Спецпроєкти

Як та навіщо ставати донором

Минулого року під час акції #яДонор протягом тижня понад 6 тисяч українців здали кров. Завдяки акції було зібрано понад 3 тисячі літрів крови – вона допоможе врятувати життя 20 тисячам людей. 

В Україні база донорів не така велика: стабільно здають кров, на жаль, тільки сотні людей. Кількість донацій набагато нижча від рекомендацій ВОЗ – замість 33 на 1000 у нас донорів всього 12. Більша частина готова долучитися до донорства, тільки якщо кров потрібна їхній близькій людині. Звісно, нікого звинувачувати за це не варто: здавати кров – це особистий вибір. 

Та заохочувати здавати якраз потрібно: велика база постійних донорів допомагає врятувати тисячі життів.


Навіщо ставати донором

 

  • Навіть одна здача крові – 350-450 мл – може врятувати три життя. Донорську кров використовують у серцево-судинній хірургії, трансплантології, в хірургії при тяжких травмах та при лікуванні гематологічних злоякісних новоутворень. Також донорство потрібно, аби лікувати ускладнення, пов’язані з вагітністю, малярією у дітей, важкою анемією та серйозними травмами.
  • Регулярна здача крови знижує ризик серцево-судинних захворювань, зменшує вірогідність нападу чи інсультів та навіть може бути профілактичною мірою проти раку.
  • Перед здачею крови зазвичай проводять аналізи, тож ви завжди знатимете все про свій стан здоров’я і якісь хвороби зможете попереджувати/вилікувати на ранніх стадіях.
  • Для донорів є певні пільги: наприклад, у день здачі крови можна пропустити роботу і при цьому не втратити гроші. Люди зі статусом почесного донора мають право на безоплатне позачергове зубопротезування, пільгове придбання ліків, безкоштовне  забезпечення донорською кров’ю та препаратами, необхідними для їхнього особистого лікування, першочергове придбання за місцем роботи або навчання  путівок для санаторно-курортного лікування, використання чергової щорічної оплачуваної відпустки у зручний для них час; отримання надбавки до пенсії у розмірі  10 відсотків від затвердженого прожиткового мінімуму.

Як стати донором

Згідно з українським законодавством стати донором можна лише з 18 років. На цьому умови для потенційних донорів не завершуються: є безліч протипоказань для здачі крові, а в деяких випадках навіть недобір ваги може стати завадою. Якщо ваша вага менша від 50 кілограмів, ви навряд чи станете донором, адже забір крови небезпечний для вашого здоров’я.

Тож якщо ви хочете допомагати іншим, спочатку треба впевнитися, що з вашим організмом все гаразд і ви не маєте протипоказань.

Донором не можуть стати люди з такими діагнозами:

ВІЛ або СНІД;

Туберкульоз;

Вірусний гепатит;

Бруцельоз, 

Лепра,

Туляремія,

Токсоплазмоз,

Висипний тиф, 

Лейшманіоз.

Також здавати кров для переливання не можуть люди з гіпертонічною хворобою 2-3 ступенів, пороком серця, ендартеріїтом, ішемічною хворобою серця, тромбофлебітом (якщо є рецидиви). 

Такі хвороби органів дихання, як бронхіальна астма, емфізема легенів або обструктивний бронхіт, теж є протипоказаннями для потенційних донорів. Захворювання органів травлення – гастрит, виразкова хвороба шлунка чи дванадцятиперсної кишки – теж, на жаль, не дадуть змоги здавати кров для переливання.

Під табу для донорів потрапляють й такі діагнози, як цироз печінки, холецистит, сечокам’яна хвороба, променева хвороба, гострі запалювальні захворювання, грибкові враження шкіри, псоріаз та інші. Повний перелік краще уточнювати в закладі, в якому ви плануєте здавати кров. 

Є тимчасові протипоказання, через які неможливо стати донором саме зараз. Серед них:

Операції;

Зроблені татуювання або пірсинг;

Переливання крови;

Перебування за кордоном більше 2 місяців (особливо в регіонах, де розповсюджена малярія, – Азії, Африці, Південній та Центральній Америці);

Перенесення малярії;

Перенесення ангіни, грипу та інших інфекційних захворювань;

Контактування із хворими на гепатит А, В чи С;

Період вагітности та період після пологів;

Період лактації;

Менструація;

Видалення зубів;

Прийом антибіотиків та інших ліків.

Тривалість утримання від донорства для цих протипоказань індивідуальна: від кількох місяців до кількох років. Це теж краще уточнювати в закладах, де ви плануєте здавати кров. 

Якщо протипоказань не маєте і готові здавати кров, дотримуйтесь загальних рекомендацій:

За кілька днів до цього не пийте алкоголь;

За добу не їжте жирного, гострого, смаженого, не вживайте молочних продуктів;

Не куріть за три години до здачі і три години  після;

За дві-три години до здачі поїжте. Краще обрати овочі та фрукти. Подібної дієти варто притримуватись і за добу до забору крові.

Якщо після здачі вам погано, посидьте чи полежіть кілька хвилин. Таке може бути навіть через нервування або страх від вигляду крови. Не варто поспішати йти з лікарні, тим паче не потрібно сідати за кермо. Впевніться, що почуваєтеся нормально. А взагалі краще викликати таксі додому.

В день здачі крови не радять працювати. Зазвичай донорам дають вихідний.

Після здачі можна пити гранатовий сік, чай із цукром, їсти фрукти та овочі. Утримуйтеся від фізичних навантажень та відлежіться вдома. 

Нагадуємо, що жінки можуть здавати кров менше разів на рік, ніж чоловіки — 4 і 5 разів відповідно. Зазвичай за раз здають 450 мл (першого разу — 350 мл).

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь