Спецпроєкти

Археологи: сортування та переробку відходів винайшли стародавні римляни


Жителі Римської імперії були досвідченими інженерами: вони винайшли водогін та чудово будували споруди з бетону. Тепер з’ясувалося, що римляни першими практикували сортування, переробку та повторне використання відходів.

Археологи в Помпеях виявили – величезні пагорби сміття, які розташовані за межами міста, насправді були майданчиком для його сортування перед повторним використанням.

Раніше вважали, що ці кургани утворилися внаслідок землетрусу, який стався приблизно за 17 років до виверження вулкану. Проте розкопки показали, що ці пагорби якраз були чимось на зразок сучасних звалищ, але розташовані до міста набагато ближче, ніж зазвичай роблять зараз. Тоді городяни не намагалися просто позбутися від сміття і забути про нього – його вдруге використовували при будівництві міських об’єктів. Там залишали переважно неорганічне сміття: так, наприклад, для будівництва стін використовували шматочки плитки і розбиті амфори, а також грудки з розчину та штукатурки. 

«Ми з’ясували, що частина міста була побудована зі сміття, – каже археолог, який працює на розкопках у Помпеях Еллісон Еммерсон. – У тих купах за межами міських стін зберігали не просто сміття, що від нього жителі хотіли позбутися. Вони збирали там матеріали з метою сортування та повторного використання в межах міста».

Професорка Еллісон Еммерсон, яка займається розкопками в Помпеях, стверджує: мешканці переробляли сміття не через брак інфраструктури – це входило до їхньої системи управління містом.

«Нам здебільшого все одно, що трапиться з нашим сміттям, головне – прибрати його з очей. Те, що я виявила в Помпеях, говорить про абсолютно інший підхід, – каже Еммерсон. – Люди жили близько до сміття не тому, що в місті не було інфраструктури. Просто їх система міського управління була заснована на інших принципах. Це давня, але дуже актуальна модель».

Помпеї є об’єктом всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Місто відвідує щороку близько 2,5 мільйонів людей.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь