Спецпроєкти

«Київський ведмедик»: як створити культовий магазин українських іграшок


mini.jpg

Магазин іграшкових ведмедиків, що з’явився п’ять років тому, вже добре відомий не тільки киянам, але й туристам – тут можна придбати собі унікального текстильного друга. Про історію бренду та правила пошиву культових національних “тедді” редактор bit.ua поговорила з власницею магазину, Оленою Кравченко.

Ведмедика Квіточку (так було написано в його паспорті) мені колись давно подарував бойфренд. Темно-синя тканина у квітковім мотиві, смішний жовтий бантик, зелений ніс — словом, дитячий захват і щастя з таким подарунком гарантовані кожній дівчині. Як виявилося пізніше, цей тедді не лише з’явився одним із найперших у магазині «Київський ведмедик», а й був зроблений самою Оленою Кравченко — власницею магазину, до якої я й прийшла за історіями про ведмедів, позитивні емоції і традиції пошиття справжніх іграшок. kvitochka.jpg

Початок

Ідея шити ведмедиків прийшла якось раптово. Сталося це у 2008 році, коли в нашої рекламної агенції («Шоколад») та в рекламі загалом все різко пішло на спад. Агенція тоді швидко збавила оберти, бо ми в основному займалися BTL для автомобільних компаній, що йде першим на урізання в кризу. А оскільки я не можу сидіти без діла, то ми просто задумали зробити щось приємне без думки про прибутки.

Це не бізнес, це просто улюблена справа.

Перших майстрів для пошиття ведмедиків знайшли просто: в нас же агенція, всі люди творчі. Ми сіли з дівчатами, хто ведмедів пошив, хто одяг, бірки причепили, паспорти попідписували, придумали імена. Нам сподобався сам процес: коли ми сиділи вечорами штопали, якісь історії розповідали. Вся ця кухня навколо створення ведмедів за декілька тижнів обросла чимось приємним, таким, що ми би не хотіли втрачати. І хоч ніхто не вмів шити, всі втягнулися в «ведмежу справу».

Своїх перших ведмедів я назвала Багіра та Скубіду. Із назв зрозуміло, на кого вони були схожі, але на ведмедів не тягнули.

На День Києва у 2009 році ми побрели (іншого слова на підберу) на Андріївський узвіз з нашими ведмедями. Це була перша спроба, наша перша колекція. Але тоді на Андріївському ми зрозуміли, що це зовсім не те місце, якого ми прагнули. До іграшок був інтерес, їх купували, та все ж нас не цікавив сам момент торгівлі, нам хотілося чогось зовсім іншого. І в погоні за атмосферою ми вирішили, що нам потрібен магазин.

IMG_1065

Більшість різних цікавих бізнесів не почалися б, якби люди знали, в що вони вступають. Так само і я: якби я знала, що це таке, що таке справжні тедді, що таке претензія на мистецтво, я би мабуть не наважилася. Нам здавалось, що ми вміємо шити, нам здавалося, що ми знаємо про ведмедів усе, мені здавалося, що я знаю, що таке ідеальний ведмідь.

Справжні тедді

На сайті магазину можна знайти певні конструктивні вимоги, які висуваються до ведмедиків тедді:
• рухливість (до лап і голови кріпляться спеціальні шарніри, що дозволяють їм обертатися)
• професійні матеріали (чи інші, але художньо оброблені)
• відповідна набивка (спеціальні матеріали, щільність ведмедика та його вага)
• скляні очі
• скляні, вишиті, зліплені з пластику або зваляні носи (у жодному разі не пластмасові)
• аксесуари або одяг (якщо вони є) мають зніматися.

IMG_1046

Строгі правила пошиття тедді придумали не ми, просто ми вже потім їх знайшли. Спершу наші іграшки мали ґудзики замість очей, лапи пришиті так-собі. Своїх перших ведмедів я назвала Багіра та Скубіду. Із назв зрозуміло, на кого вони були схожі, але на ведмедів не тягнули. Їх купили хлопці-тінейджери: вони так сміялися щиро! Ми продали їх за якісь копійки. Можливо, це їх сьогодні улюблена іграшка:)

Авторська іграшка

Коли зароджувалася ідея магазину, ми моніторили усі магазини іграшок і побачили, що в Україні ведмеді продаються або закордонні, або наші, але дуже страшненькі. Саме тоді ми вирішили робити ставку на фабричних ведмежат. Думали, що намалюємо ескізи і будемо працювати над цікавим образом. І ми запустили серію фабричних іграшок.

IMG_1031

Але той перший досвід на Андріївському показав, що людям цікавий хендмейд. Це зараз його вже багато, а в той час хендмейд не був так поширений. І тоді поруч із фабричними ведмежатами почали з’являтися рукотворні.

В середньому фабричні ведмедики, які роблять для нас з оригінальною ідеєю, коштують від 100 грн до 300 грн, а ручна робота в єдиному екземплярі — від 500 грн.12.jpg

Художній (авторський) ведмідь має бути виконаним художником власноруч в єдиному екземплярі (one-of-a-kind) або обмеженим тиражем (limited edition). Авторська іграшка має бути продуманою від першого і до останнього шовчика. Справжній художник завжди повністю продумує образ: який буде бантик, одяг, які мають долоньки та п’яти.

IMG_1083

IMG_1025

Таких авторів у нас мало, але й подібна іграшка народжується нешвидко: майстер може місяць над нею працювати. В цих авторів є свої приватні замовлення, є свої поціновувачі, які чекають нових робіт. Такі художники дуже часто на виставках не мають чого продавати, бо всі іграшки вже заброньовані.

Григорій, він же Гріша, він же символ магазину

IMG_1157

Величезного ведмедя, який сидить прямо на вулиці, важко не помітити. Звати його Григорій.

Сам Григорій має китайське коріння, бо таких великих ведмедів у нас тоді ще не шили. Ми надибали його десь на Сьомому кілометрі в Одесі. Хоч Григорій не Українець, ми його адаптували: надягнули йому вишиванку, натягнули джинси мого чоловіка. Ще й Мартінзи підігнали на холодний сезон, бо тяжко вже було дивитися на дітей, які його обнімають і плачуть, що ведмедику холодно.

Ремонт та реставрація старих іграшок

Просто поремонтувати іграшку може будь-який майстер, який вміє шити. А от реставрація старих іграшок — це як реставрація витворів мистецтва: треба знати і вміти правильно розпороти, знайти ідентичний існуючому матеріал (опилки, щоб набити іграшку або скляні очі, які випускалися в 30-х роках тощо). Якщо іграшка планується для виставки на аукціон, то краще її взагалі не реставрувати — вищою буде ціна. А вже ті, хто таку іграшуку придбав, часто замовляють реставрацію. І тут вже як із тюнінгом старих авто — хочеться, щоб всі деталі були відповідного періоду та замовлені на оригінальному заводі для збереження автентичноті.IMG_1203

Це коштує дорого. Дорого, але дешевше ніж у Європі: колись ми реставрували ведмедика Штайфівського на колесиках на замовлення родини із Німеччини. Для них привезти його сюди та зробити реставрацію у нас було дешевше, ніж на фірмовому заводі. Приблизно такі реставрації коштують в районі 500 євро.

Друзі ведмедика

Раніше ми думали, що працюємо для такого собі «Клубу любителів ведмедиків» — для всіх романтичних осіб. Але наші основні відвідувачі сьогодні — туристи. Незважаючи на те, що ми ніде не розміщували рекламу, нас знають, до нас йдуть цілеспрямовано ті, кому цікавий саме цей світ. Це не те саме, що випадкові відвідувачі лавки з сувенірами та писанками.

Окрім ведмедиків є інші іграшки, не боїтеся перетворитися на магазин іграшок?

Боюся. Зараз в магазині їх багато, але ми маємо якось реагувати на попит. Річ у тім, що справжні тедді дорого коштують, в той час як текстильні іграшки порівняно дешевші. Багатьом, хто приходить в магазин хочеться взяти на пам’ять хоч щось. Нажаль, я не можу дати тедді за такою ціною, тому ми пропонуємо хендмейд іграшки від тих же авторів. Ми їх назвали «друзі ведмедика».
IMG_1037

IMG_1096

Сьогодні магазин працює в новому форматі: зявилося кафе, де можна випити чаю, кави, з’їсти смачне тістечко, полистати журнал.

coffee.jpg

Чи маєте ведмедикі в себе вдома?

Звичайно, маю. В мене є навіть п’яток тих, що валяються зі мною в ліжку сплять, хоча я вже в такому віці, що соромно про це говорити:) Є Брюс і Бурий, які зі мною їздять кругом.

IMG_1058

IMG_1193

Наш магазин — це те місце, де приємно: люди заходять і посміхаються, навіть якщо вони нічого не придбають. Хочеться, щоб це був не просто магазин, а щось на кшталт музею. Адже більшості просто цікаво подивитися на всіх цих різних ведмедів, зібраних в одному місці. Це просто гарна місцина для киян. Для багатьох магазин вже став культовим місцем, і мені приємно, що я маю до цього якесь відношення.

IMG_1146

IMG_1082

IMG_1148

 

Фото: Юлия Черних, facebook.com/KyivTeddyBearShop

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь