Правда або фейк: знайдено ліки проти коронавірусу
Дідусь надсилає у вайбері непересічний рецепт: 50 грамів коньяку, пів ложки меду, зубчик часнику та трошки імбиру. «Профілактика коронавірусу», – багатозначно додає в наступному повідомленні. Мама телефонує і закликає їсти побільше цибулі – «вбиває віруси нараз». Ніби адекватний друг, на якого була остання надія, пересилає у телеграмі постик – скандинавські лікарі радять лікувати коронавірус звичайною солодкою водою. Жодних посилань на інтерв’ю лікарів, перевірені медичні портали або бодай щось, що змусило б у це повірити.
Сподіваємося, що ви не випробовуєте на собі сумнівні рецепти від родичів або підозрілих гуру самолікування і не замовляєте «перевірені ліки від коронавірусу», яких не існує. У межах проєкту #МиВсіВОдномуЧовні ми боремося з фейками та поширюємо перевірену інформацію про боротьбу з коронавірусом. У цьому матеріалі розповідаємо, яка зараз ситуація з розробкою ліків від СOVID-19 та як відрізняти фейкові новини від правдивих.
Чи є зараз ліки від коронавірусу?
Конкретного препарату, який точно міг би лікувати СOVID-19, як і щеплень, поки не існує.
Створення вакцини – це довгий процес, що займає місяці. Наразі у ВООЗ немає жодної інформації про дієвий препарат від коронавірусу. Та це не означає, що над цим не працюють: з 23 квітня розпочнеться тестування вакцини від СOVID-19 у Британії, тим самим займаються у Швейцарії та Німеччині. Всього у світі, за даними ВООЗ, розробляють 70 вакцин. Та, попри активну роботу над створенням вакцини і препаратів, не варто думати, що ми матимемо стовідсотковий захист від вірусу найближчим часом.
У квітні прессекретарка ВООЗ Маргарет Харріс наголосила – ми не маємо очікувати, що вакцина від коронавірусу з’явиться раніше, ніж за рік. Так, можна почути оптимістичні прогнози від швейцарських розробників, що вакцина може з’явитися вже в жовтні. Та все ж варто розраховувати на більш тривалий термін.
Що не так з народними методами/БАДами/іншими «ліками від коронавірусу»?
Їхня ефективність не доведена клінічно. Тобто немає жодних підтверджених даних, що свідчили б про лікування або успішну профілактику коронавірусу часником, медом, алкоголем, обгортанням гарячим рушником. У кращому випадку всі ці народні засоби не нашкодять. А про небезпеку деяких з них – як-от алкоголю, яким намагаються попередити або навіть лікувати СOVI-19, – попереджає навіть ООН. Тож надсилайте лінк родичам, які впевнені, що чарочка чогось сорокаградусного ввечері допомагає їм не захворіти.
ВООЗ теж радить утримуватися від народних методів лікування. Натомість проста профілактика – частіше мити руки, правильно повноцінно харчуватися, спати не менше 8 годин, займатися спортом, уникати контактів з людьми – значно дієвіша (і точно безпечна, на відміну від коктейлю з коньяку та часнику за рецептом дідуся).
Як не стати жертвою фейку?
Довіряти перевіреним джерелам інформації. До них належать ВООЗ, медичні сертифіковані першоджерела, авторитетні видання з посиланням на медичні першоджерела. Пост невідомого фахівця з коронавірусу у фейсбуці без жодних посилань, зате з голослівними заявами авторитетним не є. Поради родичів без медичної освіти – також.
Перевіряйте інформацію, яку отримаєте. Ніколи не поспішайте в паніці скуповлювати ліки, не займайтеся самолікуванням, яке може тільки погіршити ситуацію. Діліться з родичами/друзями перевіреною інформацією, залишайте скарги в соцмережах на фейкові повідомлення. У твітері та фейсбуці з початку пандемії активно борються з фейками про коронавірус, та, звісно ж, не можуть відстежувати кожну новину – тож скарги зараз справді важливі.
Бажаємо не вестися на фейки, не панікувати і бути здоровими!
Розважаймося, навчаймося і не забуваймо допомагати тим, хто цього потребує. Розпочинаймо просто зараз! Команда KIND Challenge і Українська біржа благодійности запустили збір коштів на купівлю засобів захисту для лікарів і автоматичних гематологічних аналізаторів крови. Задонейтити 1, 10, 100 гривень або будь-яку іншу суму, що буде важливим внеском у боротьбу з коронавірусом, можна за посиланням.
Мета проєкту #МиВсіВОдномуЧовні – об’єднувати людей у боротьбі проти хвороби, інформувати, розповідати про можливості допомогти одне одному.
Ілюстрації: Олександр Грехов