Як вперше подорожувати музеєм онлайн? Тестуємо віртуальний Лувр
Віртуальні музеї з’явилися ще задовго до пандемії, але писати про них активно почали лише з початком карантину. І не дивно, адже зараз це одна з небагатьох можливостей ознайомитися зі світовими колекціями мистецтва. Є лише одна проблема: онлайн-тури на перший погляд можуть видатися незвичними та незрозумілими. А закрити сторінку в браузері набагато простіше, ніж вийти зі справжнього музею, до якого ви вистояли величезну чергу та придбали квиток.
Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!
У віртуальних подорожей є щонайменше три плюси:
- Жодного скупчення людей, штовханини та галасу. Ніхто не затулятиме картину перед вами і не заважатиме вдумливо прочитати текст.
- Необмежений час перебування. У реальних музеях люди часто втомлюються вже десь на середині експозиції, адже інформації надто багато. В онлайн-режимі ви завжди можете відкласти щось на потім і раціонально керувати своїм часом.
- Додаткові матеріали. В онлайн-музеях є значно більше можливостей розмістити корисну допоміжну інформацію.
Але потрібно бути готовими й до недоліків:
- Можливі технічні проблеми: щось неправильно підвантажилось або пропущена якась секція чи зала.
- Не всі віртуальні музеї (навіть великі) підтримують багато мов. Часто це мова країни, де розташований музей, і англійська (не завжди). Тому за потреби варто користуватися онлайн-перекладачем.
- Мало віртуальних турів адаптовані під мобільні пристрої.
Ми вирішили протестувати онлайн-версію найвідвідуванішого музею світу – Лувру в Парижі. І подивитися, наскільки цікавою є така подорож через екран ноутбука.
Виставки
Зараз на сайті розміщено чотири експозиції, на які можна подивитися, не виходячи з дому. Одразу спойлер – Мона Лізи серед них немає.
Перша виставка, «Пришестя митця» (The Advent of the Artist), відкрилася в Малій галереї Лувру 25 вересня 2019 року та мала тривати до кінця червня 2020-го. Вона присвячена четвірці геніїв Ренесансу: Леонардо да Вінчі, Донателло, Мікеланджело та Альбрехтові Альтдорферу. Епоха Відродження дала нам новий образ художника: талановитого митця, який творить для суспільства. До цього в Середньовіччі більшість авторів зберігала анонімність, а мистецтво переважно слугувало релігійним потребам. Саме появу авторства досліджують куратори, тож окремі секції присвячені автографам та автопортретам митців – наприклад, Рембрандта.
Інформація на цій виставці доступна лише французькою, однак логіка експозиції та візуальний ряд зрозумілий інтуїтивно. Знизу можна розкрити меню, яке дозволяє переміщатися з однієї зали до іншої. Кожну картину можна подивитися ближче, якщо натиснути на неї, а іконки зі знаками питань показують додаткову інформацію.
Другий і третій тури – це подорож східним крилом Лувру, де розташована колекція Давнього Єгипту та середньовічна історія музею. Ця виставка доступна також і англійською мовою, але для запуску потрібен активний flash player у браузері – перевірте свої налаштування. Тут ви можете побачити не тільки мистецтво періоду фараонів і побудови пірамід, але й витоки самого Лувру. Він спочатку виконував функцію фортеці (у ХІІ столітті), а старі стіни та укріплення збереглися саме на нульовому поверсі східної частини. Види цих укріплень є і у віртуальній екскурсії по Стародавньому Єгипту. А краще зосередитися на історії безпосередньо Лувру можна в наступному турі, де подані перші ескізи будівлі, інформація про пов’язаних із музеєм діячів і доля Лувру в різні епохи.
Якщо загубилися в цих двох турах (що цілком реально), зверніть увагу на мапу в лівому нижньому кутку: з нею буде легше пересуватися по залах музею.
Останній на сьогодні віртуальний простір – The Galerie d’Apollon, галерея Аполлона. Довжелезний хол із високими стелями повністю розписаний митцями школи Фонтенбло наприкінці XVII століття на замовлення короля. І пишність цього декорування в житті насправді вражає.
Розробники туру по галереї Аполлона не стали давати прості панорамні фото простору – і це правильне рішення, адже масштаб галереї так не зрозуміти. Натомість екскурсія пропонує більш інтерактивні речі. Наприклад, ви можете вивчити мапу стелі галереї (вкладка «Gallery map»), зблизька роздивитися картини на ній – у реальному житті це зробити складніше, бо зображення розташовані надто далеко від глядача. Або ж прочитати історію галереї, яка пережила пожежу, революції та численні реконструкції.
Екскурсія доступна двома мовами, французькою та англійською: перемикати можна зліва знизу. На цій же панелі є корисний словник термінів і хронологічний таймлайн. А зверху можна обирати тему та активність, яка вас найбільше цікавить. Так само, як і з попередніми турами, для запуску потрібен плагін flash player.
Враження від турів
Віртуальні екскурсії стають цікавими, якщо сприймати їх як варіант квесту у відеогрі: вам потрібно пересуватися між приміщеннями, шукати інформацію, роздивлятися все навколо. Щоб не втрачати фокус, краще одразу ж поставити собі мету – наприклад, знайти п’ять фігурок котів у колекції Стародавнього Єгипту. Так онлайн-подорож стане значно цікавішою.