Спецпроєкти

Зв’язок поколінь: Таня Гриньова – про спілкування з мамою і сімейні традиції


Через пандемію, відстань і «багато справ» ми все менше спілкуємося з рідними. На щастя, є смартфон. Зараз легко підтримувати стосунки з людьми, які далеко від вас: говорити по zoom, надсилати їм голосові повідомлення чи фотографії з відпочинку. 

Компанія Київстар, яка вже багато років допомагає рідним підтримувати зв’язок, запустила «Смартфон для батьків» – першу школу мобільної грамотностіграмотности з простими відеоуроками про користування сучасними гаджетами. 

У межах спецпроєкту «Зв’язок поколінь» розбираємося, як спілкуються та зберігають традиції у різних сім’ях. Сьогодні говоримо із засновницею фандрейзингової платформи для бігунів Kind Challenge Тетяною Гриньовою та її мамою Анною.

Про сім’ю та виховання

Таня: Мене виховали мама з бабусею. Батька я майже не знаю – вони з мамою розлучилися, коли мені був рік. А коли мені було 10, він помер. Тато був художником, напевно, від нього в мене є здібності до малювання. 

Мама працювала вчителькою математики у школі, де я навчалась. Саме тому я ніколи не запізнювалася на перший урок: мама відчиняла школу, а я завжди приходила з нею раніше за всіх однокласників. Ця пунктуальність відобразилася й на дорослому житті – напевно, вперше я запізнилася на роботу на шостому році своєї кар’єри.

Однак мама ніколи не була до мене суворою. Вона багато працювала й лояльно ставилася до моїх помилок. Більше діставалося від бабусі – вона тримала все під контролем. У нашій сім’ї був такий собі «бабусин матріархат»: ми з мамою були подругами під наглядом бабусі (сміється)

Про зміни у взаєминах з близькими 

Таня: Стосунки змінюються, якщо ми змінюємося самі. Наприклад, дорослішаємо і починаємо менше спілкуватися з рідними або з’являється напруженість у взаєминах. 

Зазвичай ми найжорстокіші до найближчих людей, адже знаємо, що нам за це нічого не буде. Тому, на жаль, їм випадає бачити не найкращі наші сторони.

Кажуть, що в районі 30-35 років у жінки «вилізають» усі конфлікти з мамою – криза середнього віку. Здається, я також проходила цю історію. Тут мудрість у тому, щоб проговорювати всі образи. Не замовчувати і пригнічувати, а працювати над їхнім вирішенням. Тоді вдасться зберегти гарні стосунки надалі. 

Ми з мамою близькі. Іноді мені здається, що ми з нею помінялися місцями – тепер я мама і відповідальна за всіх. 

Ми не живемо разом. Мама мешкає біля Києва, сім років тому я перевезла її з маленького містечка на Херсонщині, де вона прожила все життя. А я живу зі своїм 7-річним сином Данею. Проте ми часто бачимося. На карантині взагалі багато часу проводили разом: я орендувала дім, там більше місця, і ми тижнями могли бути разом. 

Про звички у спілкуванні

Таня: З мамою ми спілкуємося майже щодня, але частіше переписуємось, ніж зідзвонюємось. Немає звички телефонувати – простіше написати в телеграмі. 

Мама активна в соцмережах: дивиться мої сторіз в інстаграмі і читає пости у фейсбуці. Вона стежить за всім, це моя найвідданіша прихильниця.

Мама Тані: Я не уявляю життя без смартфона. Багато років тому мені його подарувала донька і навчила ним користуватися. Тепер я завжди на зв’язку з рідними: телефоную їм, пишу в месенджерах. Захожу в інтернет, плачу комуналку, спілкуюся з друзями та знайомими в соціальних мережах.

Я давно користуюся фейсбуком, інстаграмом, скайпом, вайбером, а віднедавна ще й телеграмом. Іноді переглядаю новини, можу знайти й почитати цікаву книгу, на ютубі дивлюся фільми. Це дає мені можливість розвиватися, бачити, чим живе країна і чим займаються мої близькі люди. 

Щодня у фейсбуці та інстаграмі шукаю нові пости Тані – фото та відео з онуком. Читаю та чекаю нових дописів. 

Людям старшого віку боязко подзвонити першими, адже вони «не хочуть відволікати нас від важливих справ». Однак ми завжди можемо зробити крок назустріч – відкрити батькам, бабусям і дідусям усі можливості технологій. 

Київстар створив курс «Смартфон для батьків», за допомогою якого кожен може навчити рідних користуватися смартфоном, щоб старше покоління більше дізналося про технології та з ними було простіше підтримувати зв’язок. «Смартфон для батьків» отримав найпрестижнішу премію Європи в галузі комунікацій – European Excellence Awards. Короткі відеоуроки розповідають, як юзати соцмережі, ґуґлити, фотографувати, записувати голосові повідомлення. Покажіть цей курс рідним та навчіть їх тому, що знаєте самі.

Таня: Мама лояльно ставиться до всього, що я пишу в соцмережах, і я вдячна їй за це. Вона ніколи не скаже мені, що щось погано. Навпаки – пишається мною і все репостить. 

Єдиний пост, який вона не репостнула, – камінг-аут про проблеми з алкоголем і як я з ними боролася. Думаю, їй просто соромно було б перед колегами і давніми друзями, які читають її у фейсбуці. Не хочу узагальнювати, але люди старшого віку все ж дуже залежні від того, «що люди скажуть». 

Про різницю між поколіннями

У дитинстві бабуся не дозволяла мені запрошувати друзів у гості. Я звикла до цього, але було неприємно. Мама була іншою – навпаки, відкрита до гостей і спілкування. Однак з бабусею ніколи не сперечалася. 

У дорослому віці я обговорювала з мамою цю ситуацію – чому так склалося, що наша сім’я була такою закритою. І вона пояснила мені причину: бабуся жила в «сталінські» часи, коли за «криве» слово могли посадити у в’язницю. Тому вона намагалася зайвий раз не запрошувати людей додому, звикла дистанціюватися. Часи змінилися, але своєї «звички» вона так і не позбулася.

Моя мама в ролі бабусі – інша. Вона більш відкрита і готова змінюватись. Вони з Данею багато спілкуються, проводять час разом. Нещодавно я була у відпустці протягом двох тижнів, то вони жили разом. 

Мама намагається відповідати трендам: переписується з онуком у телеграмі, відправляє йому голосові повідомлення, стікери. Разом з ним навчається все це робити. Вона хоче бути йому другом – дивиться на його вподобання і намагається догодити. Наприклад, зараз Даня захоплений шахами – і бабуся з ним грає. Для неї онук – це нова енергія.

Про сімейні традиції

Я намагаюся на всі свята збиратися сім’єю – з мамою і сином. Ми разом готуємо, сидимо за одним столом. Раніше раз на місяць їздили на сніданки на вихідних, зараз рідше це робимо. 

Про секрет взаєморозуміння в сім’ї

Гарні стосунки зберігаються, коли є щира зацікавленість та системне піклування. Я колись читала, що любов – це дієслово. Її можна зберегти тільки тоді, коли робиш щось для іншої людини і не чекаєш вдячности. Піклуєшся, телефонуєш, питаєш, як справи,  навіть тоді, коли не маєш настрою. 

Головне – у цей час бути «в моменті». У спілкуванні важлива якість, а не кількість. У мене, наприклад, є правило: якщо я з кимось говорю, то не відволікаюсь у цей час на інші речі. Тобто коли говорю з мамою, не відповідаю паралельно на повідомлення у месенджері. Коли граю з Данею, то спілкуюся тільки з ним.

Щоб допомогти батькам та рідним прокачати знання про смартфони, поділіться з ними курсом простих відеоуроків «Смартфон для батьків».

 

#bit.ua
Читайте нас у
Telegram
Ми в Телеграмі
підписуйтесь