Спецпроєкти

От хто радіє. 13 порад, як доглядати за домашніми тваринами під час карантину


Карантину раді, мабуть, тільки домашні тварини, які тепер можуть бачити власника/-цю 24/7. І разом з тим можуть виникати запитання і проблеми. Як вигулювати собаку (і чи можна взагалі)? Скільки часу приділяти тварині? Чи потрібно доглядати за нею якось по-особливому? 

З цими питаннями ми звернулися до Ксенії Олійникової – ветеринарної лікарки, сертифікованої спеціалістки з поведінкової ветеринарії кішок та собак. Спойлер: собак вигулювати можна (і потрібно!) Та варто дотримуватися певних правил безпеки та гігієни. Яких саме – з’ясовуємо в матеріалі.

Поради власникам/-цям тварин під час карантину

На вулиці

Будьте уважні та обережні під час прогулянок. Навіть якщо у вас найслухняніший собака і ви впевнені, що він безвідмовно виконуватиме всі ваші команди, бажано, щоби собака все одно був у шлеї та на повідку. Ми не завжди можемо на відстані контролювати те, що нюхає тварина. Люди іноді викидають використані захисні маски просто на вулиці, і собаки цікавляться  і, звісно ж, нюхають їх. Для тварин будь-який контакт зі слизовими оболонками з вірусом вважається безпечним, адже на сьогодні немає наукового підтвердження, що тварини можуть через слизові бути джерелами Covid-19. Теоретично є ймовірність, що собаки та коти, як і інші тварини й птахи, можуть бути фізичними переносниками вірусів. Це означає, що вірус не проникає в організм тварин, а просто залишається на поверхні тіла, а саме на шерсті, і вже звідти може потрапити до організму людини. Проте ще раз наголошуємо, що це лише теоретично! 

На прогулянках не треба контактувати з іншими власниками собак. Бажано виходити на невеликі прогулянки та обирати непопулярні маршрути, якими не ходять всі люди одночасно. Це не мають бути зупинки громадського транспорту чи взагалі активного людського трафіку. 

Якщо у вашому під’їзді також є власники/-ці тварин, домовтеся про розклад вигулу тварин. Можна завести спільний телеграм-канал і домовлятися там, хто і в який час буде виходити із собаками, аби не перетинатися в під’їздах та уникнути близьких контактів на сходах або в ліфті.

Гігієна та здоров’я

Обов’язково після прогулянки мийте собакам лапи. Бажано робити це  із спеціальним шампунем для тварин, або зі звичайним господарським милом. Оболонка вірусу частково складається з ліпідів (Covid-19 також має подібну структуру) – простими словами це жири, і вони втрачають свою цілісність при контакті з таким сильним лужним агентом, як мило. 

Потрібно обов’язково просушувати тваринам лапи після миття. Вологі лапи – сприятливе середовище для бактерій і грибків. Якщо ваша тварина боїться увімкненого фену, краще ретельно просушувати лапи бавовняним чи паперовим рушником. 

Мийте руки після торкання тварин. Крім того, зараз не найкращий час для поцілунків з тваринами, адже це безпосередній контакт з вашими слизовими оболонками. Тому краще його уникнути. Це стосується не тільки небезпеки поширення коронавірусу, а й інших вірусів та бактерій. 

Рекомендовано не пускати тварин у ліжко. Зверніть особливу увагу на  подушки, на яких ми спимо, адже ми з ними контактуємо слизовими рота, очима. Зараз взагалі було б доречно зробити спальню pet-free зоною або принаймні не дозволяти тваринам ходити лапками по подушці та лежати на ній. 

Не дозволяйте тваринам контактувати з речами і вашим взуттям, в якому ви виходите на вулицю. Намагайтеся залишати взуття подалі від тварин, наприклад, у щільному пакеті, або можна відносити його на балкон чи зачинити в шафі, де ніхто з тварин точно його не дістане. Так само бажано робити і з вашим верхнім одягом, в якому ви контактували з людьми чи просто виходили на вулицю. До речі, зараз найкращим взуттям є гумові чоботи, які можна ретельно мити.

Регулярно прати речі, в яких ви виходите на вулицю. Бажано обирати одяг, який можна прати при високих температурах. Це стосується і амуніції тварин – варто її мити чи прати хоча б раз на два дні. Або хоча б полоскати в мильній воді після кожної прогулянки.

Лежаки ваших собак/кішок потрібно регулярно виставляти на сонечко чи прати їх. Як варіант – вкривати простирадлами, які теж потрібно час від часу прати.

Раз на день потрібно проводити вологе прибирання. Це стосується не тільки підлоги, а й усіх поверхонь, які бажано протирати ганчіркою зі спеціальними засобами. Можна використовувати господарське мило. Засоби з ефірними оліями/хлором можна використовувати, та треба після цього провітрювати приміщення і стежити, щоби засоби не залишилися на поверхні – тварини можуть вступити туди і злизати. Це може викликати порушення травлення та навіть опіки слизової. Є засоби, навіть органічні, які можуть викликати алергічні реакції у тварин. Проте не впадайте у відчай нескінченного та фанатичного прибирання! Адже це може налякати ваших тварин!

Регулярно провітрюйте приміщення. Робіть це, контролюючи діяльність тварин, особливо якщо у вас немає сіток «антикіт». Не відчиняйте вікна настільки, щоби тварини могли застрягти чи вистрибнути. При цьому провітрювання та ультрафіолет важливе для профілактики вірусних хвороб.

Більшість ветлікарень працює в черговому режимі, проте лише за попереднім записом. Бажано перенести/відмінити всі планові та нетермінові операції або процедури. Наприклад, якщо тварина не чіпована, то зараз не найкращий час бігти до ветлікарні задля цього. Рекомендуємо заздалегідь дізнатися, як працює ветлікарня, до якої ви зазвичай ходите або найближча до вас лікарня.

Поки ви вдома, потурбуйтеся про ідентифікацію тварини. Якщо у вашої тварини є мікрочіп, перевірте, чи занесено його в міжнародну базу, та переконайтеся, що вся контактна  інформація в базі – коректна. Запитайте про деталі у вашого ветлікаря чи заводчика/волонтера, в якого ви брали тварину. І незалежно від того, є у вашої тварини чіп чи немає, все одно забезпечте своєму улюбленцю адресник на шнурку, окремо від шлеї чи нашийника. Можете зробити його самостійно з підручних матеріалів. Адже це може бути все що завгодно – від вишивання вашого номера телефону на нашийнику до гравірування на металі, виливання адресника із силікону, акрилу тощо. Фантазія та інтернет у поміч!

Присвятіть час профілактичним процедурам – купанню, вичісуванню, чистці зубів, підстриганню кігтів тощо. Якщо ваша тварина боїться цих процедур, бажано почати поступово привчати її. 5 хвилин щоденно – і ви зможете зробити будь-які процедури навіть найсуворішому «тигру».

Уживання в одному просторі

Для собак та кішок буде приємною несподіванкою те, що ви цілий день вдома (сподіваємося, всі виконують цю настанову). Та щоби не зробити тварину залежною від вашої присутности, бажано тактично та обережно обмежувати контакт з нею. У неї має бути відчуття власного простору, час та можливості для своєї звичайної поведінки. Адже карантинні обмеження рано чи пізно закінчаться, а тваринам потім буде проблематично швидко звикнути до вашої відсутности. Компенсувати дефіцит прогулянок можна інтелектуальними іграми, вивченням нових команд, також ознайомтеся з протоколами релаксації для собак тощо.

Є й інша категорія тварин, яких ваша постійна присутність вдома непокоїтиме. Особливо це стосується кішок: вони дуже повернуті на контролі ситуації, і, якщо щось змінюється навіть на краще, це спричиняє втрату уявного контролю та відчуття, що для них відбувається щось незнайоме/погане. Якщо ви помітили, що через вашу присутність у домі кіт/собака непокоїться і виказує це, наприклад, намагається сховатися, будь ласка, не спричиняйте додаткового дискомфорту. Тварина не може сказати «Мені набридло чути звук клацання клавіатури» або «Я хочу відпочити від тебе». Надавайте тварині стільки простору, скільки потрібно, не підштовхуйте її до контакту, якщо вона вас уникає.

Якщо тварина все життя робила щось, а ми раптово почнемо забороняти, це спричинить великий дискомфорт і для неї, і для вас. Тому всі зміни мають відбуватися поступово. Будь-яка криза і стресові ситуації, як карантин у нашому випадку, потребують змін. Змін насамперед у нашій щоденній поведінці, звичках і діях, які ми практично не помічаємо та робимо автоматично, – як то торкаємося обличчя, тремо очі, зокрема й після контакту з тваринами. Тому важливо набратися терпеливости й робити маленькі та досяжні кроки щодо змін саме нашої людської поведінки. І ці зміни не повинні нашкодити нашим домашнім улюбленцям. 

Тварини в сильному емоційному зв’язку з нами. Тому зберігайте спокій та рівновагу, наскільки це можливо. Паніка – це найбільший ворог у будь-якій ситуації. Нам багато невідомо з приводу того, що відбувається. Це справді лякає і викликає величезну кількість негативних емоцій. Ніхто зараз не може спрогнозувати, наскільки це буде довго. Будьте терпеливими до своїх тварин, навіть якщо вони почнуть робити щось дивне і не зовсім нормальне. Їм теж важко адаптуватися до того, що відбувається в нашому людському світі. Дайте їм час звикнути до нових умов життя! 

Якщо ви вдома з дітьми, бажано наглядати за контактом дітей із тваринами. Навіть дуже спокійний пес чи кіт можуть бути не в захваті від щоденного та неймовірно тісного контакту з малечею. Переконайтеся, що у вашої тварини є можливість уникнути взаємодії з дітьми, сховатися або перепочити в безпечному місці, коли в неї буде така потреба. Особливо це важливо для котів. 

Підсумуємо: 

  •  гуляти з твариною якомога менше, проте обов’язково контролювати, щоби тварина повноцінно випорожнилася;
  • уникати контакту з іншими собаками та їхніми власниками;
  • якщо собака схильна до підбирання на вулиці, бажано використовувати намордник щоразу на вулиці. Важливе зауваження: собака має бути привчена до намордника. Не потрібно використовувати намордник, якщо собака ніколи раніше з ним не контактувала;
  •  якщо є проблема з підбиранням, карантин – чудовий привід, аби звернутися до спеціаліста з поведінки для онлайн-консультацій із цього приводу;
  • використовувати один і той самий раціон та уникати пригощання тварин їжею, що може спричинити порушення роботи ШКТ.

І наостанок: за результатами дослідження вчених зі Швейцарії, бороди чоловіків набагато брудніші і містять більше бактерій, аніж шерсть собак. Тож тут є над чим подумати, від кого більше загрози – від людей чи тварин. 

Зберігайте спокій та насолоджуйтеся можливістю бути вдома з вашими неймовірними тваринами! 

Якщо ви на карантині зі своїми домашніми тваринами, долучайтеся до нашого флешмобу! Публікуйте у своєму інстаграмі світлину свого улюбленця (кота, собаки, рибки, хом’ячка, папуги, ігуани тощо), тегайте сторінку bit.ua та ставте тег #отхторадіє.

P.S. Любий читачу, ми хочемо познайомитися з тобою ближче. Можеш, будь ласка, відповісти на кілька запитань? А ще там знайдеш інфо, як долучитися до секретного клубу з подарунками від наших партнерів ;) Let’s talk!

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь