Спецпроєкти

Від коронавірусу вмирають тільки люди старшого віку – фейк. Яка ситуація насправді і хто в зоні ризику?

Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Ще коли коронавірус для українців був лише примарною загрозою з Китаю, у суспільстві почали говорити про імунітет до вірусу в молодих людей. Новини про ускладнення здебільшого в людей похилого віку та переважно легкий перебіг хвороби в молодих й породили міт про те, що молодь поза зоною ризику і від коронавірусу точно не помре. Тому й маємо недбале ставлення до карантину й самозахисту серед цієї вікової групи — через впевненість, що хвороба їх не зачепить або мине в них без жодних ускладнень.

У межах проєкту #МиВсіВОдномуЧовні ми спробуємо спростувати цей міт та з’ясувати, чи варто все ж таки молоді посилити заходи безпеки через коронавірус. А зробимо це разом з героями поеми «Енеїда» — різними та сильними у своїй єдності. 

Хто у групі ризику?

Звернення до літніх людей із проханням залишатися вдома має резон: дідусі та бабусі справді у групі ризику. Та це далеко не єдина категорія людей, яким варто хвилюватися про власне здоров’я в умовах пандемії.

За даними МОЗ ускладнень внаслідок коронавірусу можуть мати пацієнти з важким перебігом артеріальної гіпертензії, декомпенсованим цукровим діабетом, з імуносупресивними станами, важкою хронічною патологією дихальної та серцево-судинної систем, нирковою недостатністю, автоімунними захворюваннями, тяжкими алергічними хворобами, цереброваскулярними захворюваннями в стадії декомпенсації, онкологічними захворюваннями. 

Деякі із цих хвороб також частіше вражають літніх людей: наприклад, у 2017 46% тих, хто помер від раку, були люди старше 70 років. Та 11% летальних випадків (що немало) – в пацієнтів з онкологією від 5 до 49 років. А декомпенсований цукровий діабет (важка форма перебігу діабету, за якої рівень цукру в крові навіть при лікуванні може підійматися вище 13,9 ммоль/л) може бути в людей будь-якого віку. До речі, за статистикою діабет 1-го типу (інсулінозалежний) частіше виявляють у дітей та молодих людей.

Недавні дослідження також доводять, що підвищені ризики ускладнень від коронавірусу зафіксували й у людей середнього віку (40–50 років). Крім того, дані з приводу вродженого імунітету до коронавірусу в дітей вже не актуальні: наприклад, нещодавно від коронавірусу вперше померло немовля

Чому варто дотримуватися правил безпеки?

Повністю захищених від вірусу людей немає, заразитися та бути переносником може будь-хто, незалежно від віку та стану здоров’я. Іноді хвороба минає майже безсимптомно, заражена людина може й не підозрювати, що вона — носій вірусу. Якщо вона порушуватиме правила безпеки — не носитиме маску та рукавички, нерегулярно митиме руки та ходитиме в гості до друзів/рідних, — то наражатиме на ризик багатьох людей. І серед них якраз можуть бути ті, хто входить до групи ризику і важко перенесе хворобу.

Поширення коронавірусу може спричини й збільшення інших хвороб. З огляду на неготовність систем охорони здоров’я лікарні можуть бути переповнені, а персоналу не вистачатиме. Через зосередженість на боротьбі із COVID-19 можуть постраждати люди з іншими хворобами. ВООЗ наводить дані, що під час спалаху еболи у 2014–2015 роках зросла кількість смертей від кіру, малярії, ВІЛ/СНІДу та туберкульозу. Летальних випадків від цих хвороб у той період було зафіксовано більше, ніж від еболи. 

Наслідки пандемії коронавірусу значно серйозніші, ніж можна собі уявити. Не всі ризики очевидні — про ймовірне зростання смертности від інших хвороб, наприклад, не говорять повсюдно. Тож у багатьох може бути ілюзія безпеки: смертність від коронавірусу не така вже й висока, від H5N1 померло значно більше, і нічого, людство вижило, не скасовувати ж тепер зустрічі з друзями. Ця ілюзія та ігнорування правил безпеки і є причинами стрімкого поширення коронавірусу (чи варто згадувати кейси США та Італії?)

Закликаємо довіряти тільки перевіреним джерелам інформації, знаходити першоджерела і не вірити фейкам, що їх поширюють зараз у соцмережах. Як відрізнити правдиву новину від фейкової — відповідають фахівці.

Як не натрапити на фейки в мережі?

Різницю між правдивою інформацією та фейком пояснює Ірина Земляна, фахівчиня з Інституту масової інформації.

Зазвичай фейки мають дуже багато ознак. Навіть якщо над фейком чимало «попрацювали», його все одно можна викрити: потрібно тільки добре над ним подумати і підійти достатньо критично.

Є декілька ознак, що можуть вказувати на фейк:

Джерела інформації

Якщо інформація без джерела або від анонімного джерела, містить посилання на маловідомий ресурс або взята із соцмереж з неверифікованих акаунтів.

Фахівці

Анонімні фахівці / фахівці, біля імені яких не вказані інституції, що вони до неї належать / політично заангажовані фахівці. 

Емоції

Заголовок матеріалу надто емоційний і не відповідає новині. Використано слова, які викликають позитивні або негативні емоції (емоційно забарвлена лексика), думку або оцінку подано як факт, навішено ярлики. 

Факти

Правду приправлено неправдою: для підтвердження фактів додано недостовірні фото або відео. Факти, оцінки, коментарі, статистику подано однобоко, не вказано період опитування, вибірку, географію, замовника.

Наповнювати інфопростір якісною інформацією — нам до снаги! А також допомагати тим, хто цього потребує найбільше, матеріально. 

Розпочинаймо просто зараз! Команда KIND Challenge і Українська біржа благодійности запустили збір коштів на купівлю засобів захисту для лікарів і автоматичних гематологічних аналізаторів крови. Задонейтити 1, 10, 100 гривень або будь-яку іншу суму, що буде важливим внеском у боротьбу з коронавірусом, можна за посиланням.

 #МиВсіВОдномуЧовні — благодійний проєкт за підтримки компанії Coca-Cola. Мета — об’єднувати людей у боротьбі проти хвороби, інформувати, розповідати про можливості допомогти одне одному.

 

Ілюстрації: Олександр Грехов

.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь