Спецпроєкти

Від презервативів до гормональних пластирів: великий гайд з контрацепції


За даними ВООЗ, серед 1,9 млрд жінок репродуктивного віку (15–49 років) у всьому світі лише 842 млн використовують методи контрацепції.

Створили великий гайд з найпоширеніших методів контрацепції, а також розповідаємо про їхню ефективність та способи застосування.

Природні (біологічні) методи

Як це працює? Під час лактації (грудного вигодовування) тимчасово неможливо завагітніти – доти, доки у жінки не відновлюється менструація. 

Жінці варто почати використовувати додатковий метод контрацепції, якщо в неї з’явилися місячні, якщо вона вже не годує дитину тільки грудьми, а вводить прикорм, або якщо з народження дитини минуло вже півроку.

Ефективність – приблизно 98%.

Такий метод не захищає від ІПСШ та ВІЛ/СНІДу.

Як це працює? Ви прораховуєте ймовірну дату овуляції під час циклу та утримуєтеся від сексуальних контактів у цей період. Такий метод використовується і навпаки, якщо ви хочете завагітніти.

Однак такий метод має свої нюанси. Сперматозоїди можуть жити у піхві  лише  декілька годин. У шийці матки ─ 2-3 доби, а іноді навіть до тижня. Це означає, що яйцеклітина може бути запліднена трохи пізніше, ніж відбулась овуляція.


Метод не підходить жінкам з нерегулярним менструальним циклом, адже неможливо розрахувати точну дату овуляції заздалегідь.

Ефективність – календарний метод є одним з найбільш ненадійних. 

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Як це працює? Ви щодня спостерігаєте за цервікальним слизом, який виділяє слизова оболонка шийки матки і через піхву виводить на поверхню статевих губ. Оцінюєте цей слиз за спеціальною шкалою, занотовуєте свої спостереження та визначаєте різні періоди у своєму менструальному циклі, зокрема й овуляцію.

Ефективність – 70-97 %.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Як це працює? Ви відстежуєте зміни температуру тіла під час менструального циклу та передбачаєте період овуляції. Підвищення базальної температури, яке відбувається незабаром після овуляції і триває до наступних менструацій, є потенційним маркером овуляції.

Відстежувати температуру необхідно після пробудження та до того, як ви встали з ліжка. Після вимірювання температури необхідно вписати показник у діаграму. Згодом ви зможете відстежити закономірність у даних. 

Безпечними вважаються дні після того, як підвищення температури триває щонайменше 3 дні. Цей період закінчується, коли температура знижується (безпосередньо перед початком наступного циклу).

Ефективність – температурний метод ефективніший, коли ви поєднуєте його з іншими методами (наприклад, методом цервікального слизу).

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Перерваний статевий акт

Як це працює? Цей метод представляє собою навмисне уникнення еякуляції всередину піхви під час статевого акту.

Існує припущення, що попередній еякулят (рідина Коупера), який виділяється перед еякуляцією, може містити сперматозоїди. Тобто використання такого методу все ж може призводити до незапланованої вагітности. Водночас є дослідження, у яких вчені не змогли знайти в рідині життєздатної сперми.

Також є думка, що такий метод може нашкодити сексуальному здоров’ю чоловіка через контроль та порушення рефлекторних механізмів сім’явиверження.

У методу є свої переваги: він безкоштовний, дозволяє отримувати природні відчуття контакту при статевому акті, не потребує ніяких додаткових засобів та консультацій з лікарем, не створює побічних ефектів. 

Однак  свідчить про те, що така контрацепція є малоефективною у випадку повторного статевого акту.

Ефективність при правильному його використанні становить 72-85%.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Бар’єрні методи

Як це працює? Презерватив – це латексний (майже завжди) виріб, який створює бар’єр для потрапляння сперми в піхву. Тим, хто має алергію на латекс, варто використовувати поліуретанові або інші синтетичні вироби.

Презервативи бувають чоловічими (які надягають на пеніс) та жіночими (які встановлюють всередину піхви). Жіночі презервативи, або фемідоми мають велике кільце на кінці для запобігання ковзання всередину тіла.

Презерватив входить до списку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), найбезпечніших та найефективніших методів контрацепції у системі охорони здоров’я.

Величезні переваги презервативів: їхнє застосування значно зменшує ризик гонореї, хламідіозу, трихомоніазу, гепатиту В та ВІЛ/СНІДу. Меншою мірою вони також захищають від генітального герпесу, вірусу папіломи людини (ВПЛ) та сифілісу

Презервативи дуже міцні, але при неправильному використанні можуть порватися. У такому випадку необхідно буде використати додатковий метод контрацепції, як-от екстрені контрацептиви.

Ефективність при правильному використанні 98%.

Як це працює? Сперміцид – це контрацептивна речовина, яка руйнує сперму. Вводиться вагінально безпосередньо перед статевим актом. Рекомендовано використовувавати в комбінації з іншими методами.

Однак іноді має побічні ефекти: презервативи, які виробник змащує сперміцидами, мають менший термін зберігання та можуть спричиняти інфекції сечовивідних шляхів у жінок.

Ефективність – при правильному використанні становить 94 %.

Деякі дослідження показують, що сперміциди, які містять хімічну речовину ноноксинол-9, не захищають від ІПСШ і навіть можуть збільшити ризик зараження.

Як це працює? Контрацептивна діафрагма або ковпачок – це кругова баня з тонкого м’якого силікону, який вставляється у піхву перед сексом. Він покриває шийку матки, тому сперма не може потрапити в матку для запліднення яйцеклітини. Вам потрібно використовувати його сумісно зі сперміцидом. Діафрагмою або ковпачком потрібно користуватися під час сексу та залишити його всередині принаймні на 6 годин після.

Недоліки: у деяких жінок розвивається цистит (інфекція сечового міхура), коли вони використовують діафрагму або ковпачок.

Ефективність при правильному використанні становить 92-96%.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Внутрішньоматкові спіралі (ВМС)

Як це працює? Внутрішньоматкова спіраль – це невеликий Т-подібний пластиковий та мідний пристрій, який вводиться у матку. Мідь, яку містить спіраль, змінює цервікальний слиз, що ускладнює спермі шлях до яйцеклітини та знижує її життєздатність. Спіраль також може зупинити запліднену яйцеклітину, яка не зможе імплантуватися.

Спіраль можна вводити в будь-який період менструального циклу, якщо немає вагітности. Перевагами є довгостроковий термін використання – від 5 до 10 років (залежно від типу спіралі).

Однак є й побічні ефекти: після встановлення внутрішньоматкової спіралі ваша менструація протягом перших місяців може бути набагато болючою та тривалішою. Також у вас можуть бути кров’янисті виділення між менструаціями.

Ефективність – при правильному введені становить 99%.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Гормональна контрацепція

КОК – це пігулки, штучні аналоги таких гормонів, як естроген та прогестерон.

Як це працює? Такі таблетки пригнічують овуляцію – згущують цервікальний слиз та перешкоджають проникненню сперматозоїдів. Вони також можуть змінювати ендометрій, зменшуючи ймовірність імплантації (прикріплення плода). КОК впливають і на рухливість сперматозоїдів у фаллопієвих трубах (місці, де відбувається запліднення).

КОК – найпопулярніший метод контрацепції у багатьох країнах. Його перевагами є можливість початку приймання пігулок в будь-який момент менструального циклу. 

Деякі КОК спричиняють абортивний ефект, який полягає у порушенні здатності ембріону прикріпитися до стінок матки. Таке відбувається приблизно в 10% випадків. З етичних міркувань багато жінок відмовляються від цього методу.

Звичайний спосіб – приймати таблетки щодня завжди у однаковий час протягом 21 днів, потім робити перерву на 7 днів. Протягом цього тижня у вас з’являється кровотеча відміни, схожа на менструацію.

КОК можуть допомагати при болісних менструаціях або ПМС та робити ваші кровотечі регулярними, легкими та менш болісними.

Існує міт, ніби оральні контрацептиви можуть призводити до різких коливань ваги, але це  науково недоведено.

Серед незначних побічних ефектів можуть бути перепади настрою, нудота, чутливість у грудях та головні болі. КОК у будь-якому випадку призначає індивідуально лікар, адже те, що підходить знайомим, може не підійти вам особисто.

Основними протипоказаннями є вік (від 35 років) та паління. КОК зменшують ризик раку яєчників, матки та товстої кишки.

Ефективність – при правильному прийомі (тобто не пропускаючи жодної пігулки) становить 99%.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

  • екстрена контрацепція

Як це працює?  Вам необхідно прийняти екстрену контрацептивну пігулку протягом 3 або 5 днів після незахищеного сексу та еякуляції у піхву. До екстреної контрацепції належить також внутрішньоматкова спіраль (ВМС), яка встановлюється протягом 5 днів після незахищеного статевого акту.

Екстрена контрацепція може впливати на ваш наступний менструальний цикл, який налагодиться трохи згодом. Серйозних наслідків від такого методу немає, але варто пам’ятати, що зловживати ним не можна.

Приймання пігулок може призвести до головного болю або болю в животі. Якщо протягом 2 годин після вживання пігулки вас знудило, варто звернутися до лікаря для призначення іншого препарату або встановлення спіралі.

ВМС є найбільш дієвою з усіх форм екстреної контрацепції.

Ефективність залежить від періоду приймання пігулок або встановлення (що швидше, то ефективнішим буде метод).

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Як це працює? ЧПК – це пігулки, які містять у собі лише дозу гормону прогестерону. Їхня дія схожа на КОК. Вони згущують слиз у шийці матки, щоб зупинити сперматозоїди на шляху до яйцеклітини або ж зупиняють овуляцію.

ЧПК можна приймати після 35 років і якщо ви палите. Підходить для жінок, які не можуть використовувати КОК, що містять естроген.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Ефективність при правильному використанні становить 99%.

Як це працює? Контрацептивний пластир – це невеликий липкий пластир, який виділяє гормони у ваше тіло через шкіру, щоб запобігти вагітності. 

Нанесіть свій перший пластир і носіть його протягом 7 днів. На 8 день замініть пластир на новий. Змінюйте його  щотижня протягом 3 тижнів, а потім не користуйтеся ним тиждень.


Цей метод також згущує цервікальний слиз, що ускладнює пересування сперми через шийку матки, а також змінює слизову оболонку матки, тому запліднена яйцеклітина рідше зможе імплантуватися. Він містить ті ж гормони, що й комбіновані таблетки – естроген і прогестерон – і працює однаково, запобігаючи виділенню яйцеклітини щомісяця.

Ефективність – при правильному використанні становить 99 %.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Добровільна стерилізація

Громадянам та гостям України стерилізація (і вазектомія, і жіноча стерилізація) дозволена за медичними показаннями. Цей метод безповоротний, адже після стерилізації будь-яка людина вже не зможе мати дітей.

Такий метод не захищає від ІПСШ, гепатиту та ВІЛ/СНІДу.

Ефективність становить 99,9 %.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь