Спецпроєкти

«Продай мені ручку»

Як ми будували та будуємо кар'єру у креативі?
Ейчар, бадді та онбординг – це майже ідеальний набір стажиста, щоб почати кар'єру в компанії мрії. В ідеалі цю картину доповнює і надійна техніка, яка під час робочих навантажень дозволяє стажистові дихати рівно. Разом із Lenovo ми розповідаємо історії професіоналів, у розвитку яких техніка зіграла важливу роль.

Їхній досвід нагадує, що створювати собі можливості та братися за те, що пропонують обставини – це однаково цінні підходи до розвитку. Будуйте кар'єру з турботою про себе.
Ноутбуки ThinkBook від Lenovo для бізнесу
ThinkBook 15 від Lenovo – потужний бізнес-ноутбук, створений для майбутніх Ілон Масків та їхніх найамбіційніших проєктів. Робочі завдання тепер можна виконувати навіть у дорозі, адже легкий та надійний ноутбук зручно брати з собою. Нарешті можна забути про важелезні громіздкі пристрої. Тонкий та елегантний ThinkBook 15 мінерально-сірого кольору доповнить образ власника і привертатиме до себе увагу. Позаздрить навіть наставник!
Поки колеги будуть мріяти про такий пристрій, ти швиденько просуватимешся кар'єрними сходинками. Процесор Intel® Core™ i7 не дасть потонути у стрімкому потоці задач та дедлайнів, адже гарантує високу продуктивність і швидкий відгук. "Розумна" кнопка живлення зі сканером відбитка пальця дозволить миттєво поринати у роботу та не хвилюватись про дані. А із захисною шторкою ThinkShutter для вебкамери можна брати участь у робочих зідзвонах навіть у піжамі й не боятися випадково увімкнути камеру.
Більше не доведеться прикладати ноутбук до роутера, ніби подорожник, адже модуль Wi-Fi 6 "зловить" з'єднання будь-де та забезпечить стабільний зв'язок. 15.6-дюймовий дисплей з роздільною здатністю Full HD та співвідношення екрану до корпуса 83% дозволить працювати з фото та відео контентом на рівні Нолана чи Скорсезе, не покидаючи своєї спальні. Поєднуєш роботу з навчанням чи тільки починаєш професійний шлях? Тоді ThinkBook 15 від Lenovo створений саме для тебе!
Женя Дворецька, тімлід у Banda
Яким було твоє перше стажування?

Я переїхала до Києва понад 13 років тому з маленькою сумкою та великою мрією працювати у виданні. Швидко вступила на факультет видавничої справи, швидко розчарувалася у мрії й так само швидко зрозуміла, що для того, щоб жити в Києві, потрібно багато працювати. Тому вирішила не концентруватися на навчанні, а одночасно шукати можливість заробляти. Жодного досвіду роботи в мене не було, жодних особливих талантів теж. З таким набором якостей на сайтах із вакансіями чомусь брали лише менеджерами з реклами. Туди я і почала надсилати майже порожні резюме.
Першим місцем, куди мене взяли, був відділ реклами на радіостанції. Пам'ятаю, як приїхала на співбесіду в офіс на Татарці, до мене вийшов начальник відділу, пробігся поглядом, дістав із кишені кулькову ручку та сказав: «Ось ручка. Продай її». На продажах я не розумілася, але працювати дуже хотіла, і щоб заповнити паузу, сказала щось на кшталт «А вам взагалі потрібно щось записувати?».

У рекламний відділ мене забрали негайно. Там я пропрацювала близько пів року, далі була низка інших місць, де я поступово розбиралася, що таке реклама та якою вона буває. З тієї співбесіди назавжди запам'ятала, що перш ніж пропонувати людині кулькову ручку, краще спочатку запитати, чи потрібна вона їй. Поставити запитання та уважно слухати. Пасує і для роботи, і життя.
Які девайси спрощують твою роботу?

Я начебто розумію, що всі робочі завдання давно можна виконувати в телефоні, але не можу уявити свій день без ноутбука. Беру його у поїздки, у відпустку, додому після роботи. З ноутбуком почуваюся спокійніше: тут мій заплутаний календар, у якому ніхто, крім мене, не розбереться, усі мої чати, дошки та файли. Тому навіть сумки вибираю такого розміру, щоб умістити та скрізь із собою тягати робочий ноут. Вага - це ключовий параметр, за яким я обирала собі девайс.
А як потрапити на стажування до Banda?

Якщо ти маєш портфоліо, нам завжди можна написати. На сайті агенції є розділ із вакансіями, туди можна скидати своє портфоліо / резюме на напрям, що цікавить. Ми завжди уважно занурюємось у портфоліо, і якщо відчуваємо, що людина наша, то відразу запрошуємо її до себе.

Стажування для креативників без досвіду роботи ми проводимо дуже рідко. Навіть якщо людина горить рекламою і є «нашою» за цінностями, нам важливо переконатися, що ми можемо прикріпити новачка до команди, яка зможе навчити його, занурити в нашу культуру, передати особливості нашого підходу. На жаль, часто велика кількість роботи не дозволяє цього зробити.

Коли відчуваємо, що можливість й енергія є, ми влаштовуємо великі штуки на кшталт «Проєкту 70» і «Банда-табору» і широко відчиняємо двері для новеньких. На «Проєкті 70» ми якраз шукали стажистів, щоб потім взяти до команди частину з них – і нам це вдалося.
Сергій Тодосан,
гейм-дизайнер у Ubisoft
З чого все почалося?

У Ubisoft я вже чотири роки. Своїм першим місцем роботи я вважаю цю компанію. До цього я по місяцю-два стрибав по різних роботах. Одразу після університету мені випала можливість пройти стажування в компанії E-Health, де я потрапив у команду Уляни Супрун. Ми працювали над цифровізацією та централізацією бази даних, а також популяризували цю інноваційну систему серед лікарів.
Часто важко було переконати консервативних лікарів під'єднатися до цифрової системи та пояснити, у чому ж її переваги (прозорість, електронний облік, комфорт, подальші інновації). Лікарі, які звикли 30 років працювати в одному форматі, часто не бажали переходити на інший. Під час свого стажування я був гібридом між піарником та продакт-менеджером.

Ще я працював у рекламній агенції за своєю спеціальністю, але продовжувати не захотів. Я з романтичного дитинства мріяв розробляти ігри, тільки не розумів, як потрапити в індустрію.

Ключовим критерієм у пошуку роботи для мене був продукт. Мої улюблені серії відеоігор випускає Ubisoft. Я почав постійно моніторити вакансії, але в Ubisoft тоді шукали здебільшого програмістів, тож я почав самотужки вивчати програмування вдома. Потім мене підтягував друг, але все одно бракувало дисципліни та самомотивації.
Як ти обрав девайс для роботи?

Позаяк я люблю відеоігри, і гейм-дизайн із цим безпосередньо пов'язаний – вибирав я комп'ютер із потужною відеокартою та процесором, щоб вистачало на всі мої потреби. Підхожим варіантом був лише ноутбук на базі Windows, я ледь не єдиний той «weirdo» серед своїх друзів, який сидить не за його конкурентом.
Через доволі мобільний спосіб життя я відмовився від збірки персонального комп'ютера, натомість віддав перевагу потужному ноутбуку. Саме за ним я вивчав гейм-дизайн, робив усі тестові завдання та власні проєкти. І саме із цим ноутбуком я пройшов свій шлях до кар'єрної мрії.

Технічний сетап у мене базовий: два монітори, клавіатура та мишка, а раніше я іноді просив графічний планшет. У мої робочі обов'язки не входить малювання, я просто хотів експериментувати з фотошопом. У нас доволі потужні ПК, бо така особливість ігрової індустрії. Ти працюєш з сирими білдами, які не мають достатньої оптимізації. Нам потрібні потужні відеокарти та процесори, багато гігабайтів оперативної пам'яті (64 або 128).
Дякуємо студії дизайну SKSDESIGN за надання локації для фотозйомки
Тоді я вирішив збирати кошти на школу програмування. Щойно я за це взявся, побачив у Ubisoft вакансію джуніор-тестувальника, на яку міг би пройти вже з наявними скілами. Потрібно було добре знати індустрію, англійську мову та теорію тестування. Теорію тестування я підтягнув завдяки книжкам, і зрештою пройшов усі три етапи відбору.

Мені все подобалося, але спокою все ж не давала ідея стати розробником ігор. У нас саме запустився анонс внутрішньої академії, де тестувальники могли перепрофілюватися в гейм-дизайнерів. Я почав готуватися за пів року до старту. Ізолювався від усіх друзів, після роботи ще 3-4 години вивчав геймдизайн, а на вихідних бувало й по 12. Мені просто дуже подобалося. Це приносило таке ж задоволення, як і відеоігри.
Навчальна програма була досить складною, вона тривала півроку, а наприкінці учасників чекали різні технічні завдання та інтерв'ю на soft skills. Мене відібрали на три місяці випробувального терміну, потім на три місяці інтернатури, а вже після цього я став джуном.
Як потрапити на стажування до Ubisoft Ukraine?

Ми не проводимо стажувань, але можна потрапити на інтернатуру. Це преджуніорський етап, який триває 2-3 місяці, він оплачується. Можна вивчати C++, Online та DevTest. Інтерни працюють над кейсами, з якими наші спеціалісти мають справу щодня. Вони працюють у команді менторів. Завдяки цій програмі ми взяли на роботу вже 100 людей.

Я вважаю, що стажування – це круто, адже воно дає можливість без досвіду відразу потрапити до класної компанії та працювати в режимі досвідченого працівника. А компанія натомість отримує людей зі свіжою головою, які часто докладають альтернативний погляд до усталених процесів. Вивчаючи індустрію, я з кожним днем усе краще розумію, що все менше про неї знаю. Це нереальний океан знань, і це круто – не бачити ліміту, не відчувати стагнації.
Олександр Жиляєв,
директор із маркетингу в Multiplex
З чого все почалося?

За часів мого юнацтва були не дуже розвинені можливості стажування. Приватного бізнесу було значно менше, ніж зараз, і ніхто не хотів возитися з людьми без досвіду. Я на стажуванні ніколи не був. Можливо, ним можна вважати мій трудовий етап промоутера. Таке собі стажування з маркетингу.
Перше місце роботи забрало мене на 18 років. Прийшовши на позицію мерчендайзера до мережі магазинів «Фаїна та Телесвіт», я залишився там на 18 років. Конкурсу не було, туди мене покликала працювати подруга. Але тогочасний директор не хотів мене брати, казав, що я несерйозний. Мав рацію :) У мене не дуже виходило бути мерчендайзером, зате вийшло робити рекламні активності, комунікацію, створювати атмосферу.

Коли я обирав перше офіційне місце роботи, основною метою було навіть не заробляння грошей, а бажання працювати не на вулиці.
Першим моїм завданням було розміщення друкованих оголошень у маршрутних таксі. Впорався на 10 із 10. До того ж мені потрібно було прокинутись о 4 ранку та поїхати до депо маршруток, де водії проходили тест на алко й отримували маршрутні листи. У цей момент я і мав забігти до маршрутки, знайти найкраще для огляду місце та прикріпити оголошення. Потім я дуже довго бачив ці оголошення, може досі десь їздить маршрутка у Дніпрі з моїми розклеюваннями.
Урок. Іноді ви робите не зовсім те, що вам подобається, але це потрібно для виходу на наступний левел вашої кар'єри!

Складно повірити, але тоді на роботі в мене не було навіть мобільного телефона. Був один на двох комп'ютер, з монітором та системним блоком. А всі підтвердження матеріалів я надсилав факсом. Зараз я, перебуваючи у постійному русі, хочу маю при собі легкий та потужний ноутбук. І хай який він прегарний - все одно буде в стікерах :)
Як потрапити на стажування до Multiplex?

Поки що бізнес на стадії посткарантинного розвитку. Але думаю, вже скоро ми будемо готові відчинитися для початківців. Для мене дуже важливо, щоб студент чи стажист розумів суть завдання та фокусувався саме на ній. Та й круто, коли стажисти дають трохи більше, ніж від них очікуєш.
Орест Шеремета,
студент НАУКМА та стажист Lenovo

Як ти вибирав місце стажування?

Я майже рік працював продавцем-консультантом у мережі комп'ютерної техніки. Мені було цікаво, як гравці ринку просувають товар, як створюють попит і які потреби споживачів задовольняють.

Маркетингова діяльність Lenovo в Україні була на рівень вище за конкурентів. Саме точковий підхід до взаємодій із клієнтами став вирішальним аргументом, чому я захотів саме сюди.
З чим ти попрацював?

Lenovo – це перший мій досвід роботи у великій міжнародній компанії. Щойно мене прийняли, я взяв на себе розробку кампанії для підвищення впізнаваності бренду в Києві. Це було і складно, і цікаво, але цікавіше все одно чекало попереду.

У Lenovo був мій перший досвід організації івенту, ми презентували новий ноутбук в Україні. Ми влаштували театральне дійство із саундтреком! Усе це відбулося на АртПричалі біля води. А ще пощастило взяти участь у весняній виставці CEE 2019. Ми розробили стенд Lenovo та спланували шоу-програму з ведучими та діджеями.
Тож, як потрапити на стажування у компанію своєї мрії?

Не бійся йти до компанії-мрії
Яка працює в цікавій для тебе сфері. Ентузіазм і детальне знання продукту – твої беззаперечні переваги, які можуть бути навіть важливішими за досвід.

Писати напряму працівникам компанії
Якими надихаєшся і за якими слідкуєш у соцмережах. Презентувати себе можна у форматі elevator pitch: коротко, але змістовно розповісти чому хочеш працювати саме в цій компанії та чим будеш корисний команді.

Приходити на день відкритих дверей
Перш за все це допоможе підтвердити або спростувати свої уявлення про компанію. По-друге, там можна познайомитися і "зафрендитися" в соцмережах з членами команди, які потенційно можуть писати про пошук помічників.

Вдосконалювати своє портфоліо
Навіть якщо в компанії-мрії поки нема відкритих позицій, це не привід просто чекати. Сприймай це як чудову можливість вдосконалити свої скіли й стати ще більш бажаним стажистом.

Підготуй до роботи техніку та на достатньому рівні опануй всі базові програми
Під час онбордінгу буде і так багато інформації, яку варто запам'ятати, тому розібратись як працює Excel краще заздалегідь.
    Над усіма завданнями ми працювали командою, тому усі процеси були злагоджені та чіткі. Ми багато жартували, досі вітаємо одне одного зі святами та персональними перемогами.

    До речі, стажування моє в Lenovo почалося з приємного сюрпризу. Мені на робочий стіл поставили потужний ноутбук. Він чудово справлявся одночасно і з презентаціями, і з безліччю вкладок, і з відеоколлами. А в перервах я катав у Warcraft, PUBG та CS:GO.

    Скажу, що досвід у Lenovo трохи змінив моє бачення сфери й допоміг вирішити з напрямками маркетингу, де я б хотів розвиватися. Найбільше мене цікавить маркетинговий менеджмент та комунікації. Тому й магістерську програму за кордоном я вибрав аналогічну.