Спецпроєкти

Головні досягнення фемінізму


Вирішили вчинити як бунтівники та бунтівниці й опублікувати цей матеріал не 8 березня, а в лютому – аби у вас був час більше дізнатися про те, що саме зробив жіночий рух і чим ми йому зобов’язані. 

Право жінок голосувати на виборах

Довгий час жінки не мали права голосу на виборах через патріархальний устрій. У них були обмежені можливості та привілеї: вони залежали від батька/чоловіка і, відповідно, не мали права голосу. Навіть після введення цього права частину жінок через їхню расу чи соціальний статус довгий час не допускали до виборів.

На початку 20 століття жінки почали активно відстоювати власні свободи та виходити на вулиці, вимагаючи права на голосування та рівну оплату праці для жінок та чоловіків. Наприкінці 19 століття представницям жіночої статі дозволялося голосувати лише у Новій Зеландії. Законодавчо на міжнародному рівні право жінок голосувати було закріплено аж у 1948 році. Та й після цього в багатьох країнах половина населення не мала права віддавати голос на виборах: наприклад, у Кувейті, ОАЕ та Саудівській Аравії жінки отримали це право лише на початку 21 століття. У Ватикані й досі голосувати та приходити до влади можуть тільки чоловіки.

Право жінок на освіту

Із жіночою освітою все не так просто: з одного боку, в середньовічній Європі дівчата могли опановувати науку й мистецтво, вчити мови тощо. З іншого – освіта для жінок нерідко була класовою (спадкоємиці багатих родин могли її отримати, а дівчата з бідних – ні). Та й у багатьох країнах за межами Європи жінки доступу до освіти не мали. Довгий час дівчата не відвідували навчальних закладів – вчителі приходили до них додому. 

Звісно, жінки не були задоволені вибірковим доступом до освіти чи взагалі її відсутністю. Проблему почали активно підіймати вже в 19 столітті. Кілька лондонських вишів (Королівський та Бедфордський коледжі) почали набирати на навчання студенток. Першою ж студенткою вишу стала Жюли-Віктуар Доб’є. Дівчина з однодумицями змогла вибороти для жінок право складати іспити на отримання ступеню бакалавра у всіх французьких вишах. 

Та, на жаль, досі є країни, де питання освіти для дівчат лишається відкритим, і не всі мають можливість навчатися у школі чи, тим паче, університеті. У Пакистані, наприклад, навіть шкільна освіта для дівчат викликає суперечки, бо консервативні кола населення виступають за відсутність жіночої освіти.

Право жінок на розпорядження власним тілом

Зокрема право вирішувати, чи залишити (не)бажану дитину. Одвічна боротьба між рухами пролайферів і прочойсерів, перевага в якій зараз, скоріше, на боці вільного вибору. У багатьох країнах світу жінки можуть переривати небажану вагітність (щоправда, до певного терміну – зазвичай до 12 тижнів і до 20, якщо за медичними показниками). 

СРСР, до речі, була першою державою, де легалізували аборти. Щоправда, й так само швидко їх заборонили. Та після зростання кількости підпільних операцій, які калічили жінок, аборти знову офіційно дозволили.

Жінки здебільшого мають доступ і до контрацептивів (фемідомів, внутнішньоматкових спіралей, протизаплідних пігулок) та можуть уникати небажаної вагітности.

Та з репродуктивним правом також маємо проблеми й досі: у багатьох країнах світу жінки можуть робити аборт, але при цьому в Ірландії, яка вважається доволі прогресивною, до 2018 року вагітність можна було перервати тільки за медичними показниками. У 2016 році в Польщі розглядали законопроєкт, який мав би ввести кримінальну відповідальність як для лікаря, який робить аборт, так і для дівчини, яка ініціювала операцію. Жінки виходили на вулиці з вимогами скасувати законопроєкт, відстоюючи свої репродуктивні права. Згодом проєкт було відхилено через масові протести в країні.

Право жінок на вибір

Носити спідницю чи штани, отримувати освіту, обирати родину або кар’єру, мати змогу самостійно розпоряджатися майном і не залежати від батька/чоловіка все життя… Усе це ми маємо саме завдяки феміністичному руху, безстрашним жінкам, які колись боролися за свої права та права всіх дівчат у світі. 

Ще залишається безліч проблем: «скляна стеля», недоступність багатьох професій для жінок, дискримінація, сексизм, об’єктивація тощо. І ці проблеми в ідеалі потрібно вирішувати якомога скоріше. Та важливі кроки до рівности жінок й чоловіків уже зроблені. І за можливість обирати, яку маємо зараз, ми безмірно вдячні.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь