Спецпроєкти

Не Нотр-Дамом єдиним: культурні пам’ятки України, що потребують реконструкції


1

На відновлення Нотр-Даму де Парі після пожежі меценати вже готові виділити немаленьку суму. Ми всією душею переживаємо за долю французького собора, але не забуваємо про наші культурні пам’ятки. І вам нагадуємо про ті, що гріх не реконструювати.

Собор Успіння Пресвятої Богородиці

Інша назва – Зельцький костел. Він знаходиться на півдні України, біля кордону з Молдовою.

Назва “Зельцький” з’явилася через розташування на місці собору німецької колонії Зельц ще у 18 столітті. Сам костел збудували німецькі колоністи у 1901 році. Тоді ж у соборі встановили вівтар, зроблений в Австрії. Трохи пізніше з’явився ще один боковий вівтар, кафедра та дерев’яні статуї Святого Антонія та Іісуса. Зараз від убранства церкви нічого не залишилось.

Під час революції та Другої світової собор було остаточно зруйновано, і реставрувати його не стали. Замість величної будівлі можна побачити лише залишки колишньої краси.

Невідомо, чи захочуть колись виділяти мільйони доларів на реконструкцію собору. А шкода.

Свято-Миколаївський храм

Перший храм збудований в 1890 році. Під час Другої світової його зруйнували, а замість встановили залізнодорожнє управління. Новий храм збудували у 50-х – одна з місцевих жінок заповіла під реконструкцію свій будинок. У 1975 році відбулася реконструкція. Але буквально на днях храм накрило новим нещастям.

Будівля в Люботині сильно пошкоджена через пожежу, яка відбулася 14 квітня цього року. Полум’я знищило частину храму, а також книги, ікони та інші реліквії, що були всередині.

Поки причини пожежі не відомі, але зараз головне – відновити будівлю.

Будинок Сікорського

Маєток, де на початку століття жили два генії – лікар Іван Сікорський та його син, авіаконструктор Ігор Сікорський, – багато років повільно розвалюється.

Будинок мав стати музеєм після реконструкції. Але ось проблема – реконструювати його ніхто не поспішає. Зараз будівля є власністю Міноборони, що не має коштів на відновлення. У відомстві також пояснюють – будинок Сікорського знаходиться під арештом, і поки неможливо передати його на реставрацію.

Сподіваємося, що ця історична пам’ятка вже ж буде сбережена.

Дохідний будинок на Андріївському узвозі

За 128 років свого існування будинок встиг побачити немало подій та прихистити різних людей.

На папері будівля формально є пам’яткою архітектури, тому має ретельно охоронятися. Реальне життя, на жаль, із законом не співпадає.

Реставрацію будинку проводити поки не збираються.

Це далеко не повний перелік будівель, що потребують реконструкції. Кожен з нас може зберегти пам’ятки старовинної архітектури. Для цього потрібно принаймні цінувати створене багато років тому, не псувати фасади кривенькими графіті та викарбуванням безцінних написів “тут був Андрюха”. І, звісно, підтримувати ініціативи збереження та реставрації.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь