Спецпроєкти

“Зміни себе сам”: український програміст про біг та втілення дитячих мрій


2

Сьогодні у нашій рубриці “Зміни себе сам” Віталій Данченко, український програміст, друге життєве покликання якого – біг! І, можливо, сподівання маленького хлопчика, який мріяв бігати швидше від усіх, коли-небудь стануть реальністю!

Мені тоді здавалось, що я біжу так швидко, так швидко, що коли виросту, то зможу побити якийсь із світових рекордів.

Привіт. Мене звати Віталій і я програміст :) Працюю в компанії Gameprom, де ми розробляємо ігри для мобільних пристроїв. Інформатика і математика зі мною поруч була з самого дитинства і зараз намагаюсь її використовувати в повсякденних справах, в тому числі і для бігу. Намагаюся вести здоровий і активний спосіб життя.

Бігати я почав змалку. В 6 років мене батьки віддали в секцію кіокушинкай карате. Заняття проходили з осені по весну, а влітку була пауза в тренуваннях і я чомусь вирішив собі, що для підтримки фізичної форми потрібно бігати. Став намотувати круги на стадіоні Підшипник рідного Луцька. Мені тоді здавалось, що я біжу так швидко, так швидко, що коли виросту, то зможу побити якийсь із світових рекордів. Насправді пробігав я тоді не багато від 4-оьх до 8-ми кіл, а це півтора-три кілометри, та і не дуже швидко мабуть. Зате в школі на фізкультурі отримував тільки найвищі оцінки. Через декілька років мені набридло карате і я став приділяти більше часу навчанню. Спорт і біг я закинув остаточно, вчителі фізкультури уже перестали пропонували виступати за школу на змаганнях та і не хотів я. В пріоритетах була наука – математика, фізика, інформатика і хімія.

Друга хвиля занять бігом могла початися в університеті. З можливих спортивних секцій я вибрав найближчу по духу – легку атлетику. Але на першому ж тесті (а це був човниковий біг) показав такі результати, що вражений викладач відразу ставив автоматом залік. Для мене це стало останнім заняттям в університеті.

Далі після студентських років я суттєво набрав вагу. У 25 років я важив 85 кілограм. Слухати жарти друзів про надлишкову вагу набридло і я банально вирішив знову почати бігати. В комплексі з суровою дієтою за три місяці втратив більше 20 кілограм, але після схуднення бігати не припиняв. Якщо раніше я бігав, щоб схуднути, то зараз все навпаки – худну, щоб бігати. Перед важливими стартами ретельно слідкую за своєю вагою. Біг для мене став чимось більшим за хобі, тепер це невід’ємна частина мого життя.

5

Слухати жарти друзів про надлишкову вагу набридло і я банально вирішив знову почати бігати. В комплексі з суровою дієтою за три місяці втратив більше 20 кілограм, але після схуднення бігати не припиняв.

Перші заняття бігом було повністю хаотичними. Я біг скільки міг, і так швидко як міг. Дотримувався лише правила не збільшувати навантаження більше ніж на 10-15 відсотків щотижня. І так тривало більше року. Бігав я через день, а взимку взагалі не бігав. Весною 2012 року на Пробізі під Каштанами я познайомився з Валентином Десятником, який розповів мені про біговий клуб KM Running Club. Спочатку я вагався, тому що не уявляв собі як це – тренуватися з кимось. А що якщо вони бігатимуть надто швидко і я за ними не встигну? Мене це гложило дуже довго, але в кінці літа я все ж таки наважився прийти на перше тренування. Я був дуже вражений різноманітністю бігунів у клубі і відразу ж зрозумів, що компанія мені знайдеться. За місяць тренувань у клубі під контролем досвідчених тренерів я досяг більшого прогресу, ніж за рік самотніх і хаотичних пробіжок. Пробіг свій перший півмарафон, а згодом розпочав підготовку до марафону.

5

Перші заняття бігом було повністю хаотичними. Я біг скільки міг, і так швидко як міг.

З початку я бігав з телефоном в руці і відслідковував довжину і темп за допомогою різних програм. Це були і Runkeeper, і Nike+ та інші. Навіть півмарафон в Мюнхені пробіг так. В Nike+ є функція, яка відтворює оплески кожний раз, коли хтось лайкає або коментує запис в соціальній мережі. Це дуже мотивувало і підбадьорювало на дистанції. Але тренер постійно робив зауваження щодо телефону в руці, і тепер я бігаю з GPS-годинником. Після того, як руки звільнилися від зайвого баласту в долонях, бігти стало дійсно легше.

Щодо харчування, то я не впевнений, що це можна назвати системою, але деякі правила існують. Я виключив з раціону всю шкідливу їжу. Здебільшого харчуюся лише овочами, фруктами, кашами, відвареним або тушкованим м’ясом і молочними продуктами. Намагаюся їсти часто, але не великими порціями. В обов’язковому порядку зранку повинна бути вівсяна каша або “повільні” вуглеводи.

4

Я намагаюся брати участь в усіх бігових змаганнях, що проходять в околицях Києва. Будь-який старт додає у фізичному плані як декілька тренувань. Раз чи два за сезон їжджу приймати участь в міжнародних стартах. Мені важко виділити якесь змагання окремо. У кожному з них було щось унікальне і незабутнє. Звісно запам’ятався пів марафон в Мюнхені. Це був мій перший забіг за межами України. І на фініші я був дуже переповнений позитивними емоціями. Дякував всім вищим силам за такий поворот у моєму житті. Перший марафон і постійні вигуки від вболівальників “Go-go, Ukraine!” запам’ятаються на все життя. Подобаються старти, де тренер (Лєбєдєв Костянтин Леонідович) знаходиться на дистанції. Почуті від нього одне-два слова стимулють, як допінг. Ніколи не забуду півмарафон в Одесі, де він на другому колі підбігає і гукає: “Молодець! Молодець! Сьомим ідеш.” Це надало стільки сил, що вдалось обійти двох суперників, що здавалося вже неможливим перед цим.

3

Бігайте! Бігайте в будь-яку погоду і в будь-яку пору року! Не слухайте нікого, хто відмовлятиме вас від цього або казатиме, що ви не зможете. Зможете! І ніколи не пізно це довести. Савелій Самойленко почав бігати після 60-ти і став багаторазовим чемпіоном України та СРСР а також призером чемпіонатів Європи та світу. “Біг не зробить ваше життя довшим, але точно зробить його ширшим.” (с).

6

Фото: KMRC Running Club, Діма Коваленко, Віталій Данченко

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь