Спецпроєкти

Зґвалтування за викриття: активістці, що розповіла про плагіат в працях міністра освіти Шкарлета, погрожують


Активістка, голова ГО  «Точка росту, освіти і науки» та координаторка антиплагіатної ініціативи «Дисергейт» Світлана Благодєтєлєва-Вовк розповіла про погрози зґвалтуванням та переслідування. За її словами, це почалося після того, як вона публічно викрила плагіат у наукових працях тимчасового виконувача обов’язків міністра освіти і науки Сергія Шкарлета.

Про це сама активістка заявила на пресконференції напередодні.

Останні п’ять років Світлана займалася викриттям плагіату в дисертаціях українських посадовців. Таких випадків назбиралося декілька десятків. Зокрема, це роботи Арсенія Яценюка, Станіслава Ніколаєнка, Лілії Гриневич та інших. Саме після викриття плагіату у працях Сергія Шкарлета активістку почали переслідувати в інтернеті та стежити за нею.

Із чого все почалося?

Перша публікація про викриття Шкарлета з’явилася 3 червня, а вже від 16 червня розпочалося кіберпереслідування сторінки Світлани у Фейсбуці: її акаунт постійно блокували за допомогою скарг. У липні активістка почала отримувати електронні листи з різних акаунтів, зміст яких можна розцінити як погрози зґвалтуванням.

У серпні Світлана зрозуміла, що її переслідують уже фізично: невідомий чоловік почав надсилати світлини її будинку, під’їзду та безпосередньо фото самої активістки в місцях її перебування. А пізніше переслідувач почав залишати у дверях квартири жінки записки непристойного змісту.

А що правоохоронці?

«За рекомендацією юристів 2 вересня, після другої записки у дверях, я викликала патрульну поліцію. Ті викликали слідчо-оперативну групу і передали мою заяву до Дарницького управління поліції. Інформацію про відкриття кримінального провадження я так і не отримала. Більше того, 4 вересня моя заява про злочин була оформлена лише як звернення громадян», – розповіла Світлана.

Адвокатка потерпілої Лідія Дмитрусь зазначає, що поліція повинна впродовж 24 годин після подання заяви внести дані до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Проте лише 13 вересня заяву внесли до ЄРДР, а саму кваліфікацію справи пом’якшили.

«Ми вимагали розглядати цей злочин за статтею, яка передбачає покарання позбавленням волі на строк до п’яти років. Але нашу справу перекваліфікували, і переслідувач може отримати покарання або у вигляді штрафу, або виправних робіт, або у вигляді арешту на строк до шести місяців. У кращому разі це обмеження волі на строк до трьох років», – прокоментувала Лідія Дмитрусь.

Вона додала, що, коли заяву внесли до ЄРДР, потерпілу активістку не поінформували про початок досудового розслідування. Ба більше, тільки після розміщення анонсу про проведення сьогоднішньої пресконференції вдалося вийти на контакт зі слідчими Національної поліції й отримати підтвердження про початок досудового розслідування.

А Шкарлет що?

Суспільне звернулося до помічниці тимчасового очільника Міністерства освіти і науки Сергія Шкарлети з проханням прокоментувати заяви Благодєтєлєвої-Вовк про погрози. Помічниця сказала, що наразі Шкарлет у відрядженні, але згодом відповів на запит, заявивши, що зі Світланою Благодєтєлєвою-Вовк незнайомий.

«З пані Світланою я особисто не знайомий, і ми ніколи не спілкувалися. Однозначно, я не маю і не можу мати жодного стосунку до ситуації, в якій вона опинилася. Саму ситуацію вважаю неприпустимою. Подібні “методи” тиску і шантажу будь-кого – засуджую», – заявив Шкарлет.

Тим часом пресслужба Окружного адміністративного суду Києва повідомляє, що Шкарлет просить суд визнати протиправними дії Національного агентства із забезпечення якости вищої освіти (НАЗЯВО) щодо знайденого плагіату у його наукових публікаціях. Також Шкарлет просить суд визнати протиправним і скасувати рішення Комітету від 11 вересня, які стосуються порушення академічної доброчесності у наукових публікаціях.

Раніше ми розповідали, що у Службі безпеки України відкрили телефон довіри Головного управління внутрішньої безпеки, за яким будь-який громадянин може повідомити про факти правопорушень співробітників СБУ.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь