Спецпроєкти

Як у різних країнах (зокрема й в Україні) допомагають безробітним?

У грудні 2019 року в Україні було зареєстровано понад 338 тисяч безробітних. Частіше без роботи опиняються жінки – 177 тисяч проти майже 170 непрацевлаштованих чоловіків. У містах безробітних більше, ніж у селах – 176 проти 162 відповідно. 

Та це лише офіційні цифри: на практиці не мати роботи може значно більша кількість людей. Не всі бажають реєструватися, попри те, що безробітним в Україні нараховують грошову допомогу та допомагають з пошуком роботи. З реєстрацією є багато нюансів, і більшість навіть не знає, куди саме звертатися і чи мають вони право на допомогу.

Як саме допомагають безробітним у нас і як отримувати допомогу за безробіттям, які заходи проводяться в інших країнах – у матеріалі.

Як допомагають безробітним у країнах світу

У більшості європейських країн передбачені програми допомоги людям, які тимчасово не мають роботи: виплата коштів та пошук відповідного місця праці.

Держави виплачують безробітним певну суму на місяць. Найчастіше це частина від останньої зарплати – від 30 до 90%. Та в деяких країнах – Великій Британії, Італії, Ірландії – ставка фіксована. 

У Греції грошова допомога залежить від мінімального заробітку в державі, в Росії – не тільки від попередньої зарплати, а й від регіону. Максимальні ж виплати в Європі досягають більше 6 тисяч євро на місяць. А от у Швейцарії, яка до ЄС не входить, безробітні можуть розраховувати навіть на 7 тисяч євро. У Нідерландах виплати безробітним на день досягають близько 150 євро.

Звісно, претендувати на виплати можуть люди, які стали на облік до центрів зайнятости. У центрах допомагають із пошуком роботи, підбираючи вакансії, підходящі безробітному за його кваліфікацією. Якщо людина вперто відмовляється від запропонованих вакансій без пояснення причин, їй скорочують виплати або зовсім можуть їх позбавити. 

Термін виплат також різний – від кількох місяців до кількох років. Та зазвичай кількарічні виплати – радше виняток, ніж правило. У Великобританії, наприклад, максимальний термін виплат – пів року. В Японії ж термін ще менший – до 5 місяців. Та й система виплат безробітним у країні сонця, що сходить, настільки жорстка, що більшість безробітних може не розраховувати на грошову допомогу. І тут знову згадуємо про Нідерланди, в яких і виплати високі, і отримувати їх можна від трьох місяців до трьох років. 

В Україні безробітні можуть отримувати від 50 до 70% від попереднього заробітку. Мінімальна сума виплат – 610 гривень на місяць.

Хто в зоні ризику в Україні

Жодних несподіванок: більше шансів втратити роботу в тих, хто влаштований неофіційно. У них немає соцзахисту, і поскаржитися на керівника/-цю, який/-а раптово звільнив/-ла або не виплачує зарплату, можливости також немає. Офіційно такі люди не мають роботи та не сплачують податки, тож не можуть розраховувати на допомогу держави.

Також проблеми з працевлаштуванням можуть виникнути в людей 50–60+. Їх не дуже охоче беруть на роботу, надаючи перевагу молодшим кадрам. Тому багато хто боїться втратити роботу в останні роки перед пенсією: шанси швидко знайти нову насправді не надто великі.

Як отримати виплати за безробіттям в Україні

Почати треба з реєстрації, вставши на облік до центру зайнятости. 

Потрібні такі документи:

  • паспорт громадянина України;
  • документ про освіту (підійдуть дипломи, свідоцтва та сертифікати);
  • трудова книжка або цивільно-правовий договір;
  • облікова картка платника податків;
  • довідка з останнього місця роботи, у якій має бути вказана зарплата;
  • у деяких випадках – військовий квиток.

 Можуть знадобитися й інші документи, про які скажуть співробітники біржі праці.

Зареєстровані безробітні в Україні отримають грошову допомогу, яка виплачується від 180 до 720 днів залежно від статусу безробітного. Мінімальна сума виплат на місяць – 610 гривень. Максимум, який можна отримати, – 8408 гривень. До кінця цього року влада обіцяє збільшити максимальну суму до 9080 гривень – майже до середньої зарплати по Україні.

Паралельно з виплатами на біржі праці підбирають відповідне місце праці. Якщо за пів року роботу за фахом безробітного знайти не змогли, йому пропонують пройти перекваліфікацію. Два рази відмови від запропонованої роботи – серйозна підстава для позбавлення статусу безробітного. Зареєструватися заново можна буде лише за три місяці і протягом цього періоду жодних виплат за безробіттям не отримувати.

P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька запитань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу з подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь