Спецпроєкти

Від Сергія Жадана до Патті Сміт: кого послухати та на що чекати на 27 BookForum


Останній перепис населення в Україні проводили у 2001 році. Однак, щоб не втрачати зв’язку з реальністю, ООН радить проводити його щодесять років.

Тож цьогорічною фокусною темою Львівського міжнародного фестивалю BookForum став «Перепис населення: знати, хто ми є». Організатори вирішили розібратися, що нам потрібно, щоб ужитися в одній країні, зрозуміти, куди рухатись і що варто розповідати про себе світові.

«Що ми знаємо одне про одного? Можемо почути за стіною, як говорять сусіди і зауважити, якою мовою вони спілкуються. Можемо на око визначити стать перехожого. Можемо напружити увагу і спробувати вгадати вік та етнічне походження випадкового знайомого. Можемо помітити, до якої церкви зайшла людина і зробити висновки про те, якому Богу вона молиться. Либонь, це і все. 

І цієї інформації, яку отримуємо суто чуттєво – побачивши, почувши, – уже її часто буває забагато. Ми обмежуємо інформацію, що надходить від інших людей і особисто нас не стосується. Ми шануємо в такий спосіб кордони своєї приватності і не любимо, коли їй порушують непотрібними нам повідомлення. Ми добровільно усамітнені і недостатньо ізольовані: так і працює інформаційний світ, у якому виживаємо. Тому настав час зрозуміти – хто ми є», –  розповідає кураторка фокус-теми 27 BookForum  Ганна Улюра. 

 

Що у програмі?

Програма Фестивалю складається з 30 кластерів і спецпроєктів, що охоплюють найрозмаїтіші погляди людей, які люблять читати. Радимо звернути особливу увагу ось на ці: 

«Анкета: самовизначення»

Шукатимемо відповідь на багато запитань. Серед них питання про те, де межа між тим, що ми хочемо знати про цей світ і тим, що ми мусимо знати; чи рятують невігластво та самоізоляція і що значить любити під час катаклізму. Курує літературознавиця, кандидатка філологічних наук, літературна критикиня Ганна Улюра.

«Жінка в темі»

У цьому кластері поговоримо про тих, кого не помічають і мало репрезентують. Чи чути письменниць? Чи потрібна чоловікам гендерна рівність? Про кого не пишуть взагалі? 

Курують правозахисниця і письменниця Лариса Денисенко та продюсерка радіо «Культура» і письменниця Ірина Славінська. 

«Наука і технології»

Знаєте журнал про науку як мистецтво «Куншт»? Його співзасновниця Дарія Кузява готує дискусію про те, ким ми були, хто ми є і ким станемо – все крізь призму Великого вибуху, генетики та штучного інтелекту.  

«Прийняття себе і свого минулого – це основа руху до чогось кращого в майбутньому. Але коли ми говоримо про людство загалом, чи взагалі реально правильно інтерпретувати минуле, а зрозуміти сучасність – і поготів?», –  каже Дарія.

«Фантастика»

Цей спецпроєкт курує український фантаст Володимир Арєнєв. Спочатку поговоримо про наукову фантастику, якої всім бракує, потім – роль вигаданих світів у поясненні минулого, а наприкінці розберемося, чому такі популярні антиутопії та як «виросла» підліткова література. 

«Комікси»

Тут також три події з цікавими питаннями, зокрема про те, як комікс впливає на самоідентифікацію автора.

«Довгий час мальописи були не те щоб непомітними – в кращому випадку їх вважали ілюстрованими книжками. Девʼяте мистецтво опинилося на марґінесі видавничої справи. І ось зараз, коли постійно зʼявляються нові видавництва, що видають виключно мальовані історії, коли кількість назв щороку росте з геометричною прогресією, коли українські мальописи успішно презентують за кордоном, виникають питання. Яке місце мальописи посідають на видавничому ринку? Що це власне таке? Ким є люди, які їх творять? І куди це все рухається?», – коментує куратор кластеру, письменник і видавець Богдан Кордоба.  

«Стиль життя»

Що взагалі відбувається у голові письменника? Про це Гаська Шиян поговорить з європейськими авторами. 

«Відкриття нових імен, пошук суголосних тем та больових точок у загальносвітовому контексті – так ми зможемо вкотре проговорити і озвучити цінності гуманізму і свободи слова, які безперервно і повсюдно піддаються загрозі», –  каже кураторка. 

Кого чекати з іноземних письменників?

На 27-му BookForum виступатимуть автори з двадцяти країн. Серед них:

  • Гізер Морріс, авторка світового бестселера «Татуювальник Аушвіцу»
  • ДіБіСі П’єр, автор роману «Вернон Господи Літл», за який він отримав премію Booker Man Prize
  • Патті Сміт, всесвітньо відома американська музикантка та поетеса
  • Альгерд Бахаревич, білоруський письменник, автор романів, які значно вплинули на прозу пострадянської Білорусі; його роман «Собаки Європи» часто називають Великим Білоруським Романом
  • Кейс Джаррет, один із 10 найвидатніших ЛГБТК+ авторів Великої Британії
  • Ніколя Матьє, французький письменник, який отримав Гонкурівську премію
  • Ектор Абад, колумбійський журналіст, автор роману-бестселеру «Ангоста»
  • Фернанда Мельчор, новий голос мексиканської літератури, авторка роману «Сезон ураганів», який отримав безліч нагород

та інші.

А хто буде з наших?

Зустрінемося з усіма популярними українськими авторами: з Олегом Сенцовим, Сергієм Жаданом, Іреною Карпою, Марком Лівіним, Катериною Бабкіною та іншими. 

«Цьогоріч ми сформували програму за питаннями перепису населення. Кожна дискусія, читання, розмова, лекція – це відповідь на одне з 8 питань опитувальника. Усі спікери та спікерки у програмі – не випадкові. Вони готові чесно відповідати, а ми –  слухати», – каже програмна директорка 27 BookForum Софія Челяк.

Усі події BookForum можна безкоштовно переглядати з 16 по 20 вересня на сайті bookforum.ua.

Докладніше з програмою можна ознайомитися на сайті Фестивалю.

Стежте за анонсами Форуму у фейсбуці.

Організатором 27 BookForum є ГО «Форум видавців. Фестиваль відбудеться за підтримки Українського культурного фонду та Львівської міської ради, у партнерстві з Fedoriv Group. Зміст матеріалу є виключною відповідальністю організаторів і не відображає позицію УКФ.

.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Теги:
Ми в Телеграмі
підписуйтесь