Спецпроєкти

Архітектор про (анти)тренди в дизайні: мінімалізм, килими та дерево

Ще кілька років тому на першому плані в дизайні інтер'єрів був декор. Зараз в тренді функціональність. Насамперед меблі мають бути зручними, практичними і бажано екологічними. А найкращий дизайн – це мінімум дизайну.

Обирати меблі, які відповідають найсучаснішим запитам, ми поїхали з архітектором дизайнерської студії Sergey Makhno Architects Віктором Захарченком. Днями Журнал Deezen відзначив оригінальний інтер'єр будинку, створений цією студією. Меблі роздивлялися в новому меблевому центрі «Аракс». Він відкрився у вересні.
Підбираємо меблі під дизайн, а не навпаки
Віктор Захарченко, провідний архітектор дизайнерської студії Sergey Makhno Architects:

«В інтернет-шопах ми бачимо студійні знімки меблів. Перед тим як їх зробити, фотограф довго виставляв оптимальне світло, ворс дивана причісували, а стіл, можливо, тільки-но підфарбували. Тому завжди краще приїхати в салон – посидіти та полежати на дивані, перевірити якість швів та дізнатися, наскільки він м'який і ергономічний. В шоурумі ви бачите меблі такими, якими вони будуть у ваші кімнаті».
Новий «Аракс» розташований у передмісті Києва. Якщо немає заторів, з центру столиці сюди можна доїхати на автівці за півгодини. Дорогою розмовляємо про те, навіщо взагалі їхати в магазин, якщо є інтернет.
Якщо ви хочете повністю оновити інтер'єр, краще їхати до меблевого центру разом з дизайнером, а перед тим бажано позбутися всіх меблів, які були у квартирі.

«Буває, що людині важливо лишити якийсь один улюблений предмет – наприклад, шафу або ліжко. Доводиться будувати під нього всю концепцію дизайну кімнати. Результат може вийти не дуже, бо меблі – це те, що наповнює інтер'єр змістом, а не навпаки. Спочатку ми підбираємо дизайн, кольорову гаму, а вже потім їдемо за меблями», – говорить Віктор.

Якщо не підключати дизайнера, може вийти стиль на кшталт «дорого-богато». Це коли власник житла купує найдорожчі меблі в салоні, не замислюючись над тим, чи пасують вони до квартири та одне до одного. Річ може бути недорогою, але на своєму місці і радувати око, а може коштувати шалені гроші й зовсім не вписуватися в інтер'єр.
«Коли в нас болить зуб, ми йдемо до стоматолога, повідомляємо про свою проблему і довіряємо йому лікування, а не підказуємо, що робити. Так само з дизайном. Ми йдемо до професіонала, розказуємо йому свої побажання та смаки, а його завдання – створити інтер'єр, в якому вам буде затишно жити», – вважає Віктор Захарченко.

Дизайнер спитає не тільки, які кольори чи матеріали ви любите, а й чим цікавитесь, який у вас спосіб життя, скільки людей житиме в квартирі і чи будуть в ній діти і домашні тварини. Це важливо знати, щоб підібрати матеріали: наприклад, шкіряний диван проживе недовго, якщо у вас кішка, а з велюру та плюшу буде важко відчистити собачу шерсть.
Меблі мають бути функціональними
У новому «Араксі» три поверхи, і тут можна підібрати меблі під будь-який стиль: від класичного «вікторіанського» до сучасного скандинавського. Ми просимо Віктора обрати для нас щось максимально «трендове».
«Говорити про тренди важко, у світі багато всього, і будь-які рішення за умови хорошого виконання можуть бути трендовими, – каже він. – Поганих стилів не буває. Особисто для мене антитренди – це золото, балясини та будь-що класичне. Для мене це вже старе, а хочеться робити щось нове. Якщо комусь подобається антикваріат та багети – це його вибір. Але відповідати сучасним тенденціям вдасться тільки тим, хто практикує мінімалізм».

У наш час враження чогось дорогого справляє зовсім не золото та оксамит. Мінімалістичний дизайн з брендовими меблями – це дорожче та крутіше за колони та бахрому.
«Престижні прогресивні виробники намагаються внести оптимальний функціонал у свій продукт, щось ультрасучасне, – говорить Віктор. – Це нові технології та нові екологічні матеріали, які коштуватимуть дорожче за шар позолоти. У тренді – практичність, простота і ще раз практичність».

Ще кілька років тому за основу дизайну брали декор, але зараз функціональність – на першому місці. Мінімум дизайну – найкращий дизайн. Кожна річ має бути практичною і виконувати якусь функцію. Якщо функціонального навантаження в предметі мало, а декору багато – це суперечить сучасним трендам. А ціна – далеко не головний показник. Речі за $10 000 та за 2 000 гривень інколи можуть візуально не дуже відрізнятися.
Крісло, яке тебе обіймає слонячими вухами
Першим привертає нашу увагу крісло в стилі 60-х. Здавалося б, не зрозуміло, що така річ робить у сучасному меблевему центрі.

«Якщо у вас інтер'єр у стилі хіпі, Boney M, це крісло впишеться в нього ідеально, – говорить Віктор. – Це дуже специфічна річ. Для мінімалістичного інтер'єру воно, звісно, не підійде. Яскраві кольори, вініл, круглі лампи, геометричні фігури в текстилі були дуже поширені в 60–70 роки, і цей предмет звідти. Поруч така ж модель крісла, але в іншому кольорі – і це вже зовсім інший стиль. Оце друге крісло я поставив би в більш сучасний інтер'єр».
«Ось це сусіднє крісло я б теж запропонував своїм клієнтам. Тут прикольно загинається спинка – видно, що розробники шукали свіже рішення. Воно приємне на дотик, доволі м'яке і водночас доволі тверде. Так, це моє. Але вибирати меблі з дизайнером має клієнт. Якщо я буду вибирати те, що подобається особисто мені, це буде моя квартира, а не його».
«А це лампа і крісла, розроблені нашою студією Sergey Makhno Architects. Ми називаємо ці крісла "слонами". Вони для того, щоб читати книжки. Усамітнюєшся, розслабляєшся, а слон ніби обіймає тебе своїми вухами».
«А ось цей диван чудово пасуватиме до сучасного інтер'єру. Це така стилістика під "компашку друзів". У ньому є дизайн, інновації, інженерне рішення. На ньому зручно сидіти, можна повертатися до співрозмовника, круто».
«Оцей яскравий зелений диван може стати акцентом серед абсолютно сірого інтер'єру. Або навпаки – може бути ледве салатовий або світло-зелений інтер'єр і диван як яскрава пляма. Але багато яскравих кольорів у дизайні використовувати не варто, бо морально в цьому жити буде важко.

Особисто я люблю червоний, чорний та білий кольори. Але я не вважаю, що існують кольори, які зовсім не можна використовувати в дизайні. Важливо вміти їх поєднувати. Не треба пускати в простір всю веселку. Беремо два-три кольори, які будуть домінантними, та граємося з ними. Можна зробити один яскравий акцент в інтер'єрі. Ним може бути що завгодно, але особисто я – за арт-об'єкти: авторська скульптура, картина, сімейна ваза або лампа ручної роботи. Головне, щоб це не суперечило характеру людини, яка буде тут жити.

Загалом експериментувати треба обережно. Бо компроміси із самим собою – як в інтер'єрі, так і в житті – неможливі. Якщо вам щось сподобалось, ви принесли це в інтер'єр, а воно дратує, позбувайтеся цього одразу».
«А ось диван у сучасному стилі, в мене він асоціюється з чимось космічним. У класичний інтер'єр ми таке не помістимо. Тут є і лежак, і місце для сидіння, має бути зручно, але спершу треба спробувати».
Можна поєднувати все з усім, але має бути концепція
Тут же на першому поверсі бачимо несподіване – килими. Здавалося б, останнім часом у цього предмета єдиний функціонал – бути мішенню для висміювання. Але архітектор з нами не згоден.

«Килими досі актуальні, причому зараз в моді килими, зроблені під старину. Зачухані, облізлі, і це круто. Це впишеться в найсучасніший інтер'єр. Поруч з таким килимом може стояти сучасний диван, і вони чудово поєднуватимуться. Або якщо в інтер'єрі багато бетону чи відкрита стеля в стилі "лофт"».
«Дерево – це кайф, це екологічно чистий практичний матеріал. Такий пабний стіл впишеться і в брутальний "лофтовий" інтер'єр, і в мінімалістичний. Причому я б не сказав, що цей предмет – для квартири холостяка. У мене, наприклад, двоє дітей, і я купив для кухні схожі лавки, бо вони вічні.

Самому обрати стільці до столу, якщо ви не дизайнер, важко. Треба або порадитись із професіоналом, або підібрати стіл та стільці з однієї колекції. Там уже за вас подумав дизайнер, який розробляв ці меблі.
Не існує чітких правил, наприклад, що до круглого столу пасують тільки круглі стільці. Можна поєднати абсолютно все. Навіть хайтечний стіл з бетону та металу з класичним стільцем, на якому є різьблення. Але за цим має стояти якийсь задум. А річ, куплена просто так, завжди буде вибиватися з інтер'єру. "Намішаність" стилів часто називають еклектикою, цим словом намагаються виправдати ситуацію, коли ви купили багато різних речей, які сподобались кожна окремо. Але це не так. Усе повинне мати сенс, і дизайн теж – підпорядковуватися певним законам».
«А "комунальний" стіл – це ідеальна штука, якщо до вас часто приходять гості або приїжджають родичі. Знайти великий стіл у склі або з каменю майже неможливо, а дерево – матеріал, який підходить для цього ідеально. До того ж, його легко відреставрувати, якщо "покоцаєте", він не боїться пошкоджень».
Новий меблевий центр «Аракс» розташований у с. Ходосівка за адресою: Новообухівське шосе, 25.
Детальніше читайте
на сайті
магазину.