Cпецпроєкти

«Моя душа плаче». Репортаж із лікарень у Чернівцях, Почаєві та Тернополі від Associated Press


Разом проти коронавірусу: збираємо 1 000 000 грн на захисні костюми для лікарів. Твій внесок важливий! 

Американське інформаційне агентство Associated Press опублікувало репортаж із українських міських лікарень. Це розмова з лікарями в найгарячіших точках епідемії в Чернівцях, Тернополі та Почаєві. Подаємо адаптований переказ матеріалу видання.

Система охорони здоров’я України насилу справляється з COVID-19, незважаючи на відносно невелику кількість випадків зараження в країні. Ніде ця проблема не є більш очевидною, ніж у Чернівецькій області, де 2 444 підтверджених випадків інфекцій. Це найбільша кількість заражених по Україні разом з іншим західним містом, Івано-Франківськом, розташованим за 100 кілометрів (60 миль), та столицею, Києвом.

Лікарня у Чернівцях, призначена для 150 пацієнтів з коронавірусом, нараховує 250 осіб. Через відсутність системи фільтрації в деяких лікарняних моргах медпрацівникам доводиться проводити розтини на вулиці, а не в приміщенні.

Тисячі українців, які мали тимчасову роботу в Європі, повернулися додому через ситуацію з пандемією, дехто – заражений вірусом.

Оскільки пацієнти з COVID-19 потрапляють у переповнені стаціонари, деякі лікарі та медсестри повинні самостійно купувати захисні засоби або користуватися підручним обладнанням. Багато з них хворіють: медичні працівники становлять близько п’ятої частини всіх заражень коронавірусом в Україні.

«Душа моя плаче! – каже Микола Шарахлицький, анестезіолог у головній лікарні Чернівців. – Ми відчуваємо дефіцит медичного обладнання та захисних костюмів і в результаті ризикуємо інфікуватися».

У шпиталі Чернівців, де перебуває 266 людей, немає жодного придатного апарату штучної вентиляції легень для 250 хворих.

«Я не вірю, що хоча б одна українська лікарня має все необхідне», – каже голова відділу інтенсивної терапії Костянтин Дроник, додавши, що їм «не вистачає всього».

Криза не могла вдарити у гірший час для України.

Постраждалу від корупції економіку виснажили шість років війни із сепаратистами на сході держави, яких підтримує Росія. Адміністрація президента України Володимира Зеленського, яка працює один рік, успадкувала від його попередника реформи сфери охорони здоров’я, що ще тривають. Реформи зменшили державні субсидії, залишивши працівників лікарень недооплаченими та погано забезпеченими необхідним обладнанням.

«Коронавірус показав, що це за медична реформа. Він показав, що лікарні не готові. Кількість інфекційних ліжок не готова до такого виклику. Заробітна плата, а це умови наших лікарів, умови, в яких вони працюють, де немає ремонту в лікарні вже багато років, і заробітна плата лікарів дуже мала», – стверджував Зеленський і додав, що в Україні не було й 1000 апаратів штучної вентиляції легенів у робочому стані.

«Сімейні лікарі утрималися від участи у вирішенні проблеми, – каже Іван Венжинович, 51-річний терапевт у місті Почаїв. – Лікарі не відвідують пацієнтів, вони консультують по телефону. Усі бояться заразитися вірусом».

У лікарні Почаєва немає спеціаліста з інфекційних захворювань: один звільнився, а в іншого діагностували COVID-19.

«Усі люди втекли, а ті, хто залишився, працюють понаднормово через цю реформу», – каже Венжинович.

12 березня влада запровадила суворий карантин, доповнений патрулями поліції і суворими обмеженнями на користування громадським транспортом. Селяни, підприємці й інші наполягали на тому, щоб полегшити правила, і уряд зрештою заявив про послаблення карантину з понеділка. Однак лікарі побоюються, що це призведе до нової хвилі зараження.

«Можете побачити цю сумну картину нашої підготовлености, і це відбувається на четвертому місяці епідемії», – каже патолог із Тернополя Олег Стецюк, який має на собі жовтий захисний костюм, виготовлений для нього його другом – взуттєвим майстром.

«Україна була абсолютно непідготованою до епідемії, і велике питання, чи готова вона зараз», – підсумовує пан Олег, додаючи, що влада відхилила його прохання надати намет для розтинів, посилаючись на брак коштів.

«За винятком медиків, чудових професіоналів, які є одними з найкращих у світі, у нас більше нічого немає», – зазначає 38-річний чернівецький фахівець-пульмонолог Ігор Фельдман, який має робочий стаж 15 років і заробляє 4600 гривень (174 доларів) на місяць.

«Ми не втекли з “передової”, – йдеться в заяві лікарів міста Вінниці. – Ми покинули своїх дітей, чоловіків і батьків і живемо заради порятунку пацієнтів фактично в лікарні… Уряд повинен вирішити, проти кого бореться – медиків чи коронавірусу».

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: