Спецпроєкти

Не лише ведмеді на велосипедах. 5 фактів про цирк, які ви ніколи не чули


Що таке цирк? Розваги, яскраві різнокольорові намети, леви, що стрибають крізь вогонь, слони, ведмеді, що їздять на велосипедах, відчайдухи, що ковтають шпаги, та клоуни, які у безглуздому вбранні намагаються викликати сміх у дітей та дорослих?

Свята правда. З поправкою на те, що мова про тварин нині не йде: недарма в Україні була створена організація UAnimals — всеукраїнський гуманістичний рух, який бореться за права тварин. Власне кажучи, свою діяльність UAnimals розпочав саме із масштабної боротьби проти експлуатації тварин у цирках.

Редакція bit.ua щиро переконана, що цирк — це не про тварин, а про магію, веселощі та незабутні враження. Вже цими вихідними 28, 29 та 30 червня у 19-му павільйоні ВДНГ відбудеться Circus Night Market, який влаштовує команда барахолки у «Кураж Базар». Ми пропонуємо купувати квитки вже зараз, а не на вході (чому саме – читайте нижче), а тим часом розповідаємо вам цікаві факти про циркове мистецтво. Впевнені, ви про них навіть не чули!

Факт перший

Манеж цирку ніколи не змінює свого розміру. Немає значення, в якому місті чи селі виступає циркова трупа або скільки гостей запрошено на виставу — розмір манежу від цього не змінюється.

Починаючи з XIX століття, стандартний діаметр циркового манежу становить 13 метрів. Така вимога була започаткована відносно виступів, де мали місце бігові трюки на конях: акробатам треба було підтримувати однаковий кут нахилу тварини для бездоганного виконання трюків. Подібні умови й досі висуваються для будь-якого цирку у будь-якому місті чи країні світу. Навіть, якщо у цирку немає тварин.

Факт другий

У Старій Європі цирк мав місце вже з VIII століття. Проте церква була дуже проти появи вуличних акторів у містах: акробатичні трюки на фризах надгробків і танці з дикими тваринами тоді вважалися не дуже адекватною ідеєю.

У церквах та соборах навіть проводили служби з метою замолювання гріхів жителів міста. Священники вірили, що саме через гріхи містян з’являється стільки «циркової нечисті». Оскільки інтерес до циркових  артистів не вщухав, а ставав лише дедалі більшим, було прийняте рішення офіційно дозволити артистам виступати на місцевих ярмарках. Найпопулярнішим став триденний ярмарок Святого Бартоломео, що кожного року проходив при монастирі на лондонській околиці протягом 700 років.

Факт третій

Усі клоуни — італійці. Так, це не жарт. Ті, кого ми звикли бачити у гримі та перуках, прийшли до нас із сонячної Італії. До моменту створення класичного дуету клоунів, світ познайомився не з однією сотнею загримованих акторів, головна зброя яких — гумор і жарти.

Класика циркового жанру — Арлекіно та П’єро. Перший вважається нащадком ранніх уявлень про диявола. А останнього називають повною протилежністю Арлекіно: недарма у цирку існує поняття «сумний клон».

Факт четвертий

Однією з найбільш небезпечних кваліфікацій циркової естради вважається слеклайн — ходіння по канату. Проте спочатку канатоходці не планували працювати у цирку. Цю професію розвинули прості робочі: майстри плетіння канатів і дротів після вироблення продукту мали перевіряти свій товар на міцність. Для цього вони натягували канат або дріт між деревами, ставали на нього ногами та, балансуючи, стрибали на ньому, бігали, ходили чи просто сиділи.

З часом дехто з майстрів навчився настільки вправно балансувати, що перехожі стали з цікавістю спостерігати за цим. Так поступово вміння балансувати перетворилося у мистецтво еквілібристики.

Факт п’ятий

У різні часи у Києві існувало безліч цирків. Найперші згадки про цирк можна знайти ще за 1797 рік: тоді циркачі виступали на ярмарку на Контрактовій площі. У 1858 році циркове шатро було розміщено у Маріїнському парку. На сучасному стадіоні «Динамо» у 1863 році був відкритий майданчик із циркачами. На місці театру ім. Лесі Українки у 1875 році була відкрита перша стаціонарна будівля цирку. Надалі цирки відкривали та закривали на сучасному Майдані Незалежності, Бессарабці, на місці закритого кінотеатру «Україна», на перетині Червоноармійської та Саксаганського.

А от єдиним нині Національним цирком вважається будівля на проспекті Перемоги, яку збудовали у 1960 році.

___

Заглибитися разом із друзями у культуру цирку, послухати сучасну музику та весело провести час ви зможете цими вихідними на Кураж Базар Circus Night Market. Вхід — 350 гривень у п’ятницю та суботу, 250 гривень у неділю. При замовленні на сайті Concert.ua — 250 грн. Дітям до 12 років, людям із інвалідністю, людям пенсійного віку, учасникам АТО, вагітним та іменинникам вхід безкоштовний.

Організатори «Кураж Базару» попереджують: у випадку, якщо 19-й павільйон і вся територія буде заповнена, вони залишають за собою право призупинити вхід на територію барахолки. Але, незважаючи на кількість відвідувачів, усі, хто придбає квиток заздалегідь, матимуть змогу відвідати захід.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь