Спецпроєкти

5 мистецьких виставок по всьому світу, які варто відвідати у 2020 році


Усе частіше люди планують свої подорожі з думкою про культурні події, які відбуватимуться в різних частинах світу. Галереї та музеї не просто пропонують варіанти, як провести вільний час, але й стають справжніми центрами тяжіння. У період масштабних фестивалів і виставок міста наповнюються цікавими людьми, заходами та локаціями.

Щоб ви не розминулися з голосними артпроєктами, bit.ua зібрав список популярних виставок у Європі (та одну в США), на які обов’язково потрібно зазирнути, якщо будете неподалік. Або й навмисно придбати квитки на улюблених митців.

Manifesta 13

Марсель, Франція

Червень–жовтень

Бієнале сучасного мистецтва Manifesta відкривається щодва роки в новому європейському місті. У 2020-му бієнале вперше відбудеться у Франції, у місті Марсель на березі Середземного моря. До вибору локації Manifesta завжди підходить обґрунтовано, адже культурні заклади міста будуть активно задіяні в програмі заходів.

Фокус-темою цьогорічної бієнале оголосили Traits d’union.s, що з французької можна перекласти як «тире». Художники шукатимуть нові моделі спільного існування, які зможуть об’єднати марсельські інституції з мистецькими практиками з усього світу. Також команда закцентувала, що прагне перейти від кураторського підходу до ширшого залучення соціуму й дослідницьких практик. Завдяки цьому місто зможе стати повноправним і активним учасником міжнародної бієнале. 

Відкриття Manifesta відбудеться 7 червня, а триватиме бієнале до 1 листопада. Одноденний квиток уже можна придбати на сайті за ціною early-birds – 16 євро.

Ван Ейк. Оптична революція

Гент, Бельгія

Лютий–квітень

У всьому світі збереглося лише близько 20 творів Яна Ван Ейка – одного з найпопулярніших митців Північного Відродження. Більше половини з них зібрав у себе Музей мистецтв у Генті, де тривалий час художник жив і працював. Власне, так і звучить тема 2020 року музею: «OMG! Тут був Ван Ейк!».

Тож уже зараз можна потрапити на найбільшу виставку Яна Ван Ейка, яка коли-небудь була організована. Окрім його робіт, у музеї можна побачити твори учнів і відомих сучасників майстра, а також копії його втрачених картин. 

Виставка вже розпочалася й триватиме до 30 квітня. Повний онлайн-квиток коштуватиме 25 євро, а в касі музею ви придбаєте його на 3 євро дорожче. 

Рік Рафаеля

Берлін, Вашингтон, Лондон і всі-всі-всі

Минулий рік для багатьох музеїв пройшов під гаслом Леонардо да Вінчі, тоді як у 2020-му вже відзначають 500 років зі смерті іншого італійського митця доби Ренесансу – Рафаеля Санті. Для цього галереї й музеї дістають зі своїх колекцій твори художника й влаштовують експозиції на тему.

До 26 квітня триває виставка в Берлінській картинній галереї, на якій виставлено шість робіт майстра. Найвідоміша з них – «Мадонна з гвоздиками» з колекції Лондонської національної галереї. Подивитися на картини можна за загальним квитком на всі виставки галереї, який коштуватиме 16 євро. 

Естафету перейняла Національна галерея мистецтв у Вашингтоні, де 16 лютого відбулося відкриття виставки найближчого кола Рафаеля. У експозиції представлено 26 робіт оточення художника, у частині яких він, ймовірно, брав участь. Американська ретроспектива триватиме до 14 червня. Вхід у галерею вільний. 

Наймасштабнішу виставку з творами Рафаеля можна буде побачити в Лондонській національній галереї з 3 жовтня. Там куратори обіцяють зібрати картини митця з багатьох великих європейських музеїв, тож експозиція має вийти найповнішою.

Також свої реверанси вбік Рафаеля мають зробити італійські музеї й галереї в Римі, Мілані та інших містах.

Музей Мунка

Осло, Норвегія

Літо–осінь

Уже кілька років у Осло будують новий музей Едварда Мунка – найзнаковішого норвезького художника, автора відомої картини «Крик». Культурний центр буде розташований на березі заливи в 13-поверховій будівлі, яка побудована спеціально для музейних потреб. До колекції увійде понад 28 тисяч творів Мунка, які будуть виставлені в 11-ти експозиційних просторах. Для відвідувачів відкриють сім поверхів, тоді як на інших розташовуватимуться дослідницькі осередки й робочі приміщення. 

Коли Музей Мунка відкриється (а організатори обіцяють зробити все до осени), він стане однією з найбільших інституцій, що присвячена виключно одному митцю. Але в музеї також буде виставковий простір для тимчасових експозицій інших художників.

Квиток до музею коштуватиме 120 норвезьких крон, що дорівнює 12 євро. 

Ретроспектива Марини Абрамович

Лондон, Велика Британія

Вересень–грудень

Королівська академія мистецтв вирішила провести одну з найсолідніших ретроспектив легенди перформансу – Марини Абрамович. Виставка охопить півстоліття творчости мисткині, а також представить актуальні роботи Абрамович на тему After Life. У останні роки художниця, якій восени виповниться 74 роки, все більше рефлексує над тілесністю людини, котра вже ближча до смерти, ніж до життя.

Ще один цікавий момент, який планують висвітлити на виставці: чи може перформанс жити після свого безпосереднього виконання? У фотографіях, відео, спогадах художниці чи глядачів? Як ми взагалі можемо його документувати та експонувати в таких збірних виставках?

Абрамович також буде брати участь у програмі проєкту, а зараз співпрацює з кураторами щодо реалізації майбутньої виставки. Відкриття заплановане на 26 вересня, а інформація щодо квитків має з’явитися незабаром.

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь