який створив митець, – Maitre Parfumeur et Gantier – вирізнявся елегантністю. Його продукція була відродженням історичних традицій парфумерного мистецтва: від рідкісних компонентів та унікальних рецептів XVII століття до вишуканого дизайну флаконів у стилі бароко та прикрасами у формі кристалів.

Жан-Франсуа Лапорт колекціонував жоржини – вельми незвичний вибір, оскільки до сьогодні ніхто не зміг отримати витяжку даної квітки.

Мирослав Корпусенко
Парфумерний експерт Brocard
«Останні роки свого життя Жан-Франсуа Лапорт працював над створенням власного «парфумерного саду», у якому збирав ароматні рослини, що використовують у парфумерії. Він був джерелом знань, любив ними ділитися, його всі любили слухати, чути та вчитися в нього».

Тьєррі Вассер

Джерело: The Glass Magazine

Один із найвідоміших парфумерів сучасності, він є хранителем спадщини Guerlain – легендарного парфумерного дому династії Герлен із майже 200-літньою історією. У 2008 році митець дістав ексклюзивне запрошення приєднатися до бренду від самого Жан-Поля Герлена. У той час перед ним постало непросте завдання – вдихнути в марку нове життя, оновити її та водночас зберегти історичну спадщину.

Лариса Слівна
Парфумерний експерт Brocard
«Уявіть собі, що вашому парфумерному почерку довіряє Будинок з історією в 5 парфумерних поколінь, ви диктуєте тренди й моду в парфумерії. При слові «Guerlain» світ завмирає в очікуванні нового аромату. Усього 6 великих парфумерних домів мають ексклюзивного парфумера, і значущість їхнього таланту неможливо переоцінити».

Майбутній парфумер народився в містечку Монтре на березі Женевського озера. Місто оточували поля квітів, а Тьєррі їх колекціонував. У 20 років він отримав диплом ботаніка, і з того часу аромати супроводжували його всюди.

Лише через 7 років після закінчення парфумерної школи Givaudan Вассер став провідним парфумером її паризького відділення.

У 1993 році його запросили до нью-йоркського відділення Firmenich. 9 років він створював парфуми для Dior, Jean Paul Gaultier, Issey Miyake, Lancome, Rochas, YSL. Серед них: Jean Paul Gaultier Classique, Lancome Poême, Rochas Alchimie, Jil Sander for men, Dior Addict, Lancome Hypnose, Emporio Armani Diamonds та Fendi Palazzo.

Два роки митець навчався у Жан-Поля Герлена, поки йому не запропонували посаду ексклюзивного парфумера бренду. Guerlain L’Homme для чоловіків із нотками дерева став першим ароматом Вассера на новій посаді.

Далі були новинка Idylle, Tonka Imperiale, нове видання легендарного Shalimar-Shalimar Ode De La Vanille та головний бестселер Дому – La Petite Robe Noir, присвячений маленькій чорній сукні.

Лариса Слівна
Парфумерний експерт Brocard
«Тьєррі Вассер підхопив ідею присвятити аромат маленькій чорній сукні та запитував, чим пахне чорний колір? Чорний чай, темна вишня, пачулі, лакричник, боби тонка... ці ноти й стали основою композиції».

Aqua Allegoria – унікальна колекція парфумів, де головну ноту кожного нового аромату Вассер вибирає випадково. Так, в одній із подорожей його настільки вразив запах квітки пасифлори, що він відтворив його в Aqua Allegoria Passiflora. В іншій подорожі на південь Італії його вразив місцевий напій із бергамоту. Так народився аромат Aqua Allegoria Bergamote Calabria.

За 13 років роботи в Guerlain Вассер створив понад 150 парфумів і досі продовжує працювати з новими ароматами.

Лариса Слівна
Парфумерний експерт Brocard
«Сьогодні третину свого життя він проводить у пошуках сировини, подорожуючи усім світом. У Туніс він летить за гірким апельсином, у Західну Австралію – за сандалом, в Індію – жасмином самбак, мімозою й туберозою, у Південну Індію та на Гаїті – за золотобородником. Про те, де перебуває парфумер: чи збирає урожай жасмину та троянди в Грассі або водить вантажівки з золотобородником на Гаїті – барвисто розповідає його Instagram».

Крістін Нажель

Головний ніс модного Дому Hermes Крістін Нажель не народилась у Грасі в оточенні квітів, ніхто з її родини не працював у парфумерній справі. Своїм прикладом Крістін зруйнувала всі можливі стереотипи щодо легендарних парфумерів.

Хімік за освітою, вона прийшла працювати в компанію Firmenich як науковець. І найперші її спроби створення ароматів бренд відхилив.

Її перша посада в парфумерній галузі не була пов’язана зі створенням парфумів.

Лариса Слівна
Парфумерний експерт Brocard
«Вона працювала в Créations Aromatiques та замість креативного процесу створення парфумів, під час якого майстер вигадує композицію та переводить її у формулу на папері, Нажель спеціалізувалась на розпізнаванні вже наявних ароматів і розкладанні їх на складові. Причому вона використовувала тільки власний нюх».

Зараз для цього використовують хроматографи, однак Нажель – одна з небагатьох фахівців у світі, здатних назвати складові парфуму тільки за допомогою нюху.

Перші успішні парфуми вона створила для культових брендів зі світовим іменем: Versace Woman, Eau de Cartier, The One Dolce & Gabbana, Miss Dior Chérie та Narciso Rodriguez for Her. За останній Нажель здобула приз найпрестижнішої парфумерної премії FiFi Awards за найкращий жіночий аромат.

Справжній успіх прийшов до Крістін у 2010 році з аромату для бренду Jo Malone London English Pear & Freesia. Бриф на його створення складався лише з вірша поета-романтика Джона Кітса «Ода до осені» та побажання включити до складу парфуму грушу, яку неймовірно складно помістити у флакон.

Джерело: www.jomalone.com

Крістін є авторкою одного з найцікавіших парфумів колекції Armani Prive – Ambre Soie. Цей бурштиновий аромат із пряними нотками є володарем трьох нагород FiFi Award.

З 2014 року Нажель створює парфуми для Hermès. Її попередник Жан-Клод Еллена особисто відібрав Крістін серед багатьох талановитих парфумерів.

Крістін Нажель
Велика парфумерка
«Я можу вибирати будь-які інгредієнти, створювати будь-які поєднання, які здаються мені ідеальними, тому що для нашого Дому поняття свободи – ключове. Але водночас ми дуже дбайливо ставимося до його спадщини».

У 2021 році парфумерка представила світу свій перший чоловічий аромат – Hermès H24.

Правильно підібраний парфум може стати ідеальним завершенням образу, передати настрій та характер його власника. Поява подібного шедевру вимагає таланту, відповідних матеріалів, які досвідчені парфумери нерідко шукають у різних куточках світу, та місяців роботи. І тільки перлини залишаються популярними десятки років, а їхні автори входять в історію.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram