Спецпроєкти

Сезонна хандра та депресія: чому ми страждаємо у свята


Попри те, що свята асоціативно пов’язані з радістю, подарунками та веселощами, багато людей у цей час переживають тривогу, стрес та навіть депресію. Таке відбувається, коли очікування не збігаються з реальністю і здається, що всі життєві досягнення нічого не варті.

У матеріалі розповідаємо про святкову депресію та радимо, як переживати свята безпечно для свого психічного здоров’я.

Що таке сезонна депресія

День народження може бути пов’язаний з думками про старіння, відчуттям самотности, ностальгією за минулими часами або людьми, фрустрацією у зв’язку з нереалізованими цілями. Деяким людям взагалі не подобається метушитися, бути в центрі уваги та отримувати подарунки.

Сум після Нового року може бути наслідком накопичених очікувань та розчарувань попереднього року, втоми від вибору подарунків та фінансового тиску. Суспільні стереотипи диктують нам, що вхід у новий рік — подія грандіозна. Наша фейсбук-стрічка розповідає про чужі досягнення і нагадує список невиконаних власних справ.

А ви досі не відкрили власний бізнес.
Досі не заробили на власне авто чи квартиру в центрі.
Досі не знайшли справжнє кохання.
Досі не досягли успішного успіху.

І це абсолютно нормально.

Професор Дженні Хадсон, директор Центру емоційного здоров’я університету Маккуорі, каже, що дні народження та свята стають причиною екзистенціальної кризи, яка підважує власні досягнення та провокує думки про наближення смерти.

Святкові дні можуть бути пов’язані з негативним або стресовим минулим досвідом. Можливо, у вас розлучилися батьки або колись у ці дні ви потрапили у вкрай незручну чи травматичну ситуацію. Тож кожний наступний рік викликає ці почуття чи спогади, розповідає клінічний психолог Глен Мелвін.

Часто смуток та хандра ─ це реакція на зміну сезону. Ваш біологічний годинник намагався перебудуватися, але щось пішло не так. Це явище має назву сезонний афективний розлад, який іноді називають сезонною депресією.

Внутрішній біологічний годинник синхронізується з тривалістю світлового дня та впливає на стан нашої центральної нервової системи. Люди реагують на зменшення кількости сонячного світла та холодніші температури в міру прогресу осени та зими.

Хоча цей розлад зазвичай трапляється восени та взимку, є ті, хто потерпає від нього влітку. Частота сезонних афективних розладів зростає у людей, які живуть далі від екватора.

Що каже наука

Дослідження свідчить, що немовлята, народжені восени та взимку, можуть стикатися з вищим ризиком депресії, оскільки вагітні жінки отримують більше гормону стресу в темні місяці. Місяць, у якому народжуються люди, може впливати на їхнє майбутнє: від вибору професії до довголіття.

Ще одне дослідження виявило, що миші, народжені взимку, мають меншу здатність адаптуватися до літнього світлового циклу, ніж народжені в інші сезони.

Датське дослідження пояснює вищий рівень психічних захворювань у людей, що народилися холодною зимою або вологою весною. Нижчий рівень вітаміну D, який синтезується у шкірі під дією сонячних променів, може впливати на мозок, що розвивається.
Однак чи повинні люди, які народилися навесні та взимку, почати турбуватися про своє психічне здоров’я? Чи варто майбутнім батькам намагатися планувати зачаття, враховуючи сезонність?

Насправді навіть сезонні зміни в харчуванні матері під час вагітности можуть провокувати проблеми. Проте не варто панікувати. Ефекти, виявлені в дослідженнях, відносно невеликі. У майбутньому лікарі можуть забезпечити новонароджених додатковим вітаміном D або терапією світловими боксами.

Матері будуть отримувати спеціальні процедури для захисту від інфекцій та алергенів. У міру зростання та розвитку нейронаука виявлятиме більше чинників та знаходитиме нові рішення.

8 способів уникнути сезонної депресії

Попри зовнішні чинники, ви все ж можете подолати святковий депресивний стан. Розповідаємо, як саме:

 • Не порівнюйте своє свято з іншими.
  Святкуйте так, як ви вважаєте за потрібне. Це нормально, якщо вам більше до вподоби сидіти вдома, читаючи книгу, а не влаштовувати гучні вечірки.
 • Знайдіть нові способи зайняти себе, щоб не зосереджуватися на своїй самотності.
  Замовте екскурсію і подивіться на місто, в якому ви живете, очима захоплених відвідувачів. І якщо занадто складно залишатися там, де ви є, дозвольте собі поїхати кудись, де немає жодних спогадів. Забронюйте готель у сусідньому або далекому місті, сплануйте кілька заходів, купіть собі подарунок і насолоджуйтесь анонімністю.
 • Підбивайте підсумки, лише якщо справді цього хочете.
  Зовсім необов’язково прив’язувати підбиття підсумків до свят. Це взагалі непроста робота по переосмисленню свого життя, та її необов’язково прив’язувати до Нового року чи дня народження.
 • Подумайте про переваги старіння.
  Одне дослідження серед дорослих у віці від 21 до 100 років показало, що у старшій групі психічне здоров’я покращилося. Це означає, що часто, коли ви старієте, ваше психічне здоров’я лише зростає.
 • Згадайте про доброчинність.
  День народження – це чудовий спосіб попросити людей зробити пожертву замість того, щоб купувати подарунок.
 • Приховайте дату народження в соціальних мережах.
  Якщо вас бентежить увага інших, таким чином ви зможете її уникнути.
 • Позбавтеся від нереалістичних очікувань.
  На жаль, інші люди не можуть читати ваші думки. Вам варто вербалізувати власні очікування. Люди не завжди знають, що вам подобається, тому даруйте друзям та родині ідеї подарунку для вас.
 • Говоріть про свій стан.
  Подібно до попереднього пункту, оточення не завжди може здогадуватися про ваші тривоги та страхи. Однак ви завжди можете попросити у близьких підтримати вас. Якщо ж відчуваєте, що самостійно або навіть з їхньої допомогою не впораєтеся – час звертатися до спеціаліста.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь