Спецпроєкти

Книжковий Арсенал: які книжки купувати?


З 17 по 21 травня у Києві пройде вже VІІ "Книжковий Арсенал". Розповідаємо, які літературні новинки не можна проґавити.

Видавництво Старого Лева

Володимир Єрмоленко, “Ловець океану”

Перший художній роман Володимира Єрмоленка – це водночас і осучаснення епосу, і наближення читача до нього. Головний герой книги – воїн та мандрівник Одіссей. Він повертається додому в Ітаку після двадцяти років блукань світом, але не знаходить ні своєї дружини, ані сина – лише руїни будинку. Одіссей розуміє, що став на хибний шлях і тепер змушений виправити свої помилки. Він вирушає назад до Трої, щоб знову пройти крізь вогонь, воду та царство смерті – і віднайти себе.

Презентація: зал “Фарби”, 20 травня, 15:00

Джон ЛеКарре, “Нічний адміністратор”

Історія нічного адміністратора розкішного готелю вже здобула тисячі прихильників у всьому світі – за мотивами книги було знято міні-серіал із Г’ю Лорі та Томом Гіддлстоном у головних ролях. Але істину про те, що книжка завжди більш захоплива, ніж екранізація, ніхто не відміняв. “Нічний адміністратор” – шпигунський роман, написаний колишнім працівником британської розвідки Джоном ЛеКарре. У центрі сюжету – адміністратор готелю та колишній солдат Джонатан Пайн, який стає свідком підозрілих подій і повідомляє про них британській владі. Після цього починають помирати близькі йому люди, і Пайн вирішує виступити проти “найгіршої людини на планеті”.

Девід Герберт Лоуренс, “Коханець леді Чаттерлей”

“Коханець леді Чаттерлей” – останній і найбільш відомий роман англійського письменника Девіда Герберта Лоуренса. Перша публікація у 1929 році викликала скандал і була затаврована як порнографія. Тим не менше книгу вважають атласом анатомії любові – у ній без прикрас та завуальованості розповідається про еротику, сексуальність та жіночу чуттєвість. Роман також є квінтесенцією роздумів про дисгармонію духовних і матеріальних потреб сучасної особистості. 

Обговорення: зал УВК, 20 травня, 15:00

Ернест Гемінґвей, “Старий і море”, «Фієста. І сходить сонце!»

“Старий і море” – одна із найбільш вражаючих книг Гемінґвея, яка проймає читачів ось уже кілька поколінь. Історія простого кубинського рибалки надихає, показуючи приклад незламності людського духу та життєвої боротьби. Щоразу при перечитуванні вона викликає у нас хвилю емоцій та нових думок. Твір уперше за часи незалежності України вийде українською мовою у класичному перекладі Володимира Митрофанова.

Головний герой книги «Фієста. І сходить сонце!» – післявоєнне “втрачене покоління” 1920-х років. Розчароване, воно може відчути життя лише в рідкісні моменти вияву справжніх емоцій, а час між ними заповнює алкоголем, розвагами та пошуком пригод у Європі. Письменник тонко передає інстинкт саморуйнування героїв, який не полишає їх протягом цього безкінечного святкування.   

Обговорення: видавничий майданчик, 19 травня, 15:00

Прімо Леві, «Чи це людина?»

Прімо Леві судилося стати одним із найголосніших письменників, які розповіли світу про злочини Голокосту. У 24-річному віці, будучи молодим хіміком, він потрапляє до концтабору в Аушвіці, де намагається не просто вижити, а й залишитися людиною. Цей автобіографічний твір в’язня, приреченого на смерть, але спраглого до пошуків душевних проявів навіть у найпекельніших місцях, проймає і сповнює повагою до життя у будь-яких його проявах.

Обговорення: сцена “Гербарій”, 20 травня, 14:00

Катерина Калитко, «Земля загублених, або Маленькі страшні казки»

Поетеса та перекладачка Катерина Калитко дебютує зі збіркою малої прози, яка включає 9 оповідань про так звану Землю загублених – фантастичний світ із безперервною війною. Часом цей світ нагадує Балкани, а часом – Україну: химерне тут переплітається з дійсністю, а прадавній фольклор – з елементами сучасної драми. Хтось назвав книгу гіпнотичною, і з цим складно не погодитися – її заколисуючий ритм тримає читача у напрузі до останньої сторінки.

Обговорення: зал “Дукат”, 19 травня, 18:00

Володимир Рафєєнко, «Довгі часи»

Міською баладою, або ж казкою для дорослих про життя під час війни, називають роман Володимира Рафєєнка. Перша частина – фантасмагорична: у ній розповідають про лазню, де зникають окупанти, колорадських жуків із ногами-кинджалами, переродження через смерть. Друга ж частина – реалістичні новели про людей, які не змогли чи не захотіли покидати Донецьк, коли почалася війна. Від їхніх історій стискається серце, і кров холоне в жилах.

Обговорення: кінозал №1, 20 травня, 16:00

“Медуза”

Тімоті Снайдер, “Чорна земля. Голокост як історія і застереження”

Тімоті Снайдер – один із найпопулярніших в українському середовищі західних істориків. Його книга “Чорна земля. Голокост як історія і застереження” була завершена ще у 2014-му, а українською видана на початку цього року, коли проблеми, підняті в ній, стали ще більш гострими та на часі. Згідно з автором, стратегією Гітлера було відновлення балансу (і необхідних німцям ресурсів) на планеті, яку він і намагався реалізувати через Голокост та ведення постійної війни в Європі. Снайдер попереджає, що світ не усвідомив уроки минулого, тому існує загроза. що історія знову піде по колу. 

Центр Аґнона

Євгенія Сенік, Андрій Любка, Софія Андрухович, «Ключ у пальто»

Євгенія Сенік, Андрій Любка та Софія Андрухович стали гостями літературної резиденції, яка тривала у Бучачі протягом серпня – жовтня 2016 року в рамках проекту «Аґнон: 50 кроків, щоб зрозуміти». Проект створений на згадку про Шмуеля Йосефа Аґнона, який отримав Нобелівську премію в 1966 році за ряд текстів, у яких йдеться і про Бучач. Кожен із письменників описав свої враження про легендарне місто, які й увійшли до збірки. 

Обговорення: кінозал №1, 19 травня, 14:00

Vivat

Севгіль Мусаєва-Боровик та Аліма Алієв, “Мустафа Джемілєв: я – українець”

Алім Алієв та Севгіль Мусаєва – українські журналісти кримськотатарського походження, котрі написали книгу про національного лідера кримських татар Мустафу Джемілєва. Джемілєв присвятив своє життя боротьбі з системою, пройшов через радянські в’язниці і став символом повернення депортованого народу на рідні землі. Після анексії Криму у 2014 році в його історії почалися нові випробування. Тепер знаний правозахисник та уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу на міжнародному рівні відстоює права своїх земляків.

Презентація: зал “Фарби”, 20 травня, 17:00

Михайль Семенко, “Кобзар”

Михайль Семенко, поет доби Розстріляного відродження, був першим українським футуристом. У 1924 році він видав дві збірки своїх творів за період з 1910 по 1922 роки під назвою “Кобзар”. Більше 400 сторінок книги склали його поезії владивостоцького періоду. Семенко активно вводив в українську лірику урбаністичну тематику, сміливо використовував верлібр, експериментував із новими словами та образами. Внесок Михайля у розвиток української модерної поезії 1920-х років складно переоцінити.

Олександр Михед, “Транзишн”

Олександр Михед — письменник, куратор, мистецтвознавець. Його остання книга складається з десяти оповідань, чотири з яких написано за реальними подіями, а інші шість – горор-фантастика. Письменник подорожує на межі минулого та майбутнього, повсякчас стикаючись із самотністю. Своїми оповіданнями він перевіряє реальність на міцність і шар за шаром оголює її, немов нерв.  

Презентація: зал “Гербарій”, 19 травня, 16:00

КСД

Катерина Бабкіна, “Заговорено на любов”

Нову книгу Катерини Бабкіної “Заговорено на любов” ще називають збіркою емоцій. Кохання, біль, туга, війна, що вплітається в нашу реальність – все в ній передано так тонко та достовірно, що кожен читач обов’язково впізнає на сторінках себе. Критики кажуть, що збірка сподобається навіть тим, хто не надто захоплюється поетичними формами – вона правдива і відверта.

Презентація: поетична сцена, 21 травня, 19:00

S.T. ART Foundation

Нікіта Кравцов, “War is over”

Арт-бук “War is over” представляє собою книгу з малюнками Нікіти Кравцова та поезією Антона Слєпакова. Нікіта та його дружина Камій надихнулися відомим прикладом боротьби за мир Джона Леннона та Йоко Оно у 1969 році. Вони запросили до співпраці відомого музиканта та фронтмена гурту “Вагоновожатые” Слєпакова, а також зробили для книги “оголені” фото багатьох вітчизняних та зарубіжних знаменитостей, продовжуючи таким чином рух на захист миру.

Презентація: зал “Фарби”, 20 травня, 13:00

Видавництво 21

Мартін Поллак, «Цісар Америки. Велика втеча з Галичини»

На рубежі ХІХ–ХХ століть мешканці Галичини масово виїжджають шукати долі в Америку. Українці, поляки, євреї залишають рідні землі, тікаючи від насилля та голоду та сподіваючись на милість заокеанського американського цісаря. Покинути країну їм допомагають численні злочинці та торговці людьми, які не соромляться наживатися на чужій біді. Поллак розповідає про соціальну катастрофу біженців, яка через 100 років знову стає актуальною в Європі та Україні.

Презентація: сцена “Кафе Європа”, 19 травня, 19:00

Марек Гласко, «Красиві двадцятилітні»

Марек Гласко – польский прозаїк та кіносценарист, який став легендою свого покоління та символом нонконформізму. Його книга «Красиві двадцятилітні» – автопортрет на тлі комуністичної Польщі та розбурханої Європи загалом. Історія, написана “дивною мішаниною жаргону, урядових повідомлень, лексики вулиці й партійних зборів”, є найвідомішою книжкою автора і досі здобуває численних прихильників у всьому світі. 

Laurus

Олександр Ірванець, “Харків 1938”

Новий роман-антиутопія Олександра Ірванця з’явився після семирічної перерви у його творчості. Сам автор визначає жанр книги як альтернативну історію: націонал-соціалістична Україна 1938 року зі столицею у Харкові, президент Коновалець та інші реальні постаті у несподіваному контексті. Шанувальники творчості письменника помітять, що схожий прийом Ірванець використав у вже класичному своєму романі “Рівне/Ровно”.

Презентація: сцена “Гербарій”, 20 травня, 18:00

“Вавилонська бібліотека”

Борис Віан, «Серцедер»

Віана визнано класиком інтелектуального кітчу, яскравим представником післявоєнного французького авангарду. За словами видавців, його роман “Серцедер” – захоплива психоаналітична пригода серед фантасмагоричних пейзажів та неймовірних героїв. Це перша книга видавництва “Вавилонська бібліотека” – до цього вони позиціонували себе як перекладацький проект, що мав на меті знайомити українців з найцікавішими, але малодоступними зразками світової літератури.

“Комора”

Іван Козленко, “Танжер”

Богемний молодий одесит Орест отримує пропозицію знятися в експериментальному кіно. Він погоджується, не підозрюючи, що це стане для нього не блискучим стартом кар’єри, а початком дивних стосунків, у яких сплітаються історії персонажів фільму та самих акторів. Перед читачем розкривається інша Одеса – без дратівливого шлейфу радянської культури, але як місто української революції, свободи і творчості, що не має меж.

Презентація: зал “Фарби”, 21 травня, 19:00

Яцек Денель, “Матінка Макрина”

Яцек Денель – польский письменник, перекладач і поет, удостоєний численних нагород за свої твори, героями яких переважно є люди з минулого. “Матінка Макрина” – не виключення. Макрина Мечиславська, свята мучениця за католицьку віру, мала аудієнції в Папи і зналася з Адамом Міцкевичем, її уваги шукали аристократи і сановники, а видатні діячі того часу згадували про неї у своїх творах. Цією книгою Денель ще раз показує читачам, що видатні містифікації, під вплив яких підпадають тисячі розумних та освічених людей, – не винахід “епохи постправди”.

Видавничий дім “Києво-Могилянська академія”

Володимир Цвіль, “Невідомий Кандинський”

У книзі “Невідомий Кандинський” уперше подаються маловідомі факти з життя великого художника. Автор розповідає про “українські” періоди у творчості Кандинського, а також розкриває історію невідомої досі колекції акварелей художника. Книга розрахована на фахівців з історії мистецтва, але буде цікава і пересічному читачу, небайдужому до теми творчості.

Обговорення: зал УВК, 20 травня, 11:00

“Критика”

Михайло Назаренко, «Поховання на могилі: Шевченко, якого знали»

Тарас Шевченко як постать оповитий численними ідеологічними штампами та надінтерпретаціями, які наразі буває складно відокремити від реальності. Тому, розпочавши роботу над книжкою, автор мав на меті розповісти історію генія через численні народні перекази про нього, створивши так звану “паралельну біографію”. Назаренко запитує: якщо Шевченко – пророк, то що саме він пророкував? Разом із читачем він захопливо і послідовно дає відповідь на це питання на сторінках своєї книги.

Ґульнара Бекірова, «Півстоліття опору: кримські татари у 1941–1991. Нарис політичної історії»

Ґульнара Бекірова – історик кримських татар, журналіст, член українського ПЕН-клубу. Уже багато років вона вивчає тему національного руху кримських татар за повернення на історичні землі, тож книга «Півстоліття опору: кримські татари у 1941–1991. Нарис політичної історії» стала логічним продовженням її досліджень. На “Книжковому Арсеналі” авторка представить свою нову роботу за участі Мустафи Джемілєва, Рафата Чубарова та Миколи Рябчука.  

Обговорення: зал “Дукат”, 20 травня, 16:00

Самміт-книга

Сергій Тримбач, «Кіно, народжене Україною. Ілюстрована історія»

Матеріали книги охоплюють період від ХІХ–ХХ століття до нашого часу, коли почалося відродження кінематографа України. Ювілей Кіностудії ім. О. Довженка став приводом оприлюднити матеріали, на які давно чекали. Новизна видання – у висвітленні кіноосвіти, кінопрокату, державної політики, а не лише мистецького процесу як такого. Автори книги реконструювали основні події, що стосувалися життя кінематографістів та глядачів за останні майже 120 років.

Презентація: кінозал №2, 18 травня, 19:00

“Дух і Літера”

Амос Оз, “Євреї та слова”

Чому слова настільки важливі для євреїв? У пошуках відповіді на це питання батько та донька, письменник та історик мандрують сторінками єврейської історії. Культурна ідентичність, жіночі голоси в літературі, єврейський індивідуалізм – досліджуючи ці та багато інших тем, автори демонструють, що традиція в письмі залежить від постійного діалогу між поколіннями. Саме тому слова у їхньому розумінні простягаються живим ланцюгом крізь століття від Авраама до його нащадків у наш час.

“Урбіно”

Богдан Лебль, “Пекло ввійшло до раю”

«У день, коли вибухнула Друга світова війна, мені було сім років та чотири місяці, і я мешкав у селі Ясень над Лімницею”, – так розпочинається книга популярного поета і прозаїка Богдана Лебля. У ній він розповідає про часи свого щасливого дитинства в Карпатах незадовго до того, як туди прийшла спочатку Червона армія, а потім – німецька. Текст заворожує і не відпускає читача до кінця.

Презентація: сцена “Гербарій”, 19 травня, 12:00

“Наш формат”

Насім Талеб, «Чорний лебідь»

Світовий бестселер – тепер і українською. Малоймовірну подію, яка має колосальні наслідки, колишній трейдер, а наразі успішний письменник Насім Талеб називає Чорним лебедем. Чи можливо було спрогнозувати прихід до влади Гітлера і Другу світову війну? А наслідки інтернету чи поширення ісламського фундаменталізму? За словами автора, усім, що має хоч якесь значення, керує Чорний лебідь.

Обговорення: бізнес-майданчик, 17 травня, 18:00

Pabulum

Василь Шульга, «Invisible photo business»

Книга розповідає, що і як слід робити, щоб стати професійним рекламним фотографом. Її автор Василь Шульга – співвласник та генеральний директор компанії Positive Pictures. За вісім років свого існування компанія виконала близько чотирьохсот фотопроектів. Серед брендів, для яких компанія створювала фотозображення — McDonalds, Gillette, Duracell, Raiffeisen bank, Nescafe, Nemiroff, Honda, Adidas, Lipton та інші. Книга «Invisible photo business» дозволить краще уявити, що таке фотобізнес, а новачкам – уникнути багатьох помилок на шляху до успіху.

Презентація: зал “Дукат”, 19 травня, 19:00

Темпора

Джозеф Макелрой, “Бомба”

Джозеф Макелрой – знаковий американський письменник та лауреат численних літературних премій. Його роман “Бомба” вважають одним із найскладніших творів американської постмодерністської літератури. Книга навмисно перенасичена термінологією і жаргонізмами – Макелрой вважає, що читач завжди повинен перебувати у сумнівах, чи правильно він зрозумів інформацію, бо це є ключовою навичкою нашого часу.

“Основи”

Євген Нікіфоров, Лізавета Герман, Ольга Балашова, “Decommunised: Ukrainian Soviet Mosaics”

Київський фотограф Євген Нікіфоров три роки подорожував Україною в пошуках найбільш цікавих творів мистецтва 1950–1980-х років періоду радянського модернізму. Всього він знайшов більше 1000 уцілілих мозаїк. На сторінках видання селяни, космонавти і спортсмени з кольорової смальти або кераміки ілюструють радянське життя таким, яким воно мало бути офіційно представлене. Книга є першим комплексним дослідженням цих монументальних мозаїк – визначних артефактів культурної спадщини епохи.

Дискусія: сцена “Кафе Європа”, 18 травня, 14:00

Квитки на “Книжковий Арсенал” наявні у продажу онлайн.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь