Хом’яки та ще два види опинилися під загрозою зникнення
До «червоного списку» Міжнародного союзу охорони природи увійшов європейський хом’як, північний гладкий кит і 33 види африканських лемурів. Усі вони виявилися на межі зникнення.
Це найвищий природоохоронний статус для популяцій, що мешкають у дикій природі, відповідно до якого вид потребує охорони.
Кількість хомʼяків у Європі скоротилася на 75%. За 30 років популяції хом’яків загрожує повне вимирання, якщо не буде вжито потрібних заходів для збереження, зазначають дослідники.
На їхню думку, головна причина – зміни в сільському господарстві. У Європі переважають поля монокультур, рясно використовують пестициди, що робить звичне середовище перебування непридатним не тільки для цього гризуна, але й багатьох інших видів відкритих просторів: від ховрахів і польових жайворонків до різних комах. Серед інших причин – кліматичні зміни, розвиток промисловости, масове винищення хом’яків у минулому. Негативно впливає також світлове забруднення, що порушує життєвий цикл виду.
Під впливом усіх цих стресових факторів народжуваність хом’яків різко впала: якщо в середині XX століття самки цього виду приносили в середньому по двадцять дитинчат, то тепер по п’ять-шість.
Під загрозою зникнення опинилася також майже третина (31%) виду мадагаскарського лемура. Основною причиною вчені назвали вирубку лісів та незаконне полювання на тварин.
Статус виду на межі повного зникнення отримав і північний гладкий кит (Eubalaena glacialis). Живих дорослих особин залишилося менше 250. В епоху китобійного промислу цей вид майже зник, однак після його заборони почав повільно відновлювати чисельність. На жаль, кити все частіше гинуть через зіткнення із суднами і заплутування в сітках.
Загалом до «червоного списку» МСОП наразі входить 120 372 видів. З них 32 441 – під загрозою зникнення.
«Це оновлення Червоного списку МСОП показує, що Homo sapiens потрібно кардинально змінити своє ставлення до інших приматів і до природи загалом», – сказав д-р Гретел Агілар, виконувач обов’язків генерального директора МСОП. – У зв’язку із цією кризою постає гостра потреба в альтернативній, стійкій життєдіяльності без неконтрольованої вирубки лісів та неправильного поводження з дикою природою».