Спецпроєкти

Порожній транспорт і брак антисептиків: інтерв’ю з українцем, який живе в Польщі


У сусідній з нами Польщі, як і у нас, вжили радикальних заходів щодо боротьби з вірусом COVID-19. У країні з 12 березня зачинили всі навчальні заклади, музеї, кінотеатри, ресторани та скасували всі масові заходи. З 15 травня перекритий міжкордонний рух на деяких пунктах пропуску, зокрема й з Україною.

Про обмеження повідомив прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький. Він наголосив, що на прийняття такого рішення вплинули поради Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), а також дискусії з політиками інших країн. Мета введення карантину – запобігти поширенню COVID-19.

Зараз у Польщі офіційно підтверджений 221 випадок захворювання на коронавірус. П’ятеро осіб, які заразилися COVID-19, померли. Влада країни закликає дотримуватися правил безпеки, не забувати про особисту гігієну і, звісно, рідше виходити з дому. У твіттері Міністерство охорони здоров’я щодня оновлює інформацію про кількість підтверджених випадків, а також публікує корисні поради, зокрема як підтримувати фізичну активність, залишаючись вдома.

Про будні в польських реаліях ми поговорили з Олександром. Сам він родом з України, в Польщі живе та працює з 2017 року, іноді навідуючись на батьківщину. Розпитали про настрій людей, кількість продуктів у магазинах та загалом про зміни після оголошення карантину по країні.

«Кілька років живу у Варшаві. Раніше працював взуттярем, як і в Донецьку, зараз – кухарем в ресторані. 

Основна проблема після оголошення карантину – те, що багато людей залишилося без коштів на існування. У безлічі фірм та закладів нормальних трудових договорів, за якими вихідні, лікарняні та інше оплачуються, немає. Мені, наприклад, платять лише за відпрацьовані години, а ми закрилися на карантин аж до 3 квітня. Тобто грошей чекати нізвідки.

Про компенсації якимось знайомим не чув, знаю тільки, що ті, хто має змогу працювати віддалено, так і працюють. Влада рекомендувала за можливістю переходити на віддалену роботу.

Ще одна проблема: в багатьох магазинах немає товарів першої необхідности, туалетного паперу, мила, м’яса, консерв, круп. Навіть бачив, як за візок у магазині поляки махалися. В аптеках немає масок та антисептиків, все розібрали. Та й у лікарнях немає. І ті, що можна було в інтернеті замовити, вже розгребли. А ще після вводу карантину на вулицях поменшало людей, майже порожній громадський транспорт – як у Донецьку після початку війни.

І ще проблема – відсутність якісної медицини як такої. Плюс – через те, що немає роботи, в разі необхідности не буде чим платити в лікарні, бо прийом, огляд, ліки і тому подібне сплачуєш зі свого гаманця. Тобі повернуть цю суму, якщо ти маєш медичну страховку. Якщо не маєш – плати сам».

Протягом минулої доби в Польщі, за офіційними даними, зроблено понад 1200 перевірок на коронавірус.

«Ще можна виїхати в Україну, чув про це з відеозвернення Зеленського. Та з огляду на закриття майже всіх пунктів пропуску, ймовірно, виникне величезне скупчення людей в одному з них – через відтік заробітчан, наприклад. Ну і товпитися біля посольства теж сенсу немає – більше шансів підчепити вірус. Чимало моїх знайомих заробітчан теж вирішили тут пересидіти, а не їхати.

Щодо спостережень за реакцією та емоціями інших людей – теж нагадує післявоєнний Донецьк: паніка, озлобленість, агресія, параноя. Згадував уже, як за візок махалися. Продукти розкупили, маски, антисептики. Багато хто ігнорує елементарні правила гігієни: у транспорті, магазинах мало хто ходить у масках, персонал працює без масок. 

Тиждень тому колега їхав на наземному метро, і хтось із пасажирів зателефонував на гарячу лінію з повідомленням, що людина азіатської зовнішности кашляє та чхає. Врешті поїзд зупинили на дві години і чекали прибуття медиків.

У нас зачинені кафе, ресторани, нічні клуби та фірми, в яких працює понад 50 співробітників. У більшості державних органів скорочений графік роботи, і просять їх не відвідувати, а робити все в електронному форматі. 

Ще великі черги до банкоматів – людей по 15. І готівки в банкоматах часто немає. 

Про роботу навчальних закладів знаю тільки те, що вони всі зачинені.

Більшість інформації дізнаємося з новин або від знайомих. Нещодавно, наприклад, у вайбері надіслали інструкцію, як діяти».

Міністерство у справах сім’ї, праці та соціальної політики Польщі закликає громадян не панікувати, при потребі допомагати один одному і звертатися до відповідних служб, якщо терміново необхідна допомога. Йдеться також про допомогу незахищеним верствам населення: людям з інвалідністю, літнім людям, малозабезпеченим родинам – ними опікується держава та волонтерські організації.

P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька запитань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу з подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь