Спецпроєкти

Чому (не) варто відсипатися на вихідних?


Новорічні та різдвяні канікули для багатьох стають приводом не лише зібратися з близькими, а й вдосталь виспатися. Сесія, дедлайни, серіали Netflix – є безліч причин, з яких у будні не виходить нормально поспати. Іноді «надолужити» кілька годин відпочинку справді вдається лише на вихідних, з насолодою прокидаючись коли хочеться, а не від набридливого будильника. Наскільки такий сон (не)корисний і чому – пояснюємо детальніше.

Чому сон настільки важливий?

Перевірити важливість сну для організму можна самостійно: достатньо, наприклад, порівняти, наскільки продуктивно виходить вчитися/працювати після повноцінного 8-годинного відпочинку або після безсонної ночі. У ході дослідження впливу сну на розумові здібності з’ясувалося, що студенти, які спали в середньому 8 годин на добу, складали іспити краще, ніж ті, які спали менше. 

А от навіть маленький брак сну має довготривалі наслідки: якщо всього дві ночі поспіль спати менше 6 годин, велика вірогідність після цього ще кілька днів відчувати кволість. Крім того, недосип дорівнює антипродуктивності: пам’ять та результати роботи суттєво погіршуються через брак нормального відпочинку. У деяких дослідженнях наголошується на важливості ранкового сну для повноцінного та продуктивного робочого дня: нарешті є можливість виправдати запізнення через те, що проспав, науковими аргументами.

Міцний сон може знижувати ризик розвитку хвороби Альцгеймера та взагалі має безліч плюсів для здоров’я. Та за тривалістю сну варто пильно стежити: задовгий сон також не корисний, як і хронічний недосип.

Чому не варто відсипатися на вихідних?

Хоча денний сон кілька разів на тиждень може вдвічі знижувати ризик інфаркту чи інсульту, відсипання по 10-12 годин на вихідних вашому організму користи не принесе. Як мінімум ви не почуватиметеся відпочилими: нерідко після довгого сну люди почуваються «розбитими» та не мають бажаної бадьорости після прокидання. Краще від такого сну не стає, і недосип ним зовсім не компенсується. А як максимум – можете отримати серйозні проблеми зі здоров’ям.

Вчені виявили, що регулярний сон по 11 годин втричі збільшує ризик розвитку фіброза легенів. Фіброз – це патологічне розростання з’єднувальної тканини. Зазвичай хвороба виникає внаслідок тривалого запального процесу в організмі. Внаслідок фіброзу може виникнути легенева недостатність.

У ході дослідження з’ясувалося, що довгий сон впливає на здоров’я гірше, ніж недосип. У тих, хто спав менше 4 годин на добу, ризик виникнення фіброзу зростав удвічі в порівнянні з тими, хто спав 7-8 годин. А от у тих, хто любив провести в ліжку від 11 годин, ризики розвитку хвороби зростали аж утричі. 

Вчені пов’язують такі патологічні зміни в організмі зі зміною «часових генів». Білок, який цим геном виробляється, може впливати на вироблення колагену, а це у свою чергу сприяє зростанню тканини та виникненню рубців.

Зараз фіброз, за словами одного з авторів дослідження Джона Блейклі, належить до невиліковних хвороб. А от виявлення зв’язку між розладами сну та цим захворюванням відкриває нові шляхи лікування та профілактики. А ще є одним із доказів важливости нормального сну з його відповідною тривалістю.

Висновки та поради

Брак сну та періодичне «відсипання» – обидва варіанти для організму не найкращі. Так, ідеального варіанту – лягати спати та прокидатися приблизно в один і той самий час і спати 7-8 годин – у сучасному темпі життя досягти вкрай важко. Та більш-менш нормалізувати сон і не почуватися розбитим/-ою цілком реально. Поради для цього вкрай прості:

  • Намагайтеся відкладати гаджети принаймні за годину-дві до сну. Краще почитайте паперову книжку (або читалку з електронним чорнилом) – жодного синього світла, яке погано впливає на вироблення гормону сну мелатоніну та є однією з причин, з яких вам гірше засинається. 
  • Не варто перед сном терміново доробляти проєкти, думати про наступний робочий день або проблеми з другом/подругою. Дайте собі шанс повноцінно відпочити. Нічний час не найкращий для вирішення проблем.
  • Якщо маєте серйозні розлади сну, не затягуйте з візитом до лікаря. Не варто самостійно підбирати собі лікування від безсоння, тим паче «прописувати» самостійно антидепресанти – можете лише погіршити власне самопочуття та додати собі проблем.
  • Не відсипайтеся під час вихідних/відпусток. Так, є велика спокуса засидітися до глибокої ночі і спокійно прокинутися ближче до обіду. Та так робити не варто, і вище ми вже пояснювали, чому саме. Намагайтеся підтримувати свій звичний розпорядок – так ви і здоров’я збережете, і після вихідних/відпустки краще увійдете до робочого режиму.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь