Спецпроєкти

«Воно душило мене, а я не могла поворухнутись». Що таке сонний параліч та як з ним боротися


Років з 10 тому мої батьки купували газету, у якій 13-та сторінка була присвячена містичним історіям. Люди надсилали в редакцію розповіді про те, як вони зустрічали у своїх будинках силуети незрозумілих істот, загиблих родичів, моторошних привидів та жахливих створінь, які не давали спати та душили їх уночі. 

Я була мала та вразлива і пам’ятаю, що читала ці історії та боялася зіткнення з такими істотами в реальному житті. Однієї ночі прокинулася від незрозумілого відчуття – мої очі були розплющені, а поряд з ліжком сиділа чорна істота з рогами. Я не могла ні поворухнутися, ні вимовити хоча б слово. Було дуже страшно.

Я виросла та забула про цю нічну пригоду. І ось нещодавно натрапила на купу схожих розповідей на тематичних форумах у мережі. Зараз розумію: все, що відбувалося зі мною та іншими людьми, – це прояв сонного паралічу. 

Сьогодні розповідаю про сонний параліч, його культурні витоки та історії звичайних людей про їхній досвід.

Аліса

Мій сонний параліч виникає під час кошмарів або психологічно важких снів. Років 5 тому таке траплялося зі мною щомісяця, зараз – один раз на рік. Найчастіше це  пов’язано з моїми стресами та психічним станом. Це щось про тривожність і депресію одночасно.

Зазвичай усе відбувається так: я прокидаюсь і перебуваю між сном та реальністю. Сон змішується з кімнатою, і я зовсім не можу поворухнутися. Іноді  бачу якихось демонів, іноді просто страшно від того, що тіло не рухається. Колись навіть було складно дихати. Разом з тим я завжди розуміла, що це сонний параліч. Коли таке сталося зі мною вперше, я не сприйняла все із жахом. Для мене це був справді цікавий стресовий досвід.

До того, як я знайшла спосіб виходити із цього стану, все перетворювалося на сон уві сні. Тобто сон не закінчувався, а переходив в інший. Я могла піти на кухню або на балкон, а потім виявлялося, що це наступний сон. 

Я знайшла спосіб виходити із сонного паралічу. Для мене це крик. Коли я відчуваю свою паралізованість, то намагаюся змусити себе закричати. Зазвичай після крику я прокидаюся.

Після таких ночей я погано висипаюся та ще пів дня почуваюся некомфортно.

 

Інга

Буквально минулого тижня я пережила це. Раніше чула про сонний параліч лише розповіді – хтось казав, що це дуже страшно, для когось це просто був прикол.

Я відновлюю зараз режим «день-ніч», тому що пізно встаю та пізно лягаю. Приймаю препарат, який не є снодійним, але допомагає при перельотах та змінній роботі.

Усе було як завжди, я лягла спати. Раптом серед ночі розплющую очі та чую барабанний дріб, причому дуже дзвінко, ніби дзвін у мене біля голови. Я не можу повернутися і звук не зникає. Потім заплющую очі і відчуваю, як мене щось смикає.

Мене ніби паралізує. Намагаюся прокинутись, хоча розумію, що мої очі вже розплющені і що я бачу кімнату. Різко заплющую очі, розплющую та остаточно прокидаюся.

За моїми відчуттями все тривало до 15 хвилин. Загалом я завжди маю прекрасний сон, а цей випадок мене дуже здивував.

Наукове пояснення

Сонний параліч – це дисоціативний стан, коли людина, заснувши або прокинувшись, не може рухатися. Явище супроводжується лячними, а часто і фантастичними галюцинаціями та мареннями, тому різні народи трактують його надприродне або метафізичне походження

Ще з часів Просвітництва «надприродний» досвід, пов’язаний із сонним паралічем, вважався патологічним. Сучасні дослідження доводять – існує небагато зв’язків між сонним паралічем та іншими нервово-психічними розладами, за винятком нарколепсії (захворювання, пов’язане з порушенням сну). 

Сонний параліч є тимчасовим епізодом нерухомости, який триває від кількох секунд до кількох хвилин. Це може статися під час засинання або пробудження. Це стан невідомої етіології, під час якого всі скелетні м’язи майже «паралізовані». 

Галюцинації під час паралічу сну поділяють на такі категорії: 

 • Галюцинації зі зловмисниками –  з присутністю людини у приміщенні.
 • Галюцинації з тиском у грудях – так звані інкубусні галюцинації, які провокують  відчуття задухи. 
 • Вестибулярно-моторні галюцинації – включають ефект руху, наприклад, політ або відчуття, що ти перебуваєш поза тілом.

Статистика свідчить – 4 із 10 людей відчували параліч сну. Цей загальний стан часто вперше буває у підлітковому віці, але загалом можливий у будь-якому віці і в людей будь-якої статі. 

Фактори, які можуть спричинити сонний параліч:

 • нестача сну;
 • порушені режиму сну – наприклад, через змінну роботу або перельоти;
 • психічні стани – стрес або біполярний розлад, загальний тривожний розлад;
 • сон на спині;
 • посттравматичний стресовий розлад (ПТСР);
 • інші проблеми зі сном (нарколепсія або нічні судоми ніг);
 • вживання деяких ліків;
 • зловживання наркотичними речовинами.

Сонний параліч трапляється, коли ви не можете рухати м’язами під час сну або пробудження: ваше тіло паралізоване, але мозок активний. Загалом під час сонного паралічу ваш мозок у такому стані, як і при пробудженні, однак м’язи залишаються у типовій атонії (значному зниженні тонусу), таким чином ви відчуваєте, ніби прокинулись, але водночас не можете рухатися. 

Сонний параліч у культурі

Протягом століть прояви сонного паралічу були описані по-різному і часто їх пояснювали присутністю «нечистої сили». Майже в кожній культурі були історії про тіні злих істот, які вночі лякають безпорадних людей. Люди завжди шукали пояснення цьому таємничому явищу та супутньому жаху.

Ділимося результатами дослідженням про культурні витоки та пояснення цього явища у різних народів.

У деяких районах Бразилії існують фольклорні казки про істоту з довгими нігтями, яка підстерігає людей вночі на даху. Цю істоту називають «Пісадейра», вона непомітно потрапляє до будинку та сідає на груди людини, яка спить.

У Каталонії є казка про «Пезанту» –  чорну тварину, часто собаку чи кота, яка сідає на груди людей, поки вони сплять, ускладнюючи дихання і викликаючи кошмари.

У Ньюфаундленді такою істотою є «Старий Хаг», а у В’єтнамі та Лаосі «напірний дух».

Мексиканській  термінологія описує параліч сну як «мертве тіло, що піднялося на мене».

В інуїтській культурі є повір’я про шаманів, які можуть накладати заклинання під назвою «uqumangirniq», пісял чого людина не здатна рухатися, розмовляти чи кричати, і до неї приходить безлика страшна істота.

У Таїланді привид під назвою «фіам» переслідує людей, коли вони перебувають у стані напівсну і не можуть рухатися. 

Як із цим впоратися

Національна служба охорони здоров’я Великобританії (NHS) дає поради для запобігання виникненню сонного паралічу :

 • спробуйте регулярно висипатися – від 6-8 годин на день;
 • виробіть режим сну: лягайте спати приблизно в один і той же час щовечора, а вставайте щодня в той же час;
 • не вживайте перед сном великі порції та занадто тяжку їжу;
 • не паліть, не вживайте алкоголь і кофеїн незадовго до сну;
 • не спіть на спині;
 • зверніться за допомогою до когнітивно-поведінкового терапевта.

Найбезпечніше лікування паралічу сну це вироблення людьми здорових звичок сну. Однак у серйозніших випадках можуть застосовуватися антидепресанти або селективні інгібітори серотоніну. Попри те, що ці методи лікування призначаються, поки немає жодного препарату, який би гарантував зникнення епізодів паралічу сну назавжди.

Однак якщо епізоди сонного паралічу трапляються занадто часто та з такою інтенсивністю, що спричиняють будь-які фізичні, психологічні чи соціальні страждання, ми радимо звернутися до профільних спеціалістів.

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь