Спецпроєкти

Перший стрім. Як не боятися камери та успішно проводити трансляції?


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий!

Сьогодні в багатьох з’являється новий виклик – проводити різні заходи в онлайн і виступати перед невидимою, але великою авдиторією. Це може бути складно, навіть якщо ви ніколи не боялися публічних промов, адже онлайн-формат потребує особливого підходу. І неважливо, чи ви проводите лекцію для тисячі підписників, чи звітуєте перед робочою командою про результати місяця.

На щастя, є нескладні та корисні лайфхаки, як вперше поводитися перед вебкамерою. Вони допоможуть не тільки майже не нервуватися під час виступу, але й навіть отримати задоволення.

1. Підготуйте план

Коли ви виходите до мікрофону на сцені, читати заготовлену промову з аркушика – сумнівний хід. Навіть підглядання в підказки може справляти погане враження на слухачів. Але в онлайн-виступах такої перешкоди немає – ніхто не побачить, що у вас позаду екрана ноутбука або телефона. 

Тож ви можете продумати основні тези та хід вашої розповіді, виписати важливі думки або складні формулювання. Навіть погляд на такий конспект може швидко наштовхнути на втрачену думку та дозволити говорити легко та зосереджено. Головне – не читати свій виступ буквально слово в слово – це буде недоречно та нудно. 

2. Дивіться безпосередньо в камеру

На онлайн-виступі ваш погляд має бути спрямований у вебкамеру. Так само, як і в авдиторії, потрібно зберігати зоровий контакт зі слухачами. Спочатку це може бути незвично, адже ви не бачите жодного фідбеку і ніби говорите в порожнечу. Але якщо ви будете дивитися в геть інший бік або уважно розглядати щось на своєму екрані, глядачі також не відчують контакту з вами.

3. Практикуйтеся

Перед відповідальним виступом цілком доречно провести невеличку репетицію. Ви можете ввімкнути камеру та трохи поспілкуватися із собою: поспостерігати за мімікою та жестами, темпом мовлення і чіткістю висловлювань. Якщо самоаналіз – ваше друге ім’я, то можна взагалі записати частину свого виступу та переглянути власні помилки.

Також допомагають менш серйозні формати: запишіть розповідь в інстаграмі або проведіть прямий етер для друзів на фейсбуку. Згодом це допоможе комфортно почуватися перед камерою, а майбутні виступи вже не будуть сприйматися як щось незвичне.

4. Стежте за диханням

У публічних виступах дихання відіграє чи не найважливішу роль. По-перше, воно допомагає концентруватися та фокусуватися на думках. По-друге, від нього залежить ваша дикція та темп розмови, що багато значить для уваги слухачів. 

Коли розмовляєте на камеру, намагайтеся відстежувати свої вдихи та видихи, зосереджуватися на них. Так легше буде витримувати інтонації та ставити акценти. Також варто говорити не дуже голосно: звук у динаміках трохи змінює звучання вашого голосу, а на високих тонах він може неприємно викривлятися. 

Швидкости в промові теж варто уникати: така розповідь може стати незрозумілою не лише через нерозбірливість, а й у результаті технічних неполадок, які часто трапляються у стрімах.

5. Вдягайте улюблений одяг

Навіть якщо ви проводите виступ удома, потрібно створювати відповідну атмосферу – передусім для себе. Адже одяг і справді впливає на наше самовідчуття та впевненість: почуватися серйозним/-ою в піжамці майже неможливо.

Також варто оцінити сумісність одягу зі зйомкою. Телевізійники не радять одягати речі з дрібним принтом, блискучі аксесуари чи білосніжні сорочки. Це може зробити картинку незручною для перегляду: все буде рябіти або блискотіти. А якщо хочете використати в програмі віртуальне тло, простежте, щоб ваш одяг не зливався зі стіною позаду – є ризик і самому/-ій загубитися в текстурах.

6. Зосереджуйтеся на змісті

Бувають винятки, та найчастіше слухають не нас самих, а що саме ми розповідаємо. Тож навіть у онлайн-виступі більшу частину підготовки приділіть змісту, його актуальності й важливості для слухачів. Підготуйте додаткові матеріали, які можна виводити на екран, спілкуйтеся з авдиторією та не бійтеся коригувати хід розмови залежно від реакцій або умов.

Не потрібно одразу ж прагнути досконалости. Зазвичай це тільки шкодить, адже викликає додаткове хвилювання, невдоволення собою та неспроможність пробувати знову через якісь дрібні помилки, які, найвірогідніше, крім вас, ніхто й не помітив.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь