Спецпроєкти

Усвідомлені подарунки: як краще вітати людей зі святами

«Як нічого не даруватимеш? – жінка так голосно скрикнула в слухавку, що перехожі ледь не відсахнулись. – Ну хоч квітів купи їй… Як не любить квіти?.. А ведмедика там якогось… Боже, все у вас не як у людей, сама куплю їй якийсь набір. Від тебе доки дочекаєшся…»

Ця розмова на вулиці стала своєрідним нагадуванням – 14 лютого не за горами. Та про це навряд чи хтось міг забути взагалі. Листівки у формі сердечок та цілі стелажі зі статуетками ведмедиків, які тримають табличку «I love you», почали з’являтися в магазинах ще до початку лютого. Світ ніби натякає: День святого Валентина – ще один привід завалити кохану людину (або себе, чому б і ні) подарунками. І в цьому бажанні поганого нібито нічого немає. Та є деякі проблеми з його реалізацією, які іноді змушують і дарувальника/-цю, і отримувача/-ку подарунків впадати в розпач.

Гайда разом з’ясовувати, що не так з подарунками на свята, що варто дарувати, а від яких святкових придбань краще відмовитися.

Що і як дарувати

Банально,  та в ідеалі – те, що людина хоче і про що мріє. І це актуально не тільки для 14 лютого, а для всіх свят і подарунків без приводу. Той крутий годинник або набір Lego має подобатися саме тому, хто подарунок прийматиме, а не вам. Закликаймо залишати ці хитрощі «якщо подарунок не сподобається, заберу собі» – краще купіть собі цей набір Lego окремо, а коханого/-у ощасливте тим, що хоче саме він/вона.

Як варіант – даруйте коханим те, що вони самі собі чомусь придбати не можуть. У багатьох з нас є звичка економити на собі, ігноруючи якісь бажання, що здаються несуттєвими або не вартими того, щоб витрачати на них гроші. Це може бути сеанс масажу, косметика, стрибок з парашутом, врешті-решт, кілька прийомів у психотерапевта. І якраз мегаприємно, якщо хтось про ці потаємні бажання дізнається та їх виконає. А як дізнатися про ці мрії, вже обирайте самі. Можете навіть спитати прямо: краще «несюрпризний» потрібний подарунок, ніж неочікуваний, який потім пилитиметься десь у шухляді або буде передарований родичу/-ці.

Якщо все ж хочеться зробити сюрприз, доведеться побути сталкером (в хорошому сенсі): приділяти більше уваги людині, обережно розпитувати про її смаки і вподобання – особливо якщо ваші стосунки почалися нещодавно. 

Важливо: поверхневий аналіз вподобань – не найкраще, що ви можете зробити. «О, він/вона любить малювати – треба дарувати набір олійних фарб», – для вас нібито очевидний висновок. Та проблема в тому, що людина може малювати виключно простими олівцями чи лінерами, і дорогі олійні фарби їй не будуть потрібні. Кращим варіантом буде, наприклад, сертифікат з художнього магазину. Та й про магазини треба теж дізнатися більше: є вірогідність, що саме в тому, сертифікат до якого ви плануєте подарувати, немає потрібної вашому/-їй художнику/-ці речі. Так, все не настільки просто, як хотілося б. Та щира радість коханої людини варта того, щоб приділити вибору подарунка значно більше уваги.

Гроші – не найгірший подарунок. Дарувати гроші багатьом видається не дуже вдалою ідеєю. Та будьмо чесними: гроші рідко бувають зайвими (якщо ви, звісно, не намагаєтеся подарувати п’ятсот гривень Біллу Гейтсу), і людина зможе купити те, що вона справді хоче.

Іноді краще не дарувати нічого. «Мені зараз нічого не треба, дякую» може справді означати «Мені зараз нічого не треба, дякую». Не варто квапливо перероблювати цю фразу у власній свідомості на «Він/вона просто соромиться сказати». Не даруйте подарунок заради факту подарунка. Є люди, які подарунки не люблять і мають на це свої причини: їм справді нічого не треба; їм надто важко догодити з подарунком, і вони це розуміють; те, чого вони щиро хочуть, надто дороге тощо. У будь-якому випадку не напосідайте на коханого/-у, не беріть змором, випитуючи, що саме він/вона хоче. Призначення подарунків – дарувати щастя, а не змушувати натягати на обличчя фальшиву усмішку подяки, потайки проклинаючи дарувальника за черговий непотрібний сервіз або набір шкарпеток із сердечками.

Не варто впадати в розпач, якщо людина не реагує на подарунок так, як ви це уявляли. Стримана усмішка замість вигуків «Боже, ти найкращий/-а!» – це абсолютно нормально. У всіх різна реакція навіть на омріяні подарунки, і покерфейс насправді може приховувати щастя. Та, на жаль, у нашій уяві на рівні колективного підсвідомого на обличчі має бути написана реакція щастя, тож коли ми її не бачимо, починаємо панікувати і хвилюватися. А загалом краще бути готовим до будь-яких емоцій та відповіді, зокрема до чесного «Дякую, та мені цей годинник не потрібен». А обурено казати «Я так старався/-лася і витратив/-ла на тебе стільки грошей» категорично заборонено. Ми серйозно.

Не вгадати з подарунком – нормально. Навіть якщо ви разом два десятки років, є шанс протупити і подарувати зовсім не те, чого б людині хотілося. Купити сукню не того розміру чи фасону, не ту модель радіокерованого гвинтокрила, сертифікат на інші курси або не ті цукерки. І так, це норма. Закликаємо не звинувачувати себе через це, а просто зробити висновки, чого дарувати точно не треба. Головне – знайти недоречному подарунку гідне застосування. Сукня «не того фасону» може ідеально підійти племінниці, у якої цього року випускний, а брат від «не того» гвинтокрила стрибатиме до стелі від щастя.

Подарунки та екологія

Папір для обгортки, замотана в десять шарів поліетилену посилка з набором косметики, тисяча пакетиків, блискітки – чи варто ще раз нагадувати, що пакування подарунків не завжди екологічне? Якщо хочете порадувати коханого/-у і водночас мінімізувати негативний вплив на довкілля, маємо кілька простих порад:

  • Менше обгорток та упаковок. За багаторазові – плюс до карми.
  • Менше зайвих маленьких деталей, як-от стрічки, листівки з блискітками тощо. 
  • Загалом менше зайвого (тільки якщо для вашої другої половинки це «зайве» у вигляді колекційних фігурок не є давньою мрією). Знову про прислухання до побажань людини: краще не дарувати нічого, ніж у поспіху хапати якийсь набір «милих дрібниць», який потім передарують комусь іншому. 
  • Даруйте враження. Ми не тільки про сертифікати від Bodo. Смачна вечеря, прогулянка красивими місцями, поїздка вдвох, врешті-решт, просто спільний теплий вечір за переглядом улюбленого фільму – це може бути значно приємнішим, ніж вибраний заздалегідь (і в муках) дорогий і абсолютно не потрібний подарунок. 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь