Спецпроєкти

«Щомісяця нам віддають до 13 тонн речей». Інтерв’ю з продавцем благодійного магазину «Ласка»


«Ласка» – це благодійний магазин, що функціонує за звичною для Європи та США схемою: одні люди віддають речі, інші їх купують. 85 % речей благодійний магазин передає до дитячих будинків, будинків соціального типу та для літніх людей, центрів для інвалідів, шкіл-інтернатів тощо. Решту 15 % відвідувачі магазину можуть придбати. Виручені кошти, за винятком витрат на утримання магазину, йдуть на фінансування благодійних проектів і підтримку тих, хто цього потребує.

Мета проекту – створення зручної та прозорої систему збору й сортування одягу, подовження їхнього життєвого циклу для зменшення кількості текстильного сміття.

Ми поспілкувалися з продавцем «Ласки» про функціонування магазину, обсяг непотрібного одягу, який люди віддають щороку, і про важливість усвідомленого споживання. А ще послухали про сумні й кумедні випадки з історії магазину і затишно посиділи, попиваючи смачну каву – так, тут ще й роблять каву і чай.

Про функціонування магазину та його мету

Про «Ласку» я дізнався від друзів доволі давно. Завжди цікавився проектами, які допомагають бездомним людям і тваринам. Тому й «Ласка» зацікавила. Це все одразу: допомога бездомним тваринам, дитячим будинкам, будинкам престарілих і багато іншого. Крім того, ця платформа є своєрідним трампліном для активістів і небайдужих. У магазині почали працювати мої друзі, і через якийсь час я також приєднався до команди. Хоча в мене є інша робота, зовсім не пов’язана зі сферою продажів чи з благодійністю.

На жаль, в Україні подібних соціальних проектів, та ще й таких масштабних, дуже мало. Я намагаюся бути в курсі всього, що відбувається в цій сфері. Мені це цікаво, і я бачу в цьому шлях до позитивних змін у суспільстві.

«Ласка» працює вже сьомий рік. З маленького приміщення під «Фазендою» магазин виріс у великий самостійний проект із двома локаціями в центрі Києва. Протягом п’яти років 60 % прибутку перераховували у благодійні фонди. Але жодний проект (соціальний чи бізнесовий) не може існувати без фейлів. Постійно доводиться вчитися на власних помилках, щоб змінюватися й зростати. Рік тому було прийнято рішення призупинити фінансову допомогу благодійним проектам, зосередившись на власному розвитку. Приміщення «Ласки» потребують ремонту. А ми хочемо, щоб і співробітникам, і відвідувачам було зручно й затишно.

Зараз благодійну допомогу надаємо тільки речами та невеликими сумами грошей для притулку тварин, постійно працюємо з 10 фондами. Обираємо для співпраці лише ті, які вже зарекомендували себе як надійні. До того ж просимо надавати звіти про передані речі, відвідуємо заклади, якими опікуються фонди.

«Ласка» – це екологічна альтернатива концепт-сторам, якісний апгрейд формату секонд-хенд.  Ми дбайливо відбираємо речі, розгладжуємо їх парою та акуратно розвішуємо, щоб дивитися й обирати було зручно. Плюс не ходимо за відвідувачами, не нав’язуємося, не намагаємося втюхати їм непотрібні речі. При цьому, якщо є якісь запитання, завжди відповімо, підкажемо, пояснимо.

Головна перевага – шопінг, який не шкодить планеті. Ми бачимо, скільки речей приносять люди, і від цього іноді стає страшно. Від розуміння того, що речей виробляється так багато і люди купують безліч непотрібних, які майже не носять. Користуючись нагодою, прошу: купуйте менше, навіть у нашому магазині чи секондах. Не беріть речей, якщо вони вам не потрібні.

Речі й усвідомлене споживання

Щомісяця більше тисячі людей приносять до «Ласки» від 9 до 13 тонн речей. З такими обсягами доводиться іноді залишати пакети в залі на кілька годин, бо місця на складі для них просто не вистачає.

Ми просимо приносити цілі й випрані речі, але не всі чують це прохання. Тому сортування може відбирати багато часу. Потрібно одразу відкласти речі, які відправляємо на апсайклінг. Потім відібрати те, що підійде для магазину і для фондів. Враховуємо специфіку фондів: одні працюють з пенсіонерами, інші з дитячими будинками. Є фонд, для якого потрібні тільки чоловічі речі.

Серед найнезвичайніших предметів, які нам приносили: ділдо, стріпи, костюми для еротичних танців, вживані бритви й епілятори. Речей, які використовувати вдруге негігієнічно, ми позбуваємося.

У нас є стелажі з речами, книгами, листівками, платівками, посудом, предметами інтер’єру, картинами. Дещо із цього можна забрати безкоштовно.

Час від часу українські бренди, дизайнери та стилісти передають пробні чи рекламні зразки. Іноді самі знаходимо круті вінтажні речі й аксесуари. Здебільшого наш асортимент це стильний ноунейм та якісний мас-маркет. Одяг відбираємо за власним смаком, при цьому враховуючи тренди та смаки нашої аудиторії. У нас мало чоловічих речей порівняно з жіночими: дівчата приносять одяг частіше. Дитячі речі ми одразу передаємо на благодійність.

Ми влаштовуємо своп-вечірки, де можна обмінюватися одягом, слухати класну музику й пити вино. Це чудова можливість приємно провести вихідний, позбутися непотрібного одягу і знайти те, що точно носитимеш у майбутньому.

Відвідувачі

Ми хочемо, щоб у магазині всім було комфортно. Підтримуємо затишну атмосферу: у нас можна випити чаю, кави, пограти в настілки, просто поспілкуватися з друзями. Також не заборонено приносити власну їжу чи організовувати збори активістів – лише близьких нам за духом ініціатив. Ми не підтримуємо жодні прояви ненависті чи ксенофобії.

У нас є постійні відвідувачі: хтось любить тут працювати, хтось дає уроки англійської й організовує спікінг-клаби. Є хлопці та дівчата, які проводять збори веган-активістів і захисників прав тварин. Ми й самі регулярно проводимо івенти: лекції про усвідомлене споживання та етичну моду, кінопокази, майстер-класи. Одна з основних цілей проекту – формування ком’юніті, тож намагаємося створити для цього найкращі умови. Хочеться, щоб людям було приємно, корисно, комфортно навідуватися до нас.

Іноді за день приходить усього 20–30 людей, а іноді потік такий, що немає часу видихнути. Зазвичай менше людей у погану погоду. Для магазина це, звісно, не дуже добре, але є й плюси: можемо приділити більше уваги кожному, поспілкуватися за горнятком кави. Я так познайомився з кількома хлопцями та дівчатами – виявилося, що смаки та погляди в нас схожі.

Приходить багато іноземців, переважно з Великобританії, Норвегії, Нідерландів, Франції, Німеччини. У Європі проектів на кшталт «Ласки» набагато більше, ніж у нас. Від деяких відвідувачів з інших країн я навіть чув, що вони хочуть переїхати до України. Спочатку ставився скептично і думав, що вони кажуть це із ввічливості. Але, спілкуючись із ними більше, зрозумів, що їм тут дійсно цікаво, що їм подобається атмосфера Києва й деяких закладів – нашого в тому числі.

P.S. Ми любимо «Ласку». Часто приходимо в позаробочий час – поговорити один з одним або допомогти. Це для нас більше ніж робота. Стараємося їздити до притулків для тварин, до дитбудинків, роздаємо обіди для підопічних «Жизнелюба».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь