Спецпроєкти

Без фейків, пліз: 5G-вежі – джерело поширення коронавірусу

Знаєте, чому в Україні кількість захворювань від коронавірусу менша, ніж у європейських країнах? Бо 4G-вежі розповсюджують його не так швидко, як 5G. Це, звісно, жарт, але на тлі світової паніки та диких фейків він не надто смішний. Особливо коли в деяких країнах (наприклад, Британії) населення підпалює вежі мобільних операторів і блокує зв’язок.

У межах проєкту #МиВсіВОдномуЧовні ми боремося з фейками та поширюємо перевірену інформацію про боротьбу з коронавірусом. Тож у цьому матеріалі ми зібрали факти, чому побоювання 5G-веж під час світової пандемії – це просто міт.  

Хто і чому вірить у теорію про 5G-вежі?

22 січня, коли значна частина світу ще скептично ставилася до COVID-19, у бельгійській газеті з’явилося інтерв’ю із сімейним лікарем під назвою «5G небезпечний для життя, але ніхто не знає про це». У ньому обговорювали конспірологічну теорію про загрозу мобільного зв’язку, а наприкінці журналіст запитав лікаря, чи пов’язане нещодавне встановлення 5G-веж біля Уханя з новим коронавірусом. «У мене немає фактів, але може бути зв’язок з актуальними подіями», – відповів на це лікар.

Це інтерв’ю почали широко використовувати противники 5G у соцмережах. Як пише The New York Times, уже у квітні існувало 487 сторінок у фейсбуці, 84 акаунти в інстаграмі та 52 у твітері, що просували конспірологічну теорію. А в ютубі 10 найпопулярніших відео про зв’язок 5G та коронавірусу набрали близько 6 мільйонів переглядів. Зараз паніка не обмежується Європою: вона дійшла й до Азії, Америки і Африки.

Насправді конспірологічні теорії навколо теми зв’язку зовсім не нові: схожі настрої супроводжували поширення 4G, 3G, Wi-Fi… усього нового! Зазвичай прихильники таких фейків поділяються на два табори. Перший вважає, що мобільний зв’язок і інтернет шкодить імунітету загалом, через що збільшується ризик заразитися коронавірусом. Другі, любителі фейків, впевнені, що 5G безпосередньо спричиняє респіраторні захворювання. Як аргументи вони зазвичай використовують збіг у датах: буцімто, поширення COVID-19 збіглося в часі зі встановленням 5G-веж у світі.

Чи є причини вірити цим фейкам?

Якщо зовсім коротко – ні, жодної.

Якщо вам потрібні аргументи – ось вони:

  1. Радіохвилі, які використовують як у 5G, так і в усіх інших технологіях, встановлені на низькочастотному кінці електромагнітного спектра. Вони настільки слабкі, що не здатні нашкодити людині, впливати на ДНК або клітини. Потужність цих хвиль значно менша за рентген та навіть сонячне світло.
  2. Поширення будь-якого вірусу через радіохвилі просто неможливе. Коронавірус (як і будь-яка інфекція) передається тільки від однієї інфікованої людини до іншої повітряно-крапельним шляхом, але аж ніяк не через мобільний зв’язок.
  3. Упродовж 20 років проводили багато досліджень, але жодне не виявило кореляцію мобільного зв’язку з ризиком захворювання на рак або будь-які інші хвороби. Наймасштабніші дані зібрали у 2017 році, коли дослідили інформацію про 69 мільйонів користувачів по всій планеті.

Врешті-решт, сьогодні від коронавірусу вражені абсолютно всі регіони світу, зокрема й ті, де немає 5G-веж. І діяти щодо подолання пандемії потрібно просто зараз – перевіреними та науковими методами. Команда KIND Challenge і Українська біржа благодійности запустили збір коштів на купівлю засобів захисту для лікарів і автоматичних гематологічних аналізаторів крови. Задонейтити 1, 10, 100 гривень або будь-яку іншу суму, що буде важливим внеском у боротьбу з коронавірусом, можна за посиланням            

Мета проєкту #МиВсіВОдномуЧовні – об’єднувати людей у боротьбі проти хвороби, інформувати, розповідати про можливості допомогти одне одному.

Ілюстрації: Олександр Грехов

Підписатися на розсилку:

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь